"Φρένο" και... απόδραση με Κυριάκου (Φώτος)

02.04.2017 - 19:54

Ένα γκολ του κεντρικού αμυντικού της, Ανδρέα Κυριάκου ήταν αρκετό για την ΑΕΛ να επικρατήσει με 1-0 της Ανόρθωσης στο «ΠΑΠ» και αν επιστρέψει στις νίκες μετά από έξι αγωνιστικές. Η Λεμεσιανή ομάδα έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 5’ λόγω της αποβολής του Κόπριβετς και με το γκολ του νεαρού στόπερ, πανηγύρισε την νίκη στο ντεμπούτο του Μπρούνο Μπαλταζάρ στον πάγκο της. Αν και με δέκα η Ανόρθωση είχε τις ευκαιρίες της και θα μπορούσε για βαθμολογικό κέρδος.

Δυνατά με Άλβες

Δυνατό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που στο τρίτο μόλις λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ. Μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από τον Σάντος, ο Άλβες έγινε κάτοχος μπάλας και μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Ρομό έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει μπροστά από τις δύο εστίες.

Γκέλα και κόκκινη ο Κόπριβετς

Με την συμπλήρωση πέντε λεπτών, το παιχνίδι πήρε διαφορετική μορφή αφού η Ανόρθωση κλήθηκε να αγωνιστεί με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Κόπριβετς καθυστέρησε να διώξει την μπάλα με τα πόδια, ο Μέσκα πρόλαβε και έβαλε την κόντρα, κέρδισε την μπάλα και ανατράπηκε καθαρά από τον Σλοβένο γκολκίπερ ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Ρόνι Λέβι πέρασε στο παιχνίδι τον αναπληρωματικό γκολκίπερ Γιώργο Παπαδόπουλο, βγάζοντας τον Καρλίτος.

Ευκαιρία ο Ράγιος, γκολ ο Κυριάκου

Στο επόμενο λεπτό ο Ράγιος έχασε απίστευτο τετ α τετ μετά από τραγικό λάθος της αμυντικής γραμμής της ΑΕΛ όμως η Λεμεσιανή ομάδα στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια σημάδεψε… στόχο.  Στο 13’, ο Πίτι εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά σημαδεύοντας στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί ο Ράγιος με το κεφάλι έδιωξε άτσαλα, στρώνοντας άθελά του στον Κυριάκου ο οποίος… εκατοστά πριν από την γραμμή του τέρματός δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 1-0.

Μειώθηκε ο ρυθμός

Μείωση ρυθμού μετά το γκολ. Η Ανόρθωση ναι μεν ήταν πίσω στο σκορ, αλλά παίζοντας με δέκα παίκτες και χωρίς την ταχύτητα του Καρλίτος, είχε δυσκολίες στην δημιουργία φάσεων και περιορίστηκε σε κάποια στημένα, ενώ από την πλευρά της ΑΕΛ δεν έδειχνε διάθεση να βγάλει πολλούς παίκτες για επίθεση, περιμένοντας να δημιουργηθούν κενοί χώροι για να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση. Έτσι μέχρι το μισάωρο δεν σημειώθηκε κάποια άλλη αξιόλογη φάση.

Πίεση αν και με δέκα

Αν και με δέκα ποδοσφαιριστές η Ανόρθωση έδειχνε πιο… ζωντανή στο παιχνίδι και στο 37’ έφτασε για τρίτη φορά σε φάση τετ α τετ. Αυτή την φορά ήταν η σειρά του Ολιβέιρα να μπει στην περιοχή από αριστερά και να κάνει το πλασέ, όμως ξανά ο Ρομό είπε «όχι», κρατώντας το μηδέν παθητικό. αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΛ μπροστά στο σκορ με 1-0.

"Έσφιξε" με Σοάρες

Χωρίς να αλλάξει κάτι κύλησε το πρώτο τέταρτο της επανάληψης. Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ από το 46’ δυνάμωσε ανασταλτικά το κέντρο του με τον Σοάρες αντίτ ου Σαβανέ, κάτι που ωφέλησε ως προς την αναχαίτιση της επιθετικότητας της Ανόρθωσης, ωστόσο δεν βοήθησε δημιουργικά για να υπάρξουν οι προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ.

Κοντά στην ισοφάριση

Στο 67’ είχαμε την πρώτη κλασική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, η οποία ανήκε στην Ανόρθωση. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίτροβιτς από αριστερά, ο Βίκτορ κινήθηκε στον κενό χώρο, έκανε μια εξαιρετικά δύσκολη πισινή κεφαλιά γεμάτη φάλτσα, αναγκάζοντας τον Ρομό σε σπουδαία επέμβαση, κρατώντας ξανά το προβάδισμα για την ΑΕΛ.

Κινήσεις για το... μηδέν

Με τις κινήσεις από τον πάγκο (Σοάρες, Λαφράνς, Γεωργιάδης), ο Μπαλταζάρ έκανε ξεκάθαρη την λογική του να κρατήσει το 1-0 και όχι να ψάξει το δεύτερο γκολ. Με το φρεσκάρισμα στην μεσαία γραμμή, κατάφερε να αναχαιτίσει την δραστηριότητά της «Κυρίας», η οποία έδειχνε να μην έχει τις δυνάμεις να απειλήσει ουσιαστικά με ισοφάριση.

Ξανά από στημένο

Η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 88’, ξανά από στημένη φάση με τον Καμπρέρα να κάνει την κεφαλιά και να βλέπει την μπάλα να  φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της ΑΕΛ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με την Λεμεσιανή ομάδα να κρατά το μηδέν και να φτάνει στην σημαντική νίκη με 1-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Σάντος, Ερέρο, Σεχού, Βίκτορ, Μίτροβιτς, Ράγιος (64'Καμπρέρα), Ολιβέιρα, Καρλίτος (7'Παπαδόπουλος), Άλβες.

ΑΕΛ: Ρομό, Μιτρέα, Α.Κυριάκου, Αϊρόσα, Φορτούνα, Νικολάου (85'Λαφράνς), Σαβανέ (46'Σοάρες), Πίτι (71'Γεωργιάδης), Σάσι, Μέσκα, Αρουαμπαρένα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μίτροβιτς (2η) - Πίτι (2η), Φορτούνα.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Κόπριβετς.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κώστας Ψευδιώτης με βοηθούς την Αγγέλα Κυριάκου και τον Πέτρο Πέτρου.

**Σε αντίθεση με άλλες πόλεις, στην Λάρνακα υπάρχει μόνο συννεφιά και δεν βρέχει.

**Ντεμπούτο στον πάγκο της ΑΕΛ για τον Μπρούνο Μπαλταζάρ.