Η Αγία Νάπα σκόραρε και ο Ρίκκι... απαντούσε (Δηλώσεις/Βίντεο)

31.08.2014 - 20:55

Ισόπαλο 2-2 τελείωσε το παιχνίδι ανάμεσα στην Αγία Νάπα και τη Δόξα Κατωκοπιάς, που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (31/08) στο "Τάσος Μάρκου", στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ρικάρντο Φερνάντες, ο οποίος με δύο εκτελέσεις φάουλ ισοφάρισε σε δύο περιπτώσεις την αναμέτρηση και χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα της Κατωκοπιάς. Η ομάδα του Νίκου Ανδρονίκου είχε προηγηθεί δις, με τους Κολοκούδια και Χάμπερ.

Στην πρώτη ουσιαστικά καλή φάση του αγώνα, η Αγία Νάπα... άνοιξε το σκορ. Οι "πορτοκαλί" κέρδισαν φάουλ και ο Κολοκούδιας με απευθείας εκτέλεση... νίκησε το Φερνάντο, "γράφοντας" το 1-0 στο 26΄.

Δώδεκα λεπτά αργότερα η ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου... απάντησε στο γκολ των γηπεδούχων κι έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον ίδιο τρόπο. Εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες και... 1-1.

Μάλιστα, ο Πορτογάλος αρχηγός των φιλοξενούμενων παραλίγο να φέρει... τούμπα το ματς, όταν στο 44΄ έκανε το σουτ, με την μπάλα να... φεύγει μόλις άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, η αναμέτρηση ήταν πολύ καλύτερη, με τις δύο ομάδες να χάνουν πολύ περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, αλλά και να σκοράρουν ακόμα δύο τέρματα.

Στο 84΄ ο Χάμπερ, που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι έκανε με πλασέ το 2-1, αλλά και πάλι... απάντησε ο Φερνάντες, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στους χρόνους των καθυστερήσεων.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Αθανασίου, Ψιάνος, Μπάμπα, Μαρκόσκι, Σταθάκης, Αρέστη, Πότσι (57΄ Φούσκο), Μάρκου (62΄ Χάμπερ), Μάρτσεφ (87΄ Αντωνίου), Παναγιότοφ, Κολοκούδιας.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Φερνάντο, Ρ. Γκονζάλες, Νίλσον Αντόνιο, Μάρκες, Ζόρζε, Σιόντης (86΄ Νοβόα), Λίβινγκστον, Εμάνουελ (78΄ Χιγκόν), Φερνάντες, Αμπρόις (61΄ Ε. Γκονζάλες), Ράμος.

Κίτρινες Κάρτες: Σταθάκης - Σιόντης, Φερνάντο, Ρ. Γκονζάλες, Φερνάντες, Ζόρζε, Μάρκες.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε την Αγία Νάπα ο Νίκος Ανδρονίκου σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας. Ο Μπάμπα πήρε τη θέση του Αντωνίου, ο Παναγιότοφ του Ρόχας και ο Κολοκούδιας του Χάμπερ.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε τη Δόξα ο Δημήτρης Ιωάννου σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Ερμή. Ο Μάρκες πήρε τη θέση του Χιμένεθ και ο Ράμος του Έκτορ Γκονζάλες.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Κολοκούδια.

** Πρώτα φετινά γκολ για το Φερνάντες.

** Πρώτο φετινό γκολ για το Χάμπερ.

** Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο Ομοσπονδιακός μας τεχνικός, Πάμπος Χριστοδούλου.

** Διαιτητής ο Λούκας Σωτηρίου, με βοηθούς τους Σταύρο Πελέκη και Κυριάκο Κυριάκου, ενώ τέταρτος ο Λοΐζος Παναγιώτου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΝΙΚΟΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΥ: «Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις, το λέει και το τελικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο μέρος η Δόξα είχε κατοχή και εμείς προσπαθήσαμε με αντεπιθέσεις. Ξέραμε ότι η Δόξα έχει αρκετούς νέους παίκτες, όμως στην επανάληψη βγήκαμε πιο μπροστά, προσπαθήσαμε για ένα δεύτερο γκολ, ενώ είχε και η Δόξα ευκαιρίες. Θεωρώ το αποτέλεσμα δίκαιο, παρότι είμαστε απογοητευμένοι για το εύκολο γκολ που δεχθήκαμε στο τέλος. Το πρωτάθλημα είναι μακρύ και θα προσπαθήσουμε κι εμείς στην διακοπή να διορθώσουμε κάποια πράγματα, να ετοιμάσουμε καλύτερα την ομάδα. Ο στόχος είναι εκεί, ήρθαμε για να παλέψουμε και να διεκδικήσουμε την παραμονή μας».

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ: «Ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος είχαμε περισσότερη κατοχή της μπάλας και δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες για γκολ. Από ένα λάθος του τερματοφύλακά μας βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, όμως αντιδράσαμε γρήγορα και ισοφαρίσαμε. Στην επανάληψη μπήκαμε δυνατά, ελέγχαμε, βρήκαμε 2-3 ευκαιρίες για να προηγηθούμε, όμως παρότι θα μπορούσαμε να σκοράρουμε, βρεθήκαμε και πάλι πίσω. Ισοφαρίσαμε με ένα εκπληκτικό γκολ του Φερνάντες και εκεί που θα υπήρχε η δυσαρέσκεια για την ισοπαλία, νιώθουμε ευχαριστημένοι. Ήρθαν έξι παίκτες τις τελευταίες μέρες και θα προσπαθήσουμε να εκμεταλλευτούμε την διακοπή για να παρουσιαστούμε καλύτεροι».