Ο Σανγκόι "σέρβιρε" και ο Παπουλής το... έφερε τούμπα (Φώτος/Βίντεο)

15.12.2014 - 20:53

Ανατροπή στην ανατροπή στο Τσίρειο Στάδιο, με τον Απόλλωνα να επικρατεί με 3-2 του Ερμή Αραδίππου, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Ο Γκαστόν Σανγκόι έδωσε τρεις ασίστ, με το Φώτη Παπουλή να είναι ωστόσο ο Man of the match, αφού όχι μόνο ισοφάρισε σε 2-2, αλλά και χάρισε τη νίκη και το πολύτιμο τρίποντο με δικό του γκολ στο 88΄. Το πρώτο γκολ των "κυανόλευκων" είχε σημειώσει ο Στογιάνοβιτς στο 22΄. Από την πλευρά τους, οι "φτεροπόδαροι" είχαν για πρωταγωνιστή τον Ονίλο, που σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, ενώ έχασε την ευκαιρία του αγώνα σε τετ-α-τετ με το Βάλε στο 82΄, ένα λεπτό πριν από την ισοφάριση του Απόλλωνα, κι ενώ το σκορ ήταν στο 2-1 για τον Ερμή. Πλέον, μετά κι από την εντός έδρας ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ με την ΑΕΚ η διαφορά της Λεμεσιανής ομάδας από την κορυφή μειώθηκε στους τρεις βαθμούς.

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα του Παπαβασιλείου και είχε δύο καλές στιγμές μέχρι και το 5΄. Μόλις στο πρώτο λεπτό το σουτ του Μπεμπά... έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ονίλο τέσσερα λεπτά αργότερα.

Οι "φτεροπόδαροι" συνέχισαν να είναι καλύτεροι και έχασαν νέα ευκαιρία στο 7΄, όταν μετά από ωραία ενέργεια του Ιμπραΐμι, που πέρασε 2-3 αντιπάλους, ο Σκοπιανός μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Με τη σειρά του ο Απόλλωνας αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός, αφού στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που βρήκε κατάφερε να σκοράρει στο 22΄. Ο Σανγκόι πήρε την μπάλα από τον Παπουλή και ... γύρισε από αριστερά και ο Στογιάνοβιτς από κοντά... νίκησε τον Μπογκατίνοφ κι έκανε το 1-0.

Άμεση... απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων δύο λεπτά αργότερα. Ο Ονίλο... έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, μετά από κάθετη πάσα, κι αφού πέρασε και το Βάλε ισοφάρισε σε 1-1.

Ακολούθως, οι "κυανόλευκοι" προσπάθησαν να πάρουν και πάλι προβάδισμα στο σκορ και μέσα σ' ένα δίλεπτο είχαν δύο καλές στιγμές. Στο 26΄ ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Αντράντε, μετά από φάουλ του Ρομπέρ, ενώ ο Σκοπιανός... σταμάτησε και την κεφαλιά του Μερκή ἐνα λεπτό αργότερα.

Στο 28΄ ήταν η σειρά του Ερμή για να... απειλήσει, όταν το σουτ του Ονίλο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μπρούνο Βάλε.

Aπό εκεί και πέρα το παιχνίδι παρέμεινε... ανοικτό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να... απειλήσουν και την καλύτερη φάση μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους να καταγράφεται στο 39΄, όταν η κεφαλιά του Στογιάνοβιτς, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μεριέμ, ...έφυγε μόλις άουτ.

Στο δεύτερο μέρος και στην πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι... έφεραν τα κάτω-πάνω. Σέντρα του Σαμάρα προς τον Ονίλο και ο πρώτος σκόρερ των "φτεροπόδαρων" με δυνατό σουτ... νίκησε το Βάλε, "γράφοντας" το 2-1 στο 53΄.

Η ομάδα του Αντόνε προσπάθησε να αντιδράσει και στο 60΄... πλησίασε την ισοφάριση, όταν το δυνατό σουτ του Σανγκόι... έφυγε μόλις άουτ, ενώ εννιά λεπτά αργότερα ο Ονίλο... άγγιξε το χατ-τρικ, όταν το σουτ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βάλε.

