Η κόμπρα... χτύπησε και έβαλε φωτιά (φώτος/βίντεο)

07.05.2014 - 17:00

Με την "κόμπρα" - τον Άμπραχαμ Γκιέ - να χτυπά και πάλι με γκολ στο 2ο λεπτό, ο Απόλλωνας κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0 στο Λεμεσιανό ντέρμπι και έβαλε... φωτιά στο πρωτάθλημα, τόσο όσον αφορά την πρώτη θέση μετά τη νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της Ομόνοιας, αλλά και όσον αφορά την δεύτερη. Τα πάντα παίζονται στις δυο αγωνιστικές που απομένουν αφού η ΑΕΛ έχει 78, ο ΑΠΟΕΛ 75 και ο Απόλλωνας 73 βαθμούς.

Η ΑΕΛ την κατοχή, ο Απόλλωνας τις φάσεις και το γκολ...

Το πρώτο ημίχρονο είχε εξαιρετικό ρυθμό, με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή, όμως τον Απόλλωνα να ξεκινά με γκολ και να χάνει απίστευτες ευκαιρίες και για άλλα. Το ντέρμπι άρχισε ιδανικά για την ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου, που στην πρώτη της φάση, έφτασε στο γκολ. Στο 2' ο Ρομπέρ με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Γκιέ, που στην κίνηση έπιασε το διαγώνιο σουτ μέσα στην περιοχή και "εκτέλεσε" τον Φεγκρούζ για το 0-1.

Το γκολ έδωσε ρυθμό στο παιχνίδι, αφού η ΑΕΛ έψαξε την άμεση "απάντηση" όμως δεν μπορούσε να απειλήσει, ενώ ο Απόλλωνας έπαιξε πιο συντηρητικά και στην αντεπίθεση προσπάθησε για το δεύτερο τέρμα. Η πρώτη ευκαιρία των τυπικά γηπεδούχων ήρθε στο 15' με κεφαλιά του Θεοφίλου μετά από κόρνερ, η οποία για λίγο δεν πήγε στον στόχο. Από την άλλη, ο Απόλλωνας στο 17' είχε καλή στιγμή, όταν ο σκόρερ του έφυγε στην αντεπίθεση και από το ύψος της περιοχής έκανε ένα φαλτσαριστό σουτ, που δεν ανησύχησε τον Φεγκρούζ.

Με την πάροδο του χρόνου η ΑΕΛ είχε όλο και περισσότερο την κατοχή και παίζοντας ψηλά, προσπάθησε για το γκολ, απέναντι σε έναν Απόλλωνα που δεν της επέτρεπε να φτιάχνει μεγάλες φάσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως η τελευταία φορά που απείλησαν οι "γαλαζοκίτρινοι" στο πρώτο μέρος ήταν στο 20' με ένα μακρινό σουτ του Οχένε, που έφυγε έξω...

Αντίθετα, ο Απόλλωνας είχε τις φάσεις για να "σκοτώσει" το παιχνίδι, με δυο κλασικές ευκαιρίες... Πρώτα ο Γκιέ στο 38' βρέθηκε μόνος "φάτσα" στον Φεγκρούζ όμως σούταρε πολύ δυνατά και αστόχησε, ενώ μετά από δυο λεπτά τον... μιμήθηκε και ο Ρέινα, ο οποίος εξ επαφής και εντελώς μόνος, σούταρε ψηλά, σε μια τεράστια φάση για τους "γαλάζιους".

Το δεύτερο μέρος...

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της "επανάληψης", με την ΑΕΛ να μπαίνει πιο επιθετικά όμως να μην μπορεί να φτιάξει φάσεις και τον Απόλλωνα στο 56' να χάνει ξανά... άχαστη ευκαιρία, όταν ο Χαραλάμπους από το ύψος της μικρής περιοχής και εντελώς μόνος, πλάσαρε και "σημάδεψε" το δοκάρι.

Από την άλλη, η ΑΕΛ στο 62' είχε την πρώτη της φάση στην "επανάληψη", με τον Έμπο να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι δευτερόλεπτα μετά που μπήκε στο παιχνίδι και τον Ντανανάε να κάνει σωτήριο τάκλιν και να διώχνει σε κόρνερ. Οι "γαλαζοκίτρινοι" απείλησαν ξανά στο 69', με τον Έμπο από κοντά να μην πιάνει καλά την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει στον Εντμάρ, που από πλάγια προσπάθησε επίσης με κεφαλιά, όμως το μόνο που κέρδισε ήταν το κόρνερ.

Όσο περνούσε η ώρα, οι ευκαιρίες... αραίωναν, με τις δυο ομάδες να έχουν από μια καλή στιγμή - πρώτα η ΑΕΛ στο 74' με πλασέ του Οριόλ και έπειτα ο Απόλλωνας στο 76' με φάουλ του Ρομπέρ - όμως και οι δυο ήταν για λίγο άστοχοι.

Τα τελευταία είκοσι λεπτά - μαζί με την τετράλεπτη καθυστέρηση - δεν επεφύλαξαν κάτι ουσιαστικό. Η ΑΕΛ προσπάθησε όσο μπορούσε για το γκολ όμως ήταν ακίνδυνη, έτσι ο Απόλλωνας κράτησε μια νίκη που θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη σε έκταση, με βάση τις ευκαιρίες των δυο ομάδων.

ΑΕΛ (Ι. Πέτεφ): Φεγκρούζ, Αϊρόσα, Θεοφίλου, Ντεντέ, Καρλίτος, Νικολάου, Οχένε (62' Έμπο), Μπεμπέ, Μοντέιρο (89' Εμπαλό), Εντμάρ (70' Οριόλ), Ινταμπντελάι

Απόλλων (Χ. Χριστοφόρου): Βάλε, Ντανανάε, Μερκής, Χαραλάμπους, Ρομπέρ, Χαμντανί, Μεριέμ, Λόπεζ (89' Γκαρσία), Παπουλής, Ρέινα (53' Γκουγιόν), Γκιέ (80' Χάμπερ)

Κίτρινες: Ντεντέ, Οχένε, Θεοφίλου (4η), Μπεμπέ / Ρέινα, Μερκής (6η), Ρομπέρ (6η)

Ενδιαφέρουν

- Στα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα έφτασε ο Άμπραχαμ Γκιέ Γκιέ. Ο Αφρικανός σκοράρει για τρίτο σερί ματς.

- Διαιτητής ήταν ο Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Μάριο Καλογήρου. Τέταρτος ο Δημήτρης Μασιάς και παρατηρητής ο Μιχάλης Λοΐζου.

- Στον πρώτο γύρο κέρδισε η ΑΕΛ 1-0 (Μοντέιρο), στον δεύτερο ο Απόλλωνας με το ίδιο σκορ (Μεριέμ) και στην 29η αγωνιστική οι δυο ομάδες συμβιβάστηκαν στο 1-1 (Λόπεζ-Μοντέιρο)