Πιέρος... non - stop και τεσσάρα ΑΠΟΕΛ (Φώτος)

06.11.2016 - 19:49

Με μεγάλο πρωταγωνιστή ξανά τον Πιέρο Σωτηρίου όπου σκόραρε δις, το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 4-1 της Καρμιώτισσας και επανήλθε στο -2 από την κορυφή. Αλωνεύτης και Μπρεσάν τα άλλα δύο, ενώ για την Καρμιώτισσα ισοφάρισε προσωρινά ο Πόλιανετς.

Το πρώτο δεκάλεπτο...

Μια καλή κάθετη πάσα στον κενό χώρο για τον Πιέρο που πρόλαβε ο αντίπαλος γκολκίπερ ήταν ότι καλύτερο στο πρώτο δεκάλεπτο. Το ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή, αλλά κυρίως μακριά από την αντίπαλη περιοχή, χωρίς να γίνεται απειλητικό ενώ η Καρμιώτισσα μπήκε με... αέρα στο ματς, δοκιμάζοντας να πιέσει ψηλά και όχι να... ταμπουρωθεί πίσω.

Λάθος - ασίστ Ταραλίδη και 1-0

Στο 13' και σε μια φάση διαρκείας, το ΑΠΟΕΛ έφτασε στο γκολ χάρις σε τραγικό λάθος του Ταραλίδη. Ο Μπερντόλιο μπήκε απειλητικά από δεξιά εντός περιοχής, επιχείρησε το γύρισμα, ο Ντραγκόγιεβιτς έπεσε και έκοψε σε πρώτο χρόνο. Η φάση συνεχίστηκε, αφού ο Ταραλίδης πήρε μπάλα και προσπάθησε να διώξει ανεπιτυχώς. Πιεσμένος σήκωσε την μπάλα για να την διώξει όντας στον αέρα, την βρήκε άτσαλα,. στέλνοντας την στα πόδια του Πιέρου που απ' το ύψος της μικρής περιοχής και σε κενή εστία, πέτυχε το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του!

Τρεις κλασικές σε τέσσερα λεπτά!

Μέσα σ' ένα τετράλεπτο είχαμε τρεις κλασικές ευκαιρίες στο ματς! Αρχικά στο 24' ο Πιέρος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έφτασε απέναντι συον αντίπαλο γκολκίπερ ωστόσο πλάσαρε πολύ άστοχα. Στην συνέχεια στο 26' μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα, ο Πόλιανετς έγινε κάτοχος μπάλας αλλά ο Βάτερμαν ενέργησε σωστά και στην συνέχεια στο 28' ξανά ο Πιέρος Σωτηρίου με τεχνικό πλασέ απ' το ύψος της περιοχής, σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ντραγκόγιεβιτς.

Μάθημα αντεπίθεσης και 1-1!

Μάθημα για το πώς εκδηλώνεται μια αντεπίθεση από πλευρά Καρμιώτισσας στο 35'! Κλέψιμο μπάλας έξω απ' την περιοχή της και με τρεις πάσες έφτασε στο γκολ και την ισοφάριση σε 1-1, με τον Αντάμοβιτς να είναι ο δημιουργός με εξαιρετικό κάθετη πάσα στον Πόλιανετς ο οποίος έπιασε... ανοργάνωτη την άμυνα του ΑΠΟΕΛ και πλάσαρε εύστοχα τον Βάτερμαν. Πάντως η φάση ξεκίνησε από κλέψιμο του Αρότσα που έγινε με το χέρι, κάτι που δεν είδε ο διαιτητής Λεόντιος Τράττος.

Χωρίς αλλαγές στην επανάληψη

Χωρίς αλλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πιο επιθετικά, έχοντας κατοχή μπάλας ενώ η Καρμιώτισσα συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ασκώντας πίεση ψηλά και δυσκολεύοντας την ανάπτυξη των γηπεδούχων από τον κεντρικό άξονα. Στο 53' ο Εφραίμ βρέθηκε στο έδαφος σε μαρκάρισμα του Σάλιακα, όμως ο Τράττος άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί, κιτρινίζοντας στην συνέχεια τον διεθνή άσο για διαμαρτυρίες.

Στημένη μπάλα και... Πιέρος!

Το δεύτερο γκολ ήρθε από στημένη μπάλα και σκόρερ ποιον άλλον, τον Πιέρο Σωτηρίου! Στο 55' το ΑΠΟΕΛ κέρδισε κόρνερ από αριστερά, ο Μπρεσάν με το δεξί το εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντραγκόγιεβιτςε βγήκε έξοδο αλλά δεν βρήκε την μπάλα και ο Σωτηρίου που κινήθηκε στην πορεία της μπάλας με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίκτυα για το 2-1! Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα η Καρμιώτισσα έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Αντάμοβιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε φάουλ στον Μοράις.

Γκολάρα Στάθη!

Στο 73' το ΑΠΟΕΛ... κλείδωσε την νίκη με σκόρερ τον ποδοσφαιριστή που λίγο νωρίτερα μπήκε στο παιχνίδι σαν αλλαγή. Ο λόγος για τον Αλωνεύτη, ο οποίος στο 62΄μπήκε σαν αλλαγή και έντεκα λεπτά αργότερα υποδέχθηκε ωραία την σέντρα του Μοράις από δεξιά και κινούμενος στο δεύτερο δοκάρι μα πλασέ πέφτοντας, νίκησε τον Ντραγκίσεβιτς για το 3-1 και το πρώτο του φετινό γκολ!

Τυπικής διαδικασίας, Μπρεσάν και τέλος!

Τυπικής διαδικασίας τα τελευταία λεπτά, με το ΑΠΟΕΛ να έχει τον πλήρη έλεγχο και να φτάνει σε τέταρτο γκολ με τον Μπρεσάν ο οποίος με το πρώτο φετινό του γκολ στο 90', διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Καρλάο, Αστίθ, Μιλάνοφ, Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους (74'Ορλάντι), Μπερντόλιο (19'Μπρεσάν), Εφραίμ (62'Αλωνεύτης), Γιαννιώτας, Σωτηρίου.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Ντραγκόγεβιτς, Βοσκανιάν, Ταραλίδης, Βαττής, Γουίλερ, Αντάμοβιτς, Αρότσα, Πόλιανετς (68'Παπαδόπουλος), Σάλιακας (68'Χριστοφή), Όρντος, Μανογιάν.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πόλιανετς - Εφραίμ, Σωτηρίου.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Αντάμοβιτς (2η κίτρινη)

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Λεόντιος Τράττος με βοηθούς τους Ανδρέα Ανδρέου και Χρίστο Χρίστου.

**Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Μπερντόλιο με τον Μπρεσάν λόγω τραυματισμού του πρώτου.