Μηδενική προσέλευση και στο... μηδέν οι δύο ομάδες (Δηλώσεις/Φώτος)

03.01.2015 - 20:55

Σε μία μέτρια αναμέτρηση, που διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (03/01) στο Μακάρειο Στάδιο και στην οποία "κόπηκαν" μόλις 13 εισιτήρια, Δόξα Κατωκοπιάς και Οθέλλος Αθηένου αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα και παρέμειναν... κολλημένοι στις τελευταίες θέσεις.

Μέτριο το πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να είναι η ομάδα που είχε τις καλύτερες φάσεις στο παιχνίδι.

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Χατζηφραγκίσκου... νίκησε το Γκριγκαλασβίλι στο τετ-α-τετ, στο 25΄ και μετά από κεφαλιά του Χατζηγιαννακού, ο Χμαλάτζε δεν βρήκε από κοντά την μπάλα όπως θα ήθελε για να την στείλει στα δίχτυα της Δόξας, ενώ στους χρόνους των καθυστερήσεων ο Κύπριος κήπερ των γηπεδούχων απέκρουσε το σουτ του Γκριγκαλασβίλι.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Κρισμάρεβιτς ήταν αυτή που είχε την υπεροχή, ωστόσο αδυνατούσε να... απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία, πέραν από κάποιες εκτελέσεις φάουλ του Φερνάντες, με το συγκρότημα του Σακκά να προσπαθεί να... χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Τίποτα, όμως, δεν έμελλε να αλλάξει, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μείνουν στο... μηδέν και να πάρουν από ένα βαθμό.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Χατζηφραγκίσκου, Αντόνιο, Λεονάρντο, Φεράν, Μάρκες, Φερνάντες, Καλδερόν, Ρ. Γκονζάλες, Γκιλ (75΄ Χριστοδούλου), Νοβόα (59΄ Αρέστη), Ράμος.

ΟΘΕΛΛΟΣ ΑΘΗΕΝΟΥ: Ρόιν, Ουλίσε, Παναγιώτου, Μενέντες, Βασιλείου, Πουτζιουρής, Χμαλάτζε, Γκριγκαλασβίλι (90+3΄ Ε. Κυριάκου), Τιάγκο (85΄ Λοΐζου), Χατζηγιαννακού, Ευθυμίου (77΄ K. Κυριάκου).

Κίτρινες Κάρτες: Ρ. Γκονζάλες, Μάρκες - Μενέντες, Πουτζιουρής, Χατζηγιαννακού.

** "Κόπηκαν" 13 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου, που διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», ο Οθέλλος είχε κερδίσει με 2-0.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε τη Δόξα Κατωκοπιάς ο Μπόμπαν Κρισμάρεβιτς σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την ΑΕΛ. Ο Χατζηφραγκίσκου πήρε τη θέση του Σιδεράκη, ο Φεράν του Σιόντη και ο Νοβόα του Εμάνουελ.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε τον Οθέλλο Αθηένου ο Κώστας Σακκάς σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας. Ο Ρόιν πήρε τη θέση του Τζιακουρή, ο Βασιλείου του Νιέμπλας και ο Ευθυμίου του Βέρα.

** Επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της Δόξας για το Γιώργο Αρέστη.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Γκιλ με το Χριστοδούλου στο 75΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Δημήτρης Μασιάς, με βοηθούς τους Στέλιο Νικήτα και Γιάγκο Τζιαπούρα, ενώ τέταρτος ο Αντώνης Χριστοδούλου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΜΠΟΜΠΑΝ ΚΡΙΣΜΑΡΕΒΙΤΣ: "Ο Οθέλλος είναι μια δύσκολη ομάδα. Παίζει με δέκα παίκτες πίσω. Έφτιαξε καλύτερες ευκαιρίες ο αντίπαλος. Εμείς έχουμε δυσκολίες στην επίθεση, γι' αυτό κάναμε μεταγραφές. Τώρα θα δείτε διαφορετική Δόξα και θα... παλέψουμε για να παραμείνουμε στην κατηγορία".

ΚΩΣΤΑΣ ΣΑΚΚΑΣ: "Έμεινα ευχαριστημένος από την προσπάθεια, από την τακτική και τα τρεξίματα. Ξέραμε ότι η Δόξα είναι αλλαγμένη προς το καλύτερο. Παίζαμε μ' έναν αντίπαλο με τον οποίο θα δώσουμε μάχη μέχρι το τέλος και θέλαμε τη νίκη. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Είναι σημαντικό το γεγονός ότι δεν δεχθήκαμε γκολ και το κρατάμε αυτό. Είχαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ. Γίνεται δουλειά στην ομάδα, από τον κόσμο, τη διοίκηση και κυρίως τους παίκτες. Η ομάδα παρουσιάζεται ως ομάδα και αυτό είναι σημαντικό".