"Ψυχωμένη" Ομόνοια και... φωτιά στην κορυφή! (Φώτος/Βίντεο)

20.11.2016 - 18:00

Μια... ψυχωμένη Ομόνοια που έδειξε τις προθέσεις της από τα πρώτα δευτερόλεπτα, πέτυχε την μεγαλύτερη φετινή της νίκη επικρατώντας της ΑΕΚ με 2-1 στο "ΓΣΠ" και υποχρεώνοντας την στην πρώτη της φετινή ήττα. Καλύτερη στο πρώτο μέρος, όπου σκόραρε με τον Κατελάρη η Ομόνοια. Μοιρασμένο το β' μέρος, στο οποίο η ΑΕΚ ισοφάρισε νωρίς με τον Ακοράν ωστόσο ο Ντάρμπισαϊρ απάντησε τέσσερα λεπτά αργότερα. Με την νίκη της η ομάδα του Τζον Κάρβερ έβαλε... φωτιά στο πρωτάθλημα, αφού ανέβηκε στους 24 βαθμούς και μαζί με την ΑΕΛ μοιράζεται την 3η θέση, όντας στο -2 από το δεύτερο ΑΠΟΕΛ και το -4 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Οι επιλογές του Κάρβερ

Κάτω απ' τα δοκάρια ο Χριστοδούλου, δεξί μπακ ο Κωνσταντινίδης, αριστερό μπακ ο Σοϊλέδης και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Όρσουλιτς και Καρλίτος. Αμυντικό χαφ ο Κατελάρης, εσωτερικά χαφ οι Τουρέ και Μαργκάσα, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Κλέιτον και επιθετικό δίδυμο οι Χριστοφή και Ντάρμπισαϊαρ.

Οι επιλογές του Ιντιάκεθ

Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Μίνιο, δεξί μπακ ο Ορτίθ, αριστερό μπακ ο Γκαρίδο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μουρίγιο και Μοϊσόφ. Αμυντικό χαφ ο Λαμπάν, δημιουργικά χαφ οι Λαρένα και Ακοράν, έξω δεξιά ο Τρισκόφσκι, έξω αριστερά ο Τέτε και στην κορυφή της επίθεσης ο Άλβες.

Πριν το πρώτο λεπτό, κλασική!

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, η Ομόνοια... άγγιξε το γκολ! Στο 50ο δευτερόλεπτο μετά από λάθος στην αμυντική γραμμή της ΑΕΚ, ο Ντάρμπισαϊρ επωφελήθηκε και έδωσε στον Χριστοφή ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μίνιο στο τετ α τετ. Ανώτερη η Ομόνοια στο πρώτο δεκάλεπτο, πίεσε πολύ, έφτιαξε άλλες 2-3 καλές προϋποθέσεις, κυρίως από δεξιά και στο 10' έφτασε ξανά κοντά στο γκολ, όμως ξανά την προσπάθεια του Χριστοφή σταμάτησε ο Μίνιο.

Έστω και χωρίς φάσεις...

Η Ομόνοια συνέχισε να έχει την υπεροχή, έστω κι αν δεν έφτιαξε άλλες αξιόλογες φάσεις μέχρι και το 25'. Είχε κατοχή, κυκλοφορία μπάλας και γυρόφερνε έξω απ' την περιοχή του Μίνιο. Αντίθετα η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ισορροπήσει και να επιβληθεί, έχοντας παθητικό ρόλο στο παιχνίδι.

Αντίδραση ΑΕΚ, γκολ η Ομόνοια!

Σταδιακά η ΑΕΚ έδειχνε σημάδια αντίδρασης, κέρδισε κάποια κόρνερ τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Αντίθετα στην επόμενη φάση του αγώνα, η Ομόνοια ήταν αυτή που κέρδισε κόρνερ, το οποίο αξιοποίησε σωστά! Στο 37', ο Μαργκάσα εκτέλεσε από αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι και ο Κατελάρης με άλμα στον... ουρανό και άψογη κεφαλιά νίκησε τον Μίνιο για το 1-0. Δίκαιο προβάδισμα για το "τριφύλλι" που κυριάρχησε από την αρχή μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Ζεστό χειροκρότημα...

