Τρίτο "διπλό" με... λυτρωτή τον Μπόλιεβιτς (Δηλώσεις/Φώτος/Βίντεο)

05.10.2014 - 20:53

Χάρις σε γκολ του Μπόλιεβιτς στους χρόνους των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ πέτυχε το τρίτο της ¨διπλό" στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-1 της Αγίας Νάπας στο "Τάσος Μάρκου". Το σκορ είχαν... ανοίξει οι γηπεδούχοι με γκολ του Μαρκόσκι στο 14΄, για να ισοφαρίσει ο Κολαούτι στο 45΄.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 6΄, μετά από σέντρα-σουτ του Βάντερ, αντίπαλος αμυντικός απομάκρυνε την μπάλα προτού περάσει τη γραμμή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η κεφαλιά του Καταλά... έφυγε μόλις άουτ.

Οκτώ λεπτά αργότερα... ήρθε η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι... άνοιξαν και το σκορ. Εκτέλεση φάουλ του Θεοδώρου και ο Μαρκόσκι με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι "κιτρινοπράσινοι" προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα και στο 17΄ ο Ορτίθ έκανε το σουτ, με τον Αθανασίου να αποκρούει και να κρατάει το 1-0 για την ομάδα του.

Η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να πιέζει κι εν τέλει κατάφερε να ισοφαρίσει στο 45΄, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τομάς, ο Κολαούτι... νίκησε τον Αθανασίου, "γράφοντας" το 1-1.

Η ομάδα του Κρίστιανσεν άσκησε ακόμα μεγαλύτερη πίεση στην επανάληψη και στο 55΄ σημείωσε γκολ με τον Κολαούτι, το οποίο σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 62΄ και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπόλιεβιτς, ο Αθανασίου απέκρουσε την κεφαλιά του Καταλά.

Εννιά λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματά της, όταν μετά από ωραία πάσα του Φροξυλιά, ο Κυπριανού από καλή θέση σούταρε άουτ.

Ακολούθως, ήταν η σειρά των "πορτοκαλί" για να... απειλήσουν με τον Παναγιότοφ στο 81΄ και στο 89΄, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Εν τέλει, η ομάδα της Λάρνακας... έμελλε να τιμωρήσει την αστοχία του ποδοσφαιριστή της Αγίας Νάπας, αφού ο Μπόλιεβιτς με δυνατό σουτ... νίκησε τον Αθανασίου κι "έγραψε" το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Αθανασίου, Ψιάνος, Φίλγκεϊτ, Σταθάκης, Μαρκόσκι, Θεοδώρου (83΄ Ντέηβιντ), Αρέστη (60΄ Μέσσιος), Πότσι, Παναγιότοφ, Χάμπερ (69΄ Ντο Σάντος), Κολοκούδιας.

ΑΕΚ: Νέγκρι, Ορτίθ, Εγγλέζου, Καταλά, Μασάνα, Μπόλιεβιτς, Λαρένα (65΄ Φροξυλιάς), Τομάς, Παύλου (57΄ Κυπριανού), Βάντερ (76΄ Κάντε), Κολαούτι.

Κίτρινες Κάρτες: Ψιάνος, Αρέστη, Φίλγκεϊτ, Θεοδώρου - Μασάνα, Τομάς, Καταλά, Κυπριανού.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε την Αγία Νάπα η τεχνική ηγεσία της ομάδας σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την Ανόρθωση. Ο Θεοδώρου πήρε τη θέση του Ρόχας, ο Πότσι του Φούσκο και ο Χάμπερ του Μάρκου.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε την ΑΕΚ ο Τόμας Κρίστιανσεν σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου. Ο Εγγλέζου πήρε τη θέση του Γκριν, ο Βάντερ του Κυπριανού και ο Κολαούτι του Κάντε.

** Ντεμπούτο με τη φανέλα της Αγίας Νάπας για το Ζαχαρία Θεοδώρου.

** Στον πάγκο της Αγίας Νάπας οι Νικόλας Χριστοφή και Γιάννος Κοντόζης, αφού ως γνωστόν λύθηκε η συνεργασία με το Νίκο Ανδρονίκου.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Μπόγιαν Μαρκόσκι στο πρωτάθλημα.

** Τέταρτο φετινό γκολ για το Ρομπέρτο Κολαούτι στο πρωτάθλημα.

** Τέταρτο φετινό γκολ για τον Μπόλιεβιτς στο πρωτάθλημα.

** Διαιτητής ο Μάριος Νικολάου με βοηθούς διαιτητές τους Αριστείδη Χρίστου και Σταύρο Πελέκη, ενώ τέταρτος ο Αντώνης Χριστοδούλου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ:

ΝΙΚΟΛΑΣ ΧΡΙΣΤΟΦΗ: "Μπράβο στους παίκτες για την προσπάθεια. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Η τύχη πηγαίνει συνήθως με το δυνατό. Αυτό δεν μας ρίχνει, μας δίνει δύναμη. Δείξαμε ότι έχουμε δυνατότητες. Στόχος είναι η παραμονή και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε".

ΤΟΜΑΣ ΚΡΙΣΤΙΑΝΣΕΝ: "Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που σεβόμαστε και παρά το γεγονός πως έχει ένα βαθμό στο γήπεδο δεν φάνηκε. Προετοιμαστήκαμε στις προπονήσεις, αλλά δεν δείξαμε στο γήπεδο όσα μάθαμε στις προπονήσεις. Παίξαμε κυρίως με την καρδιά και όχι με το μυαλό. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό στις απαφάσεις μας. Ξέραμε τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίζουμε, πως θα δημιουργήσουμε ευκαιρίες, όμως δεν δείξαμε όσα δουλέψαμε. Είμαι ικανοποιημένος για τη νίκη. Όπως στο παιχνίδι με την Ανόρθωση, όταν χάσαμε στο τελευταίο λεπτό, σήμερα πετύχαμε εμείς τη νίκη στο τελευταίο λεπτό. Αυτό το παιχνίδι πρέπει να το αναλύσουμε. Κρατάμε τους βαθμούς. Μπράβο στους παίκτες".