Τρίτη σερί νίκη και συνέχεια στην ανοδική πορεία (Φώτος/Bίντεο)

10.01.2015 - 18:55

Ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα στο ΓΣΠ η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 του Εθνικού Άχνας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. Ασίς στο 11΄ και Σκέμπρι στο 89΄ οι σκόρερ των "πρασίνων", οι οποίοι έφτασαν τις τρεις σερί νίκες και συνέχισαν την ανοδική τους πορεία. Με δέκα τελείωσαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Έβερτον με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 61΄.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο... κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

Στην πρώτη, ωστόσο, καλή φάση που δημιούργησε η Ομόνοια κατάφερε να... ανοίξει το σκορ και συγκεκριμένα στο 11΄. Μετά από πάσα του Ράμος προς τον Κιρμ, ο Σλοβένος... γύρισε από αριστερά την μπάλα στον Ασίς, ο οποίος από κοντά "έγραψε" το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, το "τριφύλλι" θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του, ωστόσο ο Λοΐζου απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Κιρμ, ενώ ο Κύπριος κήπερ απέκρουσε και το πλασέ του Ασίς στο 17΄, με τον Ποτέ στη συνέχεια να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Η ομάδα του Καϊάφα κυριάρχησε στο πρώτο ημίωρο, με τους "μπλε" με την πάροδο του χρόνου να προσπαθούν να βγουν από το... καβούκι τους και να... απειλήσουν με αξιώσεις την εστία των γηπεδούχων.

Μάλιστα, στο 40΄... πλησίασαν την ισοφάριση, όταν μετά από λάθος του Λεάντρο ο Πογιατζής έκανε το πλασέ, με το Μορέιρα να αποκρούει και να "κρατάει" το 1-0 για την ομάδα του.

Το "τριφύλλι" προσπάθησε να αντιδράσει κι ένα λεπτό αργότερα, ο Λοΐζου απέκρουσε το σουτ του Ρούμπιο από το ύψος της περιοχής.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος, το οποίο τελείωσε με την Ομόνοια να προηγείται με 1-0.

Στην επανάληψη, η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 60΄, όταν το σουτ του Ασίς και με εξουδετερωμένο το Λοΐζου απομάκρυνε ο Πιντσέλι, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Έβερτον με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Άλεξ Ρούμπιο.

Στο 63΄ οι "πράσινοι" θα μπορούσαν μάλιστα να "καθαρίσουν" το παιχνίδι, ωστόσο το σουτ του Ποτέ από καλή θέση... έφυγε άουτ, ενώ στο 80΄ η προσπάθεια του Σκέμπρι, μετά από μπαλιά του Ράμος, ...έφυγε μόλις άουτ.

Εν τέλει, στο 89΄ και μετά από μπαλιά του Γκαρσία, ο Σκέμπρι από κοντά έκανε το 2-0, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Ράμος, Λεάντρο, Λομπιανίτζε, Οικονομίδης, Φυλακτού, Ασίς (84΄ Φοφανά), Κιρμ (76΄ Σκέμπρι), Ρούμπιο, Ποτέ (88΄ Γκαρσία).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Λοΐζου, Έβερτον, Φραγκέσκου, Ταλ, Ατάντα, Πιντσέλι, Ίμπσον (46΄ Γιαγκουδάκης), Πογιατζής (56΄ Χατζηβασίλης), Ζουνίνιο (70΄ Χριστοφή), Στόλερ, Βάλντο.

Κίτρινες Κάρτες: Ατάντα (4η), Στόλερ.

Κόκκινες Κάρτες: Έβερτον (2η κίτρινη).

** "Κόπηκαν" 3.971 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου ο Εθνικός Άχνας είχε επικρατήσει με 1-0.

** Με μία αλλαγή παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την ΑΕΚ. Ο Ράμος πήρε τη θέση του Μαργκάσα.

** Με τέσσερις αλλαγές παρέταξε τον Εθνικό Άχνας ο Απόστολος Μακρίδης σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Λοΐζου πήρε τη θέση του Κουντούλ, ο Πιντσέλι του Πίντο, ο Πογιατζής του Μαμαντού και ο Στόλερ του Πράκερ.

** Xωρίς τα νέα του αποκτήματα ο Εθνικός Άχνας, αφού δεν τα... ενέγγραψε στην ΚΟΠ, λόγω του εμπάργκο που του έχει επιβληθεί.

** Δεύτερο γκολ για τον Ασίς στο φετινό πρωτάθλημα, με τον Πορτογάλο να σκοράρει για δεύτερη σερί αγωνιστική.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Ατάντα και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Εθνικού Άχνας με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς.

** Πρώτη εμφάνιση του Αντρέ Σκέμπρι με τη φανέλα της Ομόνοιας τη φετινή σεζόν και πρώτο γκολ για το Μαλτέζο.

** Ο Γκόρα Ταλ είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Εθνικού Άχνας που έχει αγωνιστεί και στα 16 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης με βοηθούς τους Πέτρο Πέτρου και Στέλιο Νικήτα, ενώ τέταρτος ο Κώστας Ψευδιώτης.