Οι παίκτες της Ομόνοιας, έθελξαν με την απόδοση τους στο πρώτο μέρος και η καλύτερη επιβράβευση δεν ήταν μόνο το προβάδισμα αλλά και το χειροκρότημα που εισέπραξαν με την κάθοδό τους στα αποδυτήρια από τους φιλάθλους τους:

Ξεκίνημα με ισοφάριση!

Με την έναρξη της επανάληψης, η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 51', ο Ακοράν είχε χώρο εκτός περιοχής και εξαπέλυσε με το αριστερό ένα... κεραυνό ο οποίος ήταν αδύνατο να αποκρουστεί από τον Χριστοδούλου.

Τέσσερα λεπτά με δύο κλασικές και γκολ για Ομόνοια!

Στα επόμενα λεπτά τα... είδαμε όλα! Στο 53' η Ομόνοια έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Χριστοφή να μην μπορεί ούτε αυτή την φορά να νικήσει τον Τόνιο, στο 54' στην αντεπίθεση της ΑΕΚ ο Τρισκόφσκι ταλαιπώρησε τον Σοϊλέδη και έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω και στο 55' το "τριφύλλι" πήρε ξανά προβάδισμα! Ο Χριστοφή δημιουργός, με ατομική προσπάθεια από δεξιά και σέντρα ακριβείας στον Ντάρμπισαϊρ που με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1.

Πρώτη κίνηση με "Μπίδη"

Βλέποντας τον χρόνο να περνά, ο Ιμανόλ Ιντιάκεθ ξεκίνησε τις κινήσεις από τον πάγκο θέλοντας να προλάβει να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Ο προπονητής της ΑΕΚ στο 68' έκανε την πρώτη του αλλαγή με τον Χαραλαμπίδη αντί του Τέτε και τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Τρισκόφσκι που έκανε το σουτ, όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Χριστοδούλου.

Όλα για όλα η ΑΕΚ

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ τα έπαιξε όλα για όλα. Ο Ιντιάκεθ προχώρησε σε διπλή αλλαγή περνώντας στο παιχνίδι Εγγλέζου και Μπόλιεβιτς, πιέζοντας για την ισοφάριση κυρίως με τον Τρισκόφσκι. Η Ομόνοια με τις αλλαγές της φρέσκαρε την μεσαία της γραμμή, με τον Φυλακτού αντί του Κλέιτον θέλοντας να αναχαιτίσει την επιθετικότητα της ΑΕΚ από τον κεντρικό άξονα.

Ευκαιρία με Μίνιο!

Η καλύτερη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ήρθε στο 94' με τον... Μίνιο! Σε κερδισμένο κόρνερ, ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων  προωθήθηκε και έγινε ο αποδέκτης της μπάλας μετά την εκτέλεση του Χαραλαμπίδη όμως η κεφαλιά του πέρασε έξω. Το τέλος του αγώνα βρήκε την Ομόνοια να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη, που την φέρνει στο -4 από την κορυφή και παράλληλα να υποχρεώνει την ΑΕΚ στην πρώτη της φετινή ήττα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοδούλου, Κωνσταντινίδης, Όρσουλιτς, Καρλίτος, Σοϊλέδης, Κατελάρης, Μαργκάσα, Τουρέ, Κλέιτον (81'Φυλακτού), Χριστοφή (77'Σιέρινταν), Ντάρμπισαϊρ (92'Νασιμέντο).

ΑΕΚ: Μίνιο, Γκαρίδο, Ορτίθ, Μουρίγιο, Μοϊσόφ (81'Εγγλέζου), Λαμπάν (81'Μπόλιεβιτς), Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Άλβες, Τέτε (68' Χαραλαμπίδης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κωνσταντινίδης - Γκαρίδο.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Λούκας Σωτηρίου με βοηθούς τους Αριστείδη Χρήστου και Πέτρο Πέτρου.

*Πριν από το παιχνίδι η Ομόνοια ήταν αήττητη εντός έδρας και η ΑΕΚ αήττητη γενικότερα στο πρωτάθλημα.

*Πέρσι οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν έξι φορές και είχαμε απόλυτη ισορροπία. Δύο νίκες η Ομόνοια, δύο η ΑΕΚ και δύο παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

*Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Φάνο Κατελάρη.

*Στα εννέα γκολ έφτασε ο Ματ Ντάρμπισαϊρ.