"Τρομοκρατικό"... χτύπημα και νέα νίκη (Φώτος/Bίντεο)

26.10.2014 - 20:50

Χάρις σε γκολ του Ράφικ Τζιμπούρ στο 26΄, το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας, στο παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (26/10) στο ΓΣΠ, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πλέον, οι "γαλαζοκίτρινοι" έφτασαν τις έξι νίκες σε επτά παιχνίδια, ενώ παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι και μόλις στο 4΄ έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να... ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από ωραία ενέργεια και σουτ του Πεδρίτο η μπάλα... έφυγε μόλις άουτ από την εστία του Πάρντο.

Οι "γαλαζοκίτρινοι" προσπάθησαν να αντιδράσουν και δύο λεπτά αργότερα ο Στράους απέκρουσε το σουτ του Σέρινταν.

O ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι καλός, ωστόσο μέχρι και το 25΄ δεν είχε καταγραφεί κάποια άλλη αξιόλογη φάση, πέραν από μία φάση που η ομάδα του Δώνη ζήτησε πέναλτι για χέρι του Λεάντρο στο 15΄ -η μπάλα όντως χτύπησε στο ανοικτό χέρι του ποδοσφαιριστή της Νέας Σαλαμίνας.

Ένα λεπτό αργότερα, όμως, το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να... ανοίξει το σκορ. Εκτέλεση φάουλ του Σέρτζιο, πρώτη κεφαλιά του Αμορίν και δεύτερη από τον Τζιμπούρ και η μπάλα στα δίχτυα του Στράους.

Η ομάδα της Αμμοχώστου προσπάθησε να ανασυνταχθεί και να προσπαθήσει για το γκολ της ισοφάρισης και στο 37΄ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Καρλάο από τον Εζέ -όπως δείχνει ο τηλεοπτικός φακός, ο Βραζιλιάνος φαίνεται να ανατρέπει το Νιγηριανό κι έπρεπε να καταλογιστεί η παράβαση.

Με τη σειρά τους, οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 43΄. Ο Γκόμες έκανε την κάθετη πάσα προς τον Εφραίμ, αλλά το πλασέ του Κύπριου άσου απέκρουσε ο κήπερ των "ερυθρολεύκων".

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με ευκαιρίες για τις δύο ομάδες και μάλιστα στο ίδιο λεπτό. Συγκεκριμένα, στο 46΄ και μετά από σέντρα του Εφραίμ, ο Σέρινταν έκανε την κεφαλιά, με το Στράους να αποκρούει, ενώ στην αντεπίθεση ο Πεδρίτο βγήκε μόνος απέναντι από τον Πάρντο, αλλά πλάσαρε άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Δώνη είχε ακόμα μία καλή στιγμή, όταν ο Στράους απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Τζιμπούρ, μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Σέρτζιο.

Ακολούθως, ο ρυθμός του αγώνα... έπεσε, με αποτέλεσμα μέχρι και το 75΄ να μην καταγραφεί κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα του Λάρκου πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης και στο 78΄ το διαγώνιο σουτ του Πεδρίτο... έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η προσπάθεια του Εζέ στο 85΄.

Στο 89΄ ο Σέρινταν βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σούταρε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Λεόν, με αποτέλεσμα να μην διαφοροποιηθεί τίποτα μέχρι και τη λήξη του αγώνα, η οποία βρήκε νικητή το ΑΠΟΕΛ με 1-0.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Ρίισε, Καρλάο, Αμορίν, Γκόμες (46΄ Αρτυματάς), Βινίσιους, Εφραίμ, Μαντούκα (70΄ Ντε Βινσέντι), Σέρινταν, Τζιμπούρ (80΄ Σωτηρίου).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Στράους, Γκράιμς, Μιντίκκης, Μοντέιρο, Λεάντρο, Μπάμπα, Κρίστιτς (65΄ Γκάμπι), Πεδρίτο (80΄ Βιλέλα), Λεόν, Εζέ, Ενρίκε (65΄ Τσιντί).

Κίτρινες Κάρτες: Εφραίμ - Mπάμπα, Λεόν.

** "Κόπηκαν" 6.252 εισιτήρια.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε το ΑΠΟΕΛ ο Γιώργος Δώνης σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι με αντίπαλο την Παρί Σεν Ζερμέν. Ο Ρίισε πήρε τη θέση του Αντωνιάδη και ο Τζιμπούρ του Μοράις.

** Με μία αλλαγή παρέταξε την Νέα Σαλαμίνα ο Νεόφυτος Λάρκου σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Απόλλωνα. Ο Στράους πήρε τη θέση του Μπρουκς.

** Κλειστό το Νότιο Πέταλο, λόγω τιμωρίας του ΑΠΟΕΛ από την περσινή περίοδο.

** Επέστρεψαν οι οργανωμένοι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ, οι οποίοι έδωσαν το παρόν τους για πρώτη φορά σε εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος τη φετινή σεζόν.

** Επίσημο ντεμπούτο για το Στράους με τη φανέλα της Νέας Σαλαμίνας.

** Αφιερωμένη στο έργο της Medic Alert η 7η αγωνιστική.

** Το περιβραχιόνιο του αρχηγού του ΑΠΟΕΛ φορούσε ο Γκουστάβο Μαντούκα.

** Δεύτερο φετινό γκολ για το Ράφικ Τζιμπούρ στο πρωτάθλημα, με τον Αλγερινό να σκοράρει για δεύτερο σερί αγώνα πρωταθλήματος -είχε σκοράρει και με τον Οθέλλο.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Γκόμες με τον Αρτυματά στο 46΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Μετά την αλλαγή του Μαντούκα, ο Μάριο Σέρτζιο φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού του ΑΠΟΕΛ.

** Ο Μάριο Σέρτζιο είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ που έχει αγωνιστεί και στα επτά παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Οι Λεάντρο, Λεόν και Μιντίκκης είναι οι τρεις ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας που έχουν αγωνιστεί και στα επτά παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Το ΑΠΟΕΛ παραμένει αήττητο στους εντός έδρας αγώνες πρωταθλήματος με τη Νέα Σαλαμίνα τα τελευταία 14 χρόνια.

** Διαιτητής του αγώνα ο Κώστας Ψευδιώτης, με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Δώρο Τούρο, ενώ τέταρτος ο Χρίστος Νικολαΐδης.