Τα είχε όλα και νικήτρια την Ομόνοια (Φώτος)

01.09.2014 - 20:54

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, που διεξήχθη το βράδυ της Δευτέρας (01/09) στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, η Ομόνοια επικράτησε της Ανόρθωσης με 3-2. Τρεις φορές προηγήθηκαν οι "πράσινοι" στο σκορ, με τους "κυανόλευκους" να... απαντούν στις δύο. Από ένα δοκάρι για τις δύο ομάδες, με Ποτέ στις καθυστερήσεις για τους γηπεδούχους και με Ιακοβένκο στο 13΄ για τους φιλοξενούμενους, πολλά φάουλ και κίτρινες κάρτες, αλλά κι αρκετή ένταση και σασπένς μερικά από τα σημαντικότερα στοιχεία που καταγράφηκαν στο ντέρμπι. Τα γκολ του "τριφυλλιού" σημείωσαν οι Ποτέ στο 2΄ και στο 39΄, και Ρουσιάς στο 88΄, ενώ για την "Κυρία" σκόραραν οι Εντέ στο 19΄ και Ιακοβένκο στο 63΄.

Γκολ... με το καλησπέρα για τους "πράσινους", αφού μετά από κακό διώξιμο του Χόλγκερσον, η μπάλα έφτασε στο Γκαρσία, που έκανε τη σέντρα, και ο Ποτέ με κεφαλιά... νίκησε από κοντά το Βαλβέρδ, "γράφοντας" το 1-0, μόλις στο 2΄.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι... απείλησαν εκ νέου, ωστόσο ο Λομπζιανίτζε από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Ράμος.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η "Κυρία" προσπάθησε να αντιδράσει και στο 13΄... άγγιξε την ισοφάριση, όταν μετά από σέντρα του Κάλβο, ο αμαρκάριστος Ιακοβένκο... σημάδεψε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι του Μορέιρα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος κήπερ είπε... ΟΧΙ στον Αμπουρτζάνια, βγαίνοντας νικητής στο τετ-α-τετ με το Γεωργιανό, του οποίου κι απέκρουσε το πλασέ που επιχείρησε, μετά την κάθετη πάσα του Εντέ.

Η τρίτη, ωστόσο, ευκαιρία της Ανόρθωσης ήταν και "φαρμακερή", αφού μετά από ωραία ενέργεια και μπαλιά του Κάλβο, ο αμαρκάριστος Εντέ με σουτ από κοντά έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 19΄.

Aκολούθως, το παιχνίδι "χάλασε", αφού υπήρχε αρκετή ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Στο 25΄ ο Ιακοβένκο έσπρωξε εκτός φάσης το Σερτζίνιο, με αποτέλεσμα να υπάρχει εκνευρισμός στις τάξεις των παικτών και τους γηπεδούχους να ζητούν την κόκκινη κάρτα για τον ποδοσφαιριστή της ομάδας του Πάους, για χτύπημα εκτός φάσης.

Δύο λεπτά αργότερα, υπήρξε φάουλ του Ουκρανού στο Στεπάνοφ, με αποτέλεσμα να προκληθεί ακόμα περισσότερη ένταση, με το Σἐρβο να αντιδράει και αρχικά να σπρώχνει τον επιθετικό της ομάδας της Αμμοχώστου, ο οποίος έπεσε στο έδαφος -με τους ανθρώπους της Ανόρθωσης να είναι αυτοί που ζητούσαν αποβολή του αντιπάλου αυτή τη φορά-, ενώ εν συνεχεία υπήρξε και σύρραξη ανάμεσα και σε άλλους παίκτες.

Αφού ηρέμησαν... τα πνεύματα, ακολούθησε και... τρίτο γκολ στην αναμέτρηση. Κάθετη πάσα του Ράμος προς τον Ποτέ και ο επιθετικός του "τριφυλλιού" με πλασέ... νίκησε το Βαλβέρδε, σημειώντας παράλληλα το δεύτερό του προσωπικό γκολ, με το οποίο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ομόνοια στο 39΄.

Στο 41΄ η "Κυρία" προσπάθησε να... απαντήσει, αλλά ο Μορέιρα απέκρουσε το μακρινό σουτ του Κάλβο, με τους "πράσινους" να... απειλούν στο 45΄, όταν μετά από σέντρα-σουτ του Φοφανά, η μπάλα... έφυγε μόλις άουτ κι ενώ ο Γκαρσία από κοντά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα του Βαλβέρδ.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε το ρυθμό που είχε το πρώτο 45λεπτο, ωστόσο στην πρώτη καλή φάση που καταγράφηκε, σημειώθηκε γκολ. Ωραία ενέργεια και πάσα του Μακρή προς τον Ιακοβένκο, με τον Ουκρανό να εκτελεί άψογα και να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 63΄.

Aπ΄ εκείνο το σημείο κι έπειτα η ομάδα του Καϊάφα προσπάθησε να αντιδράσει και να πάρει για τρίτη φορά προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο αδυνατούσε μέχρι και το 88΄.

Σε εκείνο το λεπτό, ο Γκριγκαλασβίλι έκανε την μπαλιά και ο Ρουσιάς, η "χρυσή αλλαγή" του Καϊάφα, με αριστερό σουτ, "έγραψε" το 3-2 για την Ομόνοια, ενώ στους χρόνους των καθυστερήσεων ο Ποτέ έφτασε κοντά στο χατ-τρικ, αλλά στην αντεπίθεση... σημάδεψε το δοκάρι του Βαλβέρδ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να διερύνει τη νίκη της ομάδας του.

Η τελευταία καλή φάση ήταν και πάλι για τους "πράσινους", όταν ο Γκριγκαλασβίλι βρέθηκε τετ-α-τετ με το Γάλλο κήπερ, αλλά δεν μπόρεσε να τον... νικήσει. Παρά ταύτα, το 3-2 δεν έμελλε να αλλάξει, με το "τριφύλλι" να παίρνει μία μεγάλη νίκη επί μίας μεγάλης αντιπάλου κι έπειτα από ένα παιχνίδι που τα είχε όλα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Λομπζιανίτζε, Στεπάνοφ, Ακουισταπάτσε, Σερτζίνιο (78΄ Ρουσιάς), Ρόντρι, Ασίς (46΄ Μαργκάσα), Ράμος, Φοφανά, Γκαρσία (59΄ Γκριγκαλασβίλι), Ποτέ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βαλβέρδε, Δημητρίου, Νούχου, Χόλγκερσον, Σεράν, Μαϊσουράτζε, Αμπουρτζάνια, Λαΐφης (77΄ Μαραγκός), Εντέ (60΄ Μακρής), Κάλβο, Ιακοβένκο (70΄ Αβραάμ).

Κίτρινες Κάρτες: Ράμος, Στεπάνοφ, Μορέιρα, Σερτζίνιο, Λομπζιανίτζε - Ιακοβένκο, Λαΐφης, Μαϊσουράτζε, Νούχου, Χόλγκερσον.

** "Kόπηκαν" 10.015 εισιτήρια.

** Με μία αλλαγή παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι με τη Δυναμό Μόσχας στο ΓΣΠ. Ο Γκαρσία πήρε τη θέση του Μαργκάσα.

** Το επίσημό του ντεμπούτο στον πάγκο της Ανόρθωσης πραγματοποίησε ο Αντρέ Πάους.

** Επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της Ανόρθωσης για τους Νούχου, Χόλγκερσον, Σεράν, Μαϊσουράτζε, Αμπουρτζάνια, Εντέ και Ιακοβένκο.

** Κλειστή η βόρεια κερκίδα, λόγω τιμωρίας που "κουβαλά" η Ομόνοια από την περσινή σεζόν.

** Πριν από την έναρξη του αγώνα οι φίλοι της Ομόνοιας εξέφρασαν την έντονη δυσαρέσκεια τους για τη σφαγιαστική διαιτησία του Ρουμάνου, Αλεξάντρου Τούντορ, στον αγώνα με τη Δυναμό, αφού με κορεό σχημάτισαν τη φράση UEFA MAFIA στην ανατολική κερκίδα.

** Οι Γκαουσού Φοφανά και Σότα Γκριγκαλασβίλι τέθηκαν για πρώτη φορά αντιμέτωποι με την πρώην τους ομάδα.

** Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Κωνσταντίνου Λαΐφη με το Χρήστο Μαραγκό στο 77΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Διαιτητής ο Θωμάς Μούσκος, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Μιχάλη Τσεντή, ενώ τέταρτος ο Ανδρέας Ανδρέου. Πρόσθετοι διαιτητές οι Μάριος Τσαγγάρης και Κώστας Ψευδιώτης.