Ένα (αυτο)γκολ ήταν αρκετό! (Φώτος)

26.11.2016 - 18:58

Ανεξάρτητα από την εμφάνιση, το βασικό ζητούμενο για την ΑΕΚ ήταν η άμεση επιστροφή στις νίκες μετά την ήττα από την Ομόνοια. Και το πέτυχε στο Σαββατιάτικο (26/11) παιχνίδι με τον Ερμή, αν και δεν εντυπωσίασε με την απόδοση της και χρειάστηκε ένα αυτογκόλ του Ντα Σίλβα για να το πετύχει. Η ομάδα του Ιμανόλ Ιντιάκεθ επικράτησε δύσκολα με 1-0, επανήλθε στις νίκες και παρέμεινε για μια ακόμα αγωνιστική στην κορυφή, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα. Καλή η παρουσία του Ερμή, που προσπάθησε και θα μπορούσε να φύγει από το «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ» με βαθμολογικό κέρδος.

Οι επιλογές του Ιντιάκεθ

Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Μίνιο, δεξί μπακ ο Ορτίθ, αριστερό μπακ ο Γκαρίδο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Καταλά και Μοϊσόφ. Αμυντικό χαφ ο Μπόλιεβιτς, δημιουργικά χαφ οι Λαρένα και Ακοράν, έξω δεξιά ο Χαραλαμπίδης, έξω αριστερά ο Τέτε και στην κορυφή της επίθεσης ο Άλβες.

Οι επιλογές του Παναγιώτου

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Στυλιανού, δεξί μπακ ο Χριστόφ, αριστερό μπακ ο Ντε Βρίσε και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Χριστοφή και Μπενγκά. Αμυντικά χαφ οι Μπάουμαν και Αρτάμπε, δεξί χαφ ο Ντε Μέλο, αριστερό χαφ ο Μαρτίνιουκ και επιθετικό δίδυμο οι Άλμπα και Ντα Σίλβα.

Πρώτο δεκάλεπτο...

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Η ΑΕΚ είχε από νωρίς την κατοχή της μπάλας, επέβαλε τον ρυθμό που ήθελε με συνεχείς πλαγιοκοπήσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Αντίθετα ο Ερμής προσπάθησε σε πρώτη φάση να αναχαιτίσει την επιθετικότητα του αντιπάλου, καταφέρνοντας τα αρκετά καλά στα πρώτα λεπτά.

Βρήκε τον τρόπο ο Ερμής

Από το δεκάλεπτο και έπειτα, ο Ερμής ήταν η ομάδα που έστεκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Νίκος Παναγιώτου έδωσε εντολή για πίεση ψηλά στην αμυντική τετράδα της ΑΕΚ, με τους Άλμπα και Ντα Σίλβα να πιέζουν και να μην επιτρέπουν σε ορθολογική ανάπτυξη τους γηπεδούχους οι οποίοι μέχρι και το 25’ ήταν χωρίς φάση στο παιχνίδι, την στιγμή που οι «φτεροπόδαροι» βρήκαν χώρους και έφτιαξαν κάποιες καλές προϋποθέσεις και είχαν 1-2 επικίνδυνες προσπάθειες.

Η πρώτη υποψία

Η πρώτη υποψία φάσης για την ΑΕΚ ήρθε στο 33’, σε φάση στην οποία δεν υπήρχε όμως τελική προσπάθεια στον στόχο. Μετά από βαθιά μπαλιά στην περιοχή, ο Χριστοφή έδιωξε με υπερένταση, η μπάλα πήρε ύψος και στρώθηκε στον Ακοράν που έκανε το αριστερό βολέ αλλά κόντραρε σε τάκλιν αντίπαλου αμυντικού. Με την συμπλήρωση 35 λεπτών, το παιχνίδι παρέμενε στο απόλυτο μηδέν.

Άκυρο... δοκάρι και κλασική ευκαιρία

Στο 42’ η ΑΕΚ είχε δοκάρι σε πισινή κεφαλιά του Άλβες, το οποίο ωστόσο (κακώς) υποδείχθηκε ως οφσάιντ και στο επόμενο λεπτό είχαμε την πρώτη κλασική ευκαιρία του αγώνα, η οποία άνηκε στον Ερμή. Μετά από γέμισμα στην περιοχή και αδράνεια της άμυνας, ο Αρτάμπε βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι και έκανε την κεφαλιά – ψαράκι, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω και διατηρώντας το 0-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ξεκίνημα και κοντά στο γκολ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να φτάνει μια… ανάσα απ’ το γκολ. Μόλις στο πρώτο λεπτό, Άλβες και Ακοράν συνδυάστηκαν ωραία, ο δεύτερος έδωσε στον πρώτο εντός περιοχής, σε θέση βολής. Ο Άλβες έκανε το πλασέ ωστόσο το τάκλιν – αυτοθυσίας του Μπενγκά έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ, σε μια φάση που ο αμυντικός του Ερμή τραυματίστηκε και έμεινε για λίγο εκτός.

Πίεση και (αυτο)γκολ!

Η ΑΕΚ ήταν ιδιαίτερα πιεστική στο ξεκίνημα της επανάληψης και έδειχνε αποφασισμένη να σκοράρει. Και το πέτυχε, έστω και χωρίς να στείλει την μπάλα στα δίκτυα ποδοσφαιριστής της. Στο 57’ κέρδισε φάουλ από αριστερά, ο Χαραλαμπίδης το εκτέλεσε πλασαριστά με το δεξί σημαδεύοντας τον Άλβες, ο οπισθοχωρημένος Ντα Σίλβα προσπάθησε να ανακόψει την πορεία της μπάλας για να μην φτάσει στον αντίπαλο ωστόσο με την κεφαλιά του, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, δίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΚ με 1-0.

Απίστευτη ευκαιρία!

Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 65’, με την ομάδα της Λάρνακας να φτάνει μια ανάσα από το δεύτερο γκολ. Η φάση ξεκίνησε με αντεπίθεση απ’ τον Τέτε πίσω απ’ το κέντρο, του έγινε φάουλ απ’ τον Ντε Βρίσε ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης Αβραάμ Τσούκκας άφησε σωστά το πλεονέκτημα, μιας και ο Ακοράν είχε ένα…, στρέμμα μπροστά του, ανενόχλητος για να φτάσει φάτσα με τον Στυλιανού. Πράγματι ο Ισπανός χαφ έφτασε στο τετ α τετ χωρίς πίεση, έκανε τις προσποιήσεις αλλά δεν μπόρεσε να ξεγελάσει τον αντίπαλο γκολκίπερ, ο οποίος στάθηκε σωστά και με τα πόδια απέκρουσε το πλασέ του, διατηρώντας το 1-0.

Ύψος και... όλα για όλα

Σταδιακά ο ρυθμός άρχισε να μειώνεται και στο 76’ είχαμε τον τραυματισμό του Μίνιο στο κεφάλι σε σύγκρουση με τον Αλεξίου, που έφερε την τετράλεπτη διακοπή και την αναγκαστική αλλαγή με τον Γιωργαλλίδη. Στο τελευταίο τέταρτο, ο Νίκος Παναγιώτου θέλοντας να τα παίρνει όλα για όλα έδωσε ύψος στην επιθετική του γραμμή περνώντας στο παιχνίδι τους Μασίνουα και Αντωνίου. Μάλιστα στο 92’ ο Αντωνίου έγινε απειλητικός και από καλή θέση εντός περιοχής σούταρε έξω. Το 1-0 περέμεινε μέχρι τέλους, με την ΑΕΚ να επιστρέφει στις νίκες έστω και δύσκολα και να παραμένει στην κορυφή.

ΑΕΚ: Μίνιο (80'Γιωργαλλίδης), Ορτίθ, Γκαρίδο, Καταλά, Μοϊσόφ, Μπόλιεβιτς, Λαρένα, Ακοράν, Χαραλαμπίδης, Τέτε (72'Εγγλέζου), Άλβες (82'Λαμπάν).

ΕΡΜΗΣ: Στυλιανού, Μπενγκά, Αρτάμπε (90'Αντωνίου), Ντε Μέλο, Μαρτίνιουκ (75'Μασίνουα), Άλμπα, Χριστόφ, Ντε Βρίσε, Χριστοφή, Μπάουμαν, Ντα Σίλβα (75'Αλεξίου).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καταλά - Ντε Βρίσε.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αβραάμ Τσούκκας με βοηθούς τους Μιχάλη Μαρίνου και Χριστάκη Σπανό.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Μίνιο με τον Γιωργαλλίδη, λόγω του τραυματισμού του πρώτου στο κεφάλι.