Αλληλοεξουδετέρωση και... Ακοράν! (Φώτος/Βίντεο)

30.04.2017 - 18:00

Σε ένα παιχνίδι που παίχτηκε πολύ το σενάριο της αλληλοεξουδετέρωσης, η ΑΕΚ ήταν πιο επιθετική σε όλη την διάρκεια του αγώνα και με γκολ του Ακοράν στο 78’ επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα. Με την νίκη της αυτή η ομάδα της Λάρνακας έμεινε μόνη στην δεύτερη θέση, έχοντας +3 από τους «γαλάζιους» και αφενός έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της 2ης θέσης και αφετέρου διατήρησε τις ελπίδες της για τον τίτλο.

Οι επιλογές του Ιντιάκεθ

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ο Πάμπλο, τριάδα στην άμυνα οι Καταλά, Μοϊσόφ και Μουρίγιο, δεξί μπακ χαφ ο Ακοράν και αριστερό ο Τέτε. Αμυντικά χαφ οι Μπόλιεβιτς και Τρουγιόλς, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Λαρένα  και επιθετικό δίδυμο οι Φλοριάν και Χέφελ.

Οι επιλογές του Αυγουστή

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ο Βάλε, δεξί μπακ ο Σέρτζιο, αριστερό μπακ ο Γκόμες και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Βινίσιους και Ρομπέρζ. Αμυντικά χαφ οι Κυριάκου και Σεμέδο, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Παπουλής, έξω δεξιά ο Πέδρο, έξω αριστερά ο Σαρδινέρο και στην κορυφή της επίθεσης ο Πίεχ.

Αναγνωριστικο δεκάλεπτο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να προσαρμοστούν στα δεδομένα των αντιπάλων τους. Από την μία η ΑΕΚ είχε σχήμα με τρία στόπερ και τέταρτο μπροστά τους τον Τρουγιόλς, έχοντας την κατοχή στο πρώτο δεκάλεπτο και από την άλλη ο Απόλλωνας είχε τον Παπουλή σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Πίεχ, προσπαθώντας να παίξει πιο άμεσα και να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Ελλαδίτη άσου. Τα δέκα πρώτα λεπτά κύλησαν χωρίς την παραμικρή υποψία φάσης.

Η πρώτη απειλή

Λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου, είχαμε και την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι. Αυτή ανήκε στους γηπεδούχους στο 13’, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Ακοράν από δεξιά η μπάλα έφτασε στον Χέφελ που έκανε το σουτ στην κίνηση με το δεξί, αλλά ο Βάλε έδιωξε σωστά. Στην συνέχεια της φάσης ο Τρουγιόλς δοκίμασε νέο σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα.

Μισάωρο χωρίς διαφοροποιήσεις

Το μισάωρο συμπληρώθηκε χωρίς να αλλάξει ιδιαιτέρα η εικόνα του αγώνα. Η ΑΕΚ είχε την ελαφριά υπεροχή με κατοχή μπάλας και επιθέσεις από τα άκρα, δημιουργώντας συχνά τις προϋποθέσεις αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά με κάποια καλή τελική προσπάθεια. Πιο… προσεκτικός ο Απόλλωνας, δεν διεκδίκησε την κατοχή αλλά συνέχισε την προσπάθεια με ένα πιο άμεσο και γρήγορο τρόπο ανάπτυξης.

Ανέβηκε ο Απόλλωνας, ημίχρονο στο μηδέν

Κάπως πιο ψηλά ανέβηκε ο Απόλλωνας στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, κερδίζοντας τρία φάουλ σε καλή θέση τα οποία εκτελέστηκαν καλά από τον Πέδρο όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Ισορροπία με το τέλος του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και το 0-0 να παραμένει.

Το αναμενόμενο με Άλεξ

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Σωφρόνης Αυγουστή προχώρησε και στην πρώτη του κίνηση από τον πάγκο περνώντας στο παιχνίδι τον Άλεξ Ντα Σίλβα αντί του Φώτη Παπουλή. Αναμενόμενη η είσοδος του Βραζιλιάνου άσου αφού η Λεμεσιανή ομάδα αντιμετώπισε προβλήματα στο κράτημα μπάλας και στο κάθετο παιχνίδι από τον κεντρικό άξονα.

Ξανά η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν ξανά η ομάδα που ξεκίνησε πιο επιθετικά το παιχνίδι και με την συμπλήρωση δέκα λεπτών είχε τρεις τελικές προσπάθειες με τον Φλοριάν. Καλύτερη όλων αυτή στο 53’, όταν μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Λαρένα, ο Γάλλος επιθετικός μπήκε μόνος στην περιοχή από αριστερά αλλά το τελείωμα του με το αριστερό ήταν άτσαλο και η μπάλα έφυγε έξω.

Πρώτη φάση με Άλεξ

Στο 58’ ο Απόλλωνας έφτιαξε την καλύτερη του φάση στο παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Άλεξ. Ο Πίεχ μάζεψε το γέμισμα του Βάλε και… έσπασε την μπάλα δεξιά στον Πέδρο, ο Πορτογάλος δεν σέντραρε στην περιοχή αλλά προτίμησε να στρώσει παράλληλα στον Άλεξ που ερχόταν από πίσω και έκανε το σουτ στην κίνηση, αναγκάζοντας τον Πάμπλο σε δύσκολη επέμβαση στην δεξιά του γωνία.

Ισορροπία μέχρι το 75'

Ισορροπία στο παιχνίδι μέχρι το 75’, με τις δύο ομάδες να παίζουν περισσότερο για να προστατέψουν το μηδέν παθητικό παρά παίρνοντας ρίσκα για να φτάσουν στο γκολ της νίκης. Η ΑΕΚ είχε περισσότερη επιθετικότητα αλλά υστερούσε στην τελική πάσα ενώ ο Απόλλωνας συνέχισε να μην ανεβάζει πολλούς παίκτες μπροστά, ποντάροντας σε κάποιες γρήγορες αντεπιθέσεις.

Κούρσα Ακοράν και 1-0!

Φτάσαμε στο 78’, σημείο στο οποίο η ΑΕΚ… άνοιξε το σκορ και έθεσε τις βάσεις για την νίκη. Ο Φλοριάν έκλεψε στο κέντρο και πέρασε ωραία πάσα στον Ακοράν, αυτός έβαλε την μπάλα μπροστά και ξεκίνησε την κατά μέτωπο προσπάθεια, πέρασε σαν… σταματημένο τον Βινίσιους  και με αριστερό πλασέ νίκησε τον Βάλε για το 1-0.

Πίεση αλλά...

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ρίσκαρε, πίεσε, ανέβασε παίκτες ψηλά αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει πέραν ενός σουτ του Σαρδινέρο στο 94’. Το τέλος του αγώνα βρήκε μεγάλη νικήτρια την ΑΕΚ με 1-0 χάρις στο γκολ του Ακοράν στο 78΄.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μουρίγιο, Μοϊσοφ, Καταλά, Λαρένα (75'Μαλόκου), Ακοράν, Τέτε (80'Γκαρίδο), Χέφελ (58'Τομάς), Μπόλιεβιτς, Φλοριάν.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Σέρτζιο (62'Στυλιανού), Βινίσιους, Ρομπέρζ, Γκόμες (81'Πίττας), Πέδρο, Κυριάκου, Σεμέδο, Σαρδινέρο, Παπουλής (46'Άλεξ), Πίεχ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τομάς, Τρουγιόλς - Πίεχ, Κυριάκου.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χρήστος Νικολαΐδης με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Πέτρο Πέτρου.

**Τέταρτο φετινό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στα προηγούμενα τρία, ο Απόλλωνας είχε δύο νίκες (1-3 και 3-2) και η ΑΕΚ μία νίκη (0-1).

**Εκτός αποστολής για την ΑΕΚ έμειναν οι τιμωρημένοι Λαμπάν και Τρισκόφσκι.

**Εκτός αποστολής για τον Απόλλωνα έμειναν οι Μακρίδης, Βασιλείου, Σακέτι,  Μάγκλιτσα, Γκίε και Αγγελή.