Στο 70΄ ήταν η σειρά του Απόλλωνα για να... απειλήσει, αλλά η κεφαλιά του Σανγκόι, μετά από τη σέντρα του Παπουλή, δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 81΄ και μετά από "κατέβασμα" του Στογιάνοβιτς η προσπάθεια του Αργεντινού... χτύπησε σε αντίπαλους αμυντικούς και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 82΄ ο Ερμής έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να... τελείωσει τον αγώνα, ωστόσο ο Ονίλο στο τετ-α-τετ με το Βάλε προσπάθησε να περάσει τον Πορτογάλο και ο κήπερ της Λεμεσιανής ομάδας έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα.

Κάτι που... πλήρωσε η ομάδα της Αραδίππου, αφού ένα λεπτό αργότερα και μετά από συνδυασμό των Σανγκόι και Παπουλή, ο Ελλαδίτης... νίκησε τον Μπογκατίνοφ, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Μάλιστα, ο Παπουλής... δεν έμεινε στο γκολ της ισοφάρισης, αλλά έδωσε και συνέχεια, αφού στο 88΄ και μετά από "κατέβασμα" του Σανγκόι... νίκησε με σουτ τον Μπογκατίνοφ κι ολοκλήρωσε την ανατροπή στην ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Μούλντερ (87΄ Τουράμ), Ρομπέρ, Μερκής, Αντράντε, Χαμντανί (66΄ Φάρλεϊ Ρόσα), Στογιάνοβιτς, Μεριέμ, Παπουλής, Σανγκόι, Ρέζεκ (66΄ Γκιέ).

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Μπογκατίνοφ, Ουόν, Σαμάρας, Ντε Πίνα, Ζάρκοβιτς, Ταραλίδης, Μπεμπά, Ιμπραΐμι (77΄ Αζεβέδο), Μουσταφά (39΄ Παουλίνιο), Τσίνα, Ονίλο.

Κίτρινες Κάρτες: Μούλντερ, Σανγκόι (4η), Mερκής (4η), Βάλε, Φάρλεϊ Ρόσα - Μουσταφά, Τσίνα (4η), Αζεβέδο.

** Στο πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, που διεξήχθη στο Δασάκι της Άχνας για τον Α΄ Γύρο, ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-1.

** Με επτά αλλαγές παρέταξε τον Απόλλωνα ο Ιοάν Αντόνε σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι με αντίπαλο τη Βιγιαρεάλ. Ο Βάλε πήρε τη θέση του Χίντι, ο Αντράντε του Αγγελή, ο Ρομπέρ του Βασιλείου, ο Στογιάνοβιτς του Γκουγιόν, ο Μεριέμ του Φάρλεϊ Ρόσα, ο Ρέζεκ του Τουράμ και ο Σανγκόι του Ολίνγκα.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε τον Ερμή Αραδίππου ο Νικόδημος Παπαβασιλείου σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς. Ο Ουόν πήρε τη θέση του Παουλίνιο, ο Μπεμπά του Πάκερ και ο Ταραλίδης του Μοράν.

** Για πρώτη φορά μετά την αποχώρησή του από τον πάγκο του Απόλλωνα (2013) τέθηκε αντιμέτωπος με τους "κυανόλευκους" ο Νικόδημος Παπαβασιλείου.

** Ο Ερμής προερχόταν από ένα νικηφόρο σερί πέντε αγώνων πριν από την έναρξη της σημερινής αναμέτρησης.

** Τρίτο φετινό γκολ για το Στογιάνοβιτς στο πρωτάθλημα.

** Με τα δύο γκολ που σημείωσε ο Ονίλο έφτασε τα 8 στο πρωτάθλημα, ενώ σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Τσίνα και θα απουσιάσει από την εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ.

** Με τα δύο γκολ που σημείωσε ο Παπουλής έφτασε τα 6 στο πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Γκαστόν Σανγκόι και θα απουσιάσει από την εκτός έδρας αναμέτρηση του Απόλλωνα με αντίπαλο την Αγία Νάπα, όπως και ο Γιώργος Μερκής, που συμπλήρωσε τον ίδιο αριθμό καρτών.

** Ο Μπρούνο Βάλε είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα που έχει αγωνιστεί σε όλους τους αγώνες πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Ο Μάρτιν Μπογκατίνοφ είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Ερμή Αραδίππου που έχει αγωνιστεί σε όλους τους αγώνες πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Λεόντιος Τράττος, με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Μάριο Δημητριάδη. Τέταρτος ο Δώρος Τούρος, ενώ επιπρόσθετοι οι Γιώργος Κωνσταντίνου και Χρίστος Ηλία.

Bίντεο από την προθέρμανση του Απόλλωνα (Από APOLLON WEB TV)