Γλυκόπικρη... γεύση και για τους δύο (Βίντεο/Φώτος)

14.09.2014 - 22:00

Ισόπαλη 1-1 τελείωσε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Νέα Σαλαμίνα και την Ομόνοια, που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (14/09) στο γήπεδο "Αμμόχωστος", στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λευκωσίας προηγήθηκε με τον Ποτέ στο 8΄ και η ομάδα της Αμμοχώστου ισοφάρισε με το Λεόν στο 55΄. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσαν το παιχνίδι οι "πράσινοι", λόγω αποβολής του Στεπάνοφ, με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 50΄.

Η ομάδα του Νεόφυτου Λάρκου μπήκε πιο δυνατά από την αντίπαλό της και στο 3΄ έχασε καλή ευκαιρία για να... ανοίξει το σκορ, όταν μετά από γύρισμα του Λεόν το σουτ του Κρίστιτς... έφυγε άουτ.

Η... απάντηση της Ομόνοιας ήταν άμεση και μάλιστα με γκολ, πέντε λεπτά αργότερα. Σέντρα του Ράμος από τα αριστερά και ο Ποτέ με κεφαλιά... νίκησε τον Μπρουκς, "γράφοντας" το 1-0 για τους "πράσινους" στο 8΄.

Μετά το γκολ, η ομάδα του Καϊάφα έλεγξε το παιχνίδι, χωρίς να... απειληθεί από την αντίπαλό της, ενώ στο 22΄ είχε και μία καλή στιγμή, όταν το σουτ του Ράμος απέκρουσε ο Μπρουκς.

H επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 36΄ και ήταν πάλι για το "τριφύλλι", όταν το διαγώνιο σουτ του Ποτέ... έφυγε μόλις άουτ. Μία φάση, που ήταν και η τελευταία αξιόλογη στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε, με τις αριθμητικές ισορροπίες να αλλάζουν μόλις στο 50΄. Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Λοΐζος Παναγιώτου, απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα το Στεπάνοφ για χέρι, παρότι ο Σέρβος δεν έκανε καμία κίνηση προς την μπάλα -γι' αυτό το λόγο φαίνεται αυστηρή η απόφαση- που κατευθυνόταν προς τον Πεδρίτο. Ακολούθως, η αναμέτρηση διεκόπη για πέντε λεπτά, λόγω ρίψης αντικειμένων κι ως συνήθως έγιναν οι απαραίτητες συστάσεις από τα μεγάφωνα του γηπέδου, προκειμένου να επαναρχίσει.

Με την επανέναρξή του, μάλιστα, η Νέα Σαλαμίνα έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεόν και 1-1 στο 55΄.

Παρότι έμεινε με δέκα παίκτες και δέχθηκε και το γκολ της ισοφάρισης, η ομάδα της Λευκωσίας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 58΄ είχε μία καλή ευκαιρία για να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράμος η μπάλα έφτασε στον Ακουισταπάτσε, που σούταρε άουτ.

Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης... απείλησε εκ νέου έξι λεπτά αργότερα, όταν και πάλι μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράμος δεν μπόρεσε να... νικήσει από κοντά τον Μπρουκς.

Σπουδαία ευκαιρία είχε, όμως, και η ομάδα της Αμμοχώστου δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Λεόν βγήκε τετ-α-τετ με το Μορέιρα, αλλά... νικήθηκε από τον Πορτογάλο κήπερ.

Ακολούθως, η γηπεδούχος άσκησε έντονη πίεση για να πετύχει το γκολ που θα της χάριζε τη νίκη. Στο 75΄ ο Μορέιρα πρόλαβε τον Ενρίκε, μετά από λάθος γύρισμα του Ράμος, ενώ στο 81΄ ο Πορτογάλος απέκρουσε την κεφαλιά του συμπατριώτη του επιθετικού.

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μπρουκς, Τσιγκουίνι (68΄ Γκράιμς), Λεάντρο, Μιντίκκης, Μοντέιρο, Κρίστιτς (80΄ Μπάμπα), Γκάμπι, Πεδρίτο, Λεόν, Τσιντί (46΄ Εζέ), Ενρίκε.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Λομπζιανίτζε, Στεπάνοφ, Ακουισταπάτσε, Σκαραμοτσίνο, Ρόντρι (90΄ Γκαρσία), Μαργκάσα, Ασίς (86΄ Σερτζίνιο), Ράμος, Φοφανά (68΄ Γκριγκαλασβίλι), Ποτέ.

Κίτρινες Κάρτες: Πεδρίτο - Ασίς, Σκαραμοτσίνο, Γκριγκαλασβίλι, Μαργκάσα, Ράμος.

Κόκκινες Κάρτες: Στεπάνοφ (απευθείας).

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε τη Νέα Σαλαμίνα ο Νεόφυτος Λάρκου σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Οθέλλο Αθηένου. Ο Τσιγκουίνι πήρε τη θέση του Γκράιμς, ο Κρίστιτς του Μπάμπα και ο Ενρίκε του Βιλέλα.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ. Ο Σκαραμοτσίνο πήρε τη θέση του Σερτζίνιο και ο Μαργκάσα του Γκαρσία.

** Πρώτη εμφάνιση για τον Κόριν Μπρουκς κόντρα στην Ομόνοια, μετά από την αποχώρησή του από τους «πράσινους».

** Επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της Νέας Σαλαμίνας για το Μίλος Κρίστιτς.

** Απείχε από το παιχνίδι η Θύρα 9, λόγω της κόντρας με τον πρόεδρο Δώρο Σεραφείμ, κάτι που είχε κάνει γνωστό με ανακοίνωσή της.

** Τρίτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ποτέ, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι.

** Δεύτερη ασίστ στο πρωτάθλημα για τον Κριστοβάο Ράμος.

** Πρώτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ντιέγκο Λεόν.

** Παρών στο γήπεδο και ο Τιμούρ Κετσπάγια.

** Διαιτητής ο Λοϊζος Παναγιώτου, με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Ανδρέα Ανδρέου, ενώ τέταρτος ο Μάριος Νικολάου.