(Χ)άρη... στους ουδέτερους (φώτος)

05.02.2014 - 18:29

Άρης και ΑΕΛ έκαναν... χάρη στις ουδέτερες ομάδες αφού έμειναν στο 1-1 το βράδυ της Τετάρτης και έτσι "έχασαν" από δυο βαθμούς, κάτι που σαφώς ισχύει σε κυρίως για το σύνολο του Ιβάιλο Πέτεφ. Η ομάδα του Τον Κάανεν προηγήθηκε με φάουλ του Τίμοφ (39') ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι - που είχαν και δοκάρι - ισοφάρισαν με τον Ινταμπντελάι (75').

Ο Άρης τις φάσεις και την ουσία

Παιχνίδι με καλό ρυθμό και αρκετή ένταση είχαμε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Άρης ήταν πιο επικίνδυνος και έχοντας και την βοήθεια της... Θεάς Τύχης, πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 9' όταν ο Τουράν από καλή θέση σούταρε λίγο ψηλά ενώ η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο 16' μ' ένα καλό φάουλ του Μοντέιρο, το οποίο βρήκε έτοιμο τον Κόβατς.

Ακολούθησαν δυο πολύ καλές στιγμές για τον Άρη μέσα σ' ένα λεπτό, όταν στο 25' ο Τουράν εκτέλεσε το μακρινό φάουλ και ο Φεγκρούς έδιωξε δύσκολα, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, ο ίδιος παίκτης σούταρε μόλις έξω, από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση.

Και αφού έχασε αυτές τις πολύ καλές ευκαιρίες, η ομάδα του Τον Κάανεν έφτασε στο ζητούμενο, στο 39': Ο Τίμοφ εκτέλεσε το φάουλ από διαγώνια αριστερά και η μπάλα "έσκασε" λίγο μπροστά από τον Φεγκρούς ο οποίος την μπλόκαρε, όμως όχι σταθερά, με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίκτυα για το 1-0.

Έτσι, η ΑΕΛ πλήρωσε το λάθος του τερματοφύλακά της ο οποίος, πάντως, στο 41' έκανε δύσκολη επέμβαση σε μια βολίδα του Γκράτσι από πολύ μακριά, και πάλι από φάουλ.

Η ΑΕΛ πίεσε... αλλά έμεινε στα μισά του δρόμου

Όπως αναμενόταν, η ΑΕΛ πίεσε πολύ στην "επανάληψη" όμως αν και ισοφάρισε, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Η ομάδα του Ιβάιλο Πέτεφ μπήκε πολύ επιθετικά και στο 53' είχε την ατυχία να δει την κοντινή κεφαλιά του Σα να σταματά στο δοκάρι, στην μεγαλύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι. Στο επόμενο λεπτό και πάλι ο Πορτογάλος έκανε την προσπάθεια με το κεφάλι, όμως ο πορτιέρο του Άρη ήταν έτοιμος, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι απείλησαν στο 60' όταν μετά από αντεπίθεση, ο Οκόγιε έκανε κοντινό σουτ και ο Φεγκρούς είπε "όχι".

Στο 64ο λεπτό οι "γαλαζοκίτρινοι" είχαν νέα καλή στιγμή με τον Σα από εξαιρετική θέση να μην πιάνει καλά το σουτ, στην τελευταία αξιοσημείωτη προσπάθεια του Πορτογάλου. Και... ευτυχώς για την ΑΕΛ που ήταν η τελευταία, αφού ο Σα στο 73' έδωσε την θέση του στον Ινταμπντελάι, ο οποίος δυο λεπτά αργότερα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα... Ο Μοντέιρο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και ο Ολλανδός στο ριμπάουντ από κοντά έκανε το 1-1.

Η ισοφάριση έδωσε αυτοπεποίθηση στην ΑΕΛ, που πίεσε για το δεύτερο γκολ και είχε δυο καλές στιγμές, όμως ο Άρης εκτός από αυτές, κράτησε καλά. Στο 79' ο Καλουτζέροβιτς σούταρε μέσα στην περιοχή και ο Κόβατς έκανε την επέμβαση, ενώ στο 89' και πάλι ο Σέρβος έκανε το δυνατό σουτ από διαγώνια θέση, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω, στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση του ματς.

Άρης (Τ. Κάανεν): Κόβατς, Αριστείδου, Γκράτσι, Οζίας, Ολίβα, Λόπες (63' Γιούσεφ), Χαραλάμπους, Θεοδώρου (80' Χριστοφόρου), Τίμοφ (63' Ντάεμεν), Οκόγιε, Τουράν

ΑΕΛ (Ι. Πέτεφ): Φεγκρούς, Αϊρόσα (27' Ελευθερίου), Ποτοκάρ, Ντεντέ, Θεοφίλου, Νικολάου, Οχένε, Μοντέιρο, Οριόλ (53' Μπεμπέ), Σα (73' Ινταμπντελάι), Καλουτζέροβιτς

Κίτρινες: Τίμοφ, Λόπες (6η), Οζίας, Ολίβα / Οριόλ, Ποτοκάρ, Φεγκρούς, Ντεντέ (4η), Μπεμπέ, Θεοφίλου

Ενδιαφέρουν

- Στον πρώτο γύρο η ΑΕΛ είχε κερδίσει 2-1 (Εντμάρ, Εντού / Ντίνα).

- Ο Αϊρόσα έγινε αλλαγή με πρόβλημα, αφήνοντας την θέση του στον Ελευθερίου.

- Αυτό ήταν το πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Φίλιπ Τίμοφ.

- Δεύτερο γκολ για τον Φουάντ Ινταμπντελάι.

- Διαιτητής ήταν ο Μάριος Τσαγγάρης, με βοηθούς τους Χ. Χαραλάμπους και Ι. Λαζάρου. Τέταρτος ο Α. Χριστοδούλου και παρατηρητής ο Κυρ. Γεωργίου.