Ανατροπή... και βαθιά ανάσα (Φώτος)

18.01.2015 - 19:59

Πολύ μεγάλη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή πέτυχε η Δόξα Κατωκοπιάς στο Μακάρειο Στάδιο επί του Εθνικού Άχνας. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Πιντσέλι, έφερε τα... κάτω πάνω και επικράτησε με 3-1, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Δύο πέναλτι για τους γηπεδούχους, με το Λόπο να ευστοχεί στο ένα και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται δικαίως για την υπόδειξη του δεύτερου, αφού δεν υπήρχε παράβαση. Τα άλλα δύο γκολ της ομάδας του Κρισμάρεβιτς, η οποία είχε και δοκάρι στο 80΄, σημείωσαν οι Βασκονσέλος και Νοβόα. Μεγάλη ευκαιρία έχασε η ομάδα του Μακρίδη για το "διπλό", αφού δεν μπόρεσε να κάνει... έστω ένα γκολ στις τρεις ξεκάθαρες φάσεις που δημιούργησε στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης.

Μέτριο το πρώτο μέρος, με τους "μπλε" να είναι καλύτεροι στο ξεκίνημα και να παίρνουν προβάδισμα στο 10΄ με τον Εντουάρντο Πιντσέλι.

Με την πάροδο του χρόνου, η γηπεδούχος ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Έτσι, το 45λεπτο τελείωσε με την ομάδα του Μακρίδη να προηγείται με 1-0.

Στην επανάληψη, ο Εθνικός... πίεσε και για ένα δεύτερο γκολ έτσι ώστε να "καθαρίσει" την αναμέτρηση, ωστόσο στις τρεις ευκαιρίες που βρήκε μέχρι και το 55΄ δεν κατάφερε να βρει στόχο, αφού ο Σιδεράκης... κράτησε τη Δόξα "ζωντανή" στο παιχνίδι.

Έτσι, η ομάδα του Κρισμάρεβιτς το εκμεταλλεύτηκε και σταδιακά άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς. Στο 66΄ κέρδισε πέναλτι, για ανατροπή του Ράμος από το Μαμαντού -"καθαρή" η παράβαση-, ωστόσο ο Λόπο δεν κατάφερε να... νικήσει το Βαλβέρδε από τα έντεκα βήματα.

Επτά λεπτά αργότερα, η γηπεδούχος κέρδισε νέο πέναλτι -κακώς δόθηκε η παράβαση, αφού ο Ταλ έπαιξε μπάλα και δεν ανέτρεψε τον Εμάνουελ-, με το Λόπο να αναλαμβάνει και πάλι την εκτέλεση και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Μάλιστα, στο 80΄ λίγο έλειψε να έρθει το παιχνίδι... τούμπα, όταν μετά από προσπάθεια του Λόπο, ο Μαμαντού, στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του.

Δέκα λεπτά αργότερα, όμως, οι ποδοσφαιριστές της Δόξας δεν λάθεψαν. Εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες, κεφαλιά του Βασκονσέλος και ολοκλήρωση της ανατροπής, με τη γηπεδούχο να κάνει το 2-1.

Αυτό, ωστόσο, δεν έμελλε να είναι το τελικό σκορ, αφού ο Νοβόα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά από σέντρα του Ράμος... νίκησε με κεφαλιά το Βαλβέρδε, "γράφοντας" το 3-1, βάζοντας παράλληλα... το κερασάκι στην τούρτα.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Σιδεράκης, Φεράν, Ράμος, Φερνάντες, Αντόνιο, Βασκονσέλος, Καλντερόν (46΄ Εμάνουελ), Λεονάρντο, Ρ. Γκονζάλες, Λόπο (90+1΄ Νοβόα), Αρέστη.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Βαλβέρδε, Χάτζιαρος (80΄ Πογιατζής), Ταλ, Μαμαντού, Γιαγκουδάκης, Στόλερ, Αργυρίου, Πιντσέλι, Πράκερ (60΄ Μπέλφορντ), Ζουνίνιο (68΄ Χριστοφή), Χατζηβασίλης.

Κίτρινες Κάρτες: Φερνάντες (4η), Λεονάρντο -  Πιντσέλι.

** "Κόπηκαν" 13 εισιτήρια.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου η Δόξα Κατωκοπιάς είχε επικρατήσει με 2-1.

** Με επτά αλλαγές παρέταξε τη Δόξα Κατωκοπιάς ο Μπόμπαν Κρισμάρεβιτς σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου. Ο Σιδεράκης πήρε τη θέση του Χατζηφραγκίσκου, ο Φεράν του Ρομέρο, ο Φερνάντες του Νικολάου, ο Αντόνιο του Νοβόα, ο Βασκονσέλος του Μάρκες, ο Καλντερόν του Εμάνουελ και ο Λεονάρντο του Χριστοδούλου.

** Με τέσσερις αλλαγές παρέταξε τον Εθνικό Άχνας ο Απόστολος Μακρίδης σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο την ΑΕΛ. Ο Βαλβέρδε πήρε τη θέση του Λοΐζου, ο Αργυρίου του Έβερτον, ο Ζουνίνιο του Ατάντα και ο Χατζηβασίλης του Βάλντο.

** Επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα του Εθνικού Άχνας για τους Βαλβέρδε, Αργυρίου και Μπέλφορντ.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Πιντσέλι έφτασε τα δύο στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Ρικάρντο Φερνάντες και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Δόξας με αντίπαλο την Ομόνοια.

** Πρώτο φετινό γκολ για το Λόπο στο πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για το Βασκονσέλος στο πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για το Νοβόα στο πρωτάθλημα.

** Ο Γκόρα Ταλ είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Εθνικού Άχνας που έχει αγωνιστεί και στα 17 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Λοΐζος