"Πέταξε"... ο Θεός (Φώτος/Βίντεο)

02.11.2014 - 19:56

Σ'  ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι που διεξήχθη στο Τσίρειο Στάδιο ο Ερμής Αραδίππου επικράτησε της ΑΕΛ με 3-2, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος και την πλησίασε στον ένα βαθμό. Ο αγώνας είχε σασπένς, πέντε γκολ, ένα δοκάρι, μία αποβολή, αλλά και πολλές χαμένες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ονίλο, που σημείωσε δύο γκολ, ενώ το άλλο γκολ των "φτεροπόδαρων" σημείωσε ο Ιμπραΐμι. Για τους γηπεδούχους, που τελείωσαν την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κυριάκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 56΄, σκόραραν οι Ντανιελζίνιο και Μπεμπέ με πέναλτι. Η ομάδα του Ιβάιλο Πέτεφ είχε και δοκάρι με το Σιέλη στο πρώτο μέρος.

H Λεμεσιανή ομάδα ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς τον αγώνα, αφού μόλις στο 2΄... άνοιξε το σκορ. Ο Εντμάρ έκανε τη σέντρα, με τον Ντανιελζίνιο να κάνει το πλασέ και να... νικάει τον Μπογκατίνοφ, "γράφοντας" το 1-0.

Οι "φτεροπόδαροι", ωστόσο, δεν πτοήθηκαν και αφού προειδοποίησαν εννιά λεπτά αργότερα, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταραλίδη... κόντραρε και έφυγε μόλις άουτ, στο 12΄ κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Ο Ζεζίνιο έχασε την μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με τον Ιμπραΐμι να γίνεται ο τελικός αποδέκτης και με ασύλληπτο σουτ να "γράφει" το 1-1.

Ακολούθως, το παιχνίδι εξακολούθησε να παραμένει... ανοικτό και στο 14΄ η κεφαλιά του Ταραλίδη... έφυγε μόλις άουτ, με την ΑΕΛ να... απαντά στις χαμένες ευκαιρίες ένα λεπτό αργότερα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαρσέλος, η κεφαλιά του Σιέλη... σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπογκατίνοφ.

Στο 20΄, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και μετά το σουτ Ταραλίδη, ο Ονίλο μπήκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ έκανε το 2-1.

Μετά και το δεύτερο γκολ που δέχθηκαν οι "γαλαζοκίτρινοι", άσκησαν έντονη πίεση για να ισοφαρίσουν σε 2-2 κι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες.

Στο 22΄ ο Μπογκατίνοφ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ντανιελζίνιο, ενώ δύο λεπτά αργότερα και μετά από γύρισμα του Σιέλη, η προβολή του Γκιγκίεβιτς... έφυγε μόλις έξω.

Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 28΄. Ο Γκιγκίεβιτς μπήκε στην περιοχή από δεξιά κι έδωσε στον Ντανιελζίνιο, ο οποίος δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων.

Mε τη σειρά τους, οι ποδοσφαιριστές του Ερμή δεν τα παράτησαν και κάθε φάση που έκαναν, έφταναν κοντά και σ' ένα τρίτο γκολ, όπως συνέβη και στο 31΄, όταν ο Ρομέρο απέκρουσε το σουτ του Μοράν.

Ο αγώνας παρέμενε συναρπαστικός και στο 44΄ η ομάδα του Πέτεφ κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Εντμάρ από το Μουσταφά, με τον Μπεμπέ να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και να ισοφαρίζει σε 2-2 ένα λεπτό αργότερα.

Μάλιστα, λίγο έλειψε στους χρόνους των καθυστερήσεων να πάρει εκ νέου προβάδισμα η ΑΕΛ, όταν ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε την κοντινή προβολή του Γκιγκίεβιτς.

Ενδιαφέρον ήταν και το δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Στο 55΄ και μετά από κεφαλιά του Σιέλη ο Ντανιελζίνιο δεν μπόρεσε από κοντά να βρει την μπάλα και να κάνει το 3-2, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, μετά την αποβολή του Κυριάκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ονίλο.

Η ομάδα της Αραδίππου προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική της υπεροχή και στο 64΄ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να σημειώσει ένα τρίτο γκολ, όταν το σουτ του Μουσταφά... έφυγε μόλις άουτ.

Ένα λεπτό, ωστόσο, αργότερα, ο Ονίλο δεν λάθεψε και με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μουσταφά, "έγραψε" το 3-2, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά και το τρίτο τους γκολ κι έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι "φτεροπόδαροι" προσπάθησαν να ελέγξουν το παιχνίδι, κρατώντας το προβάδισμα που απέκτησαν, κάτι που κατάφεραν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, με αποτέλεσμα να... αποδράσουν από τη Λεμεσό με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

ΑΕΛ: Ρομέρο, Ναντό, Εντμάρ, Σιέλης (64΄ Εσπάνια), Κυριάκου, Ζεζίνιο (62΄ Καρλίτος), Μπεμπέ, Μπαρσέλος, Ντανιελζίνιο, Σαρδινέρο, Γκιγκίεβιτς (72΄ Ταγκμπατζουμί).

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Μπογκατίνοφ, Παουλίνιο, Τσίνα, Ουόν, Ντε Πίνα, Ταραλίδης, Μαθιού, Πάκερ (36΄ Μουσταφά), Μοράν (76΄ Μπελούσο), Ιμπραΐμι, Ονίλο (80΄ Παλαθουέλος).

Κίτρινες Κάρτες: Μπεμπέ, Ταγκμπατζουμί - Μαθιού, Μουσταφά, Τσίνα, Μπογκατίνοφ.

Κόκκινες Κάρτες: Κυριάκου (2η κίτρινη)

** Με τέσσερις αλλαγές παρέταξε την ΑΕΛ ο Ιβάιλο Πέτεφ σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την ΑΕΚ. Ο Ναντό πήρε τη θέση του Καρλίτος, ο Κυριάκου του Καντού, ο Ζεζίνιο του Νικολάου και ο Μπαρσέλος του Ντιαλό.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε τον Ερμή Αραδίππου ο Νικόδημος Παπαβασιλείου σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την Αγία Νάπα. Ο Τσίνα πήρε τη θέση του Σαμάρα, ο Μαθιού του Μουσταφά και ο Πάκερ του Αζεβέδο.

** Πρώτη παρουσία του Ναντό στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτη παρουσία του Ζεζίνιο στο αρχικό σχήμα της ΑΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Για πρώτη φορά μετά από την αποχώρησή του ο Ουόν τέθηκε αντιμέτωπος με την ΑΕΛ.

** Για δεύτερη φορά μετά από επιβολή ποινής κεκλεισμένων των θυρών για κάποιο αγώνα, πέραν των 40 ατόμων που δικαιούνταν να εισέλθουν στο στάδιο με βάση τον κατάλογο που στέλνουν στην ΚΟΠ, δικαίωμα εισόδου στο στάδιο είχαν συνταξιούχοι πέραν των 65 ετών και παιδιά μέχρι 12 ετών, εφόσον συνοδεύονταν από τις μητέρες τους. Τόσο οι συνταξιούχοι, όσο και τα παιδιά με τις μητέρες τους έπρεπε να αγοράσουν εισιτήριο και στην είσοδο του σταδίου, να επιδείκνυαν την πολιτική τους ταυτότητα - η πρώτη φορά ήταν στο ντέρμπι ΑΕΛ-Ανόρθωση.

** Το περιβραχιόνιο του αρχηγού της ΑΕΛ φορούσε ο Λουτσιάνο Μπεμπέ.

** Τρίτο φετινό γκολ για τον Ντανιελζίνιο στο πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Ιμπραΐμι στο πρωτάθλημα.

** Τα τέσσερα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα έφτασε ο Ονίλο.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Πάκερ με το Μουσταφά στο 36΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Μπεμπέ στο πρωτάθλημα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Σιέλη με τον Εσπάνια στο 64΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Για πρώτη φορά μετά από την αποχώρησή του ο Μάρκο Ταγκμπατζουμί τέθηκε αντιμέτωπος με τον Ερμή Αραδίππου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ονίλο με τον Παλαθουέλος στο 80΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Ο Φρανσίσκο Ρομέρο είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ που έχει αγωνιστεί και στα οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Οι Μάρτιν Μπογκατίνοφ και Έντβιν Ουόν είναι οι δύο ποδοσφαιριστές του Ερμή Αραδίππου που έχουν αγωνιστεί και στα οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχουν χάσει λεπτό.

** Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την ΑΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα, και πάλι εντός έδρας.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βασίλης Δημητρίου, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Πέτρο Πέτρου, ενώ τέταρτος ο Αντώνης Χριστοδούλου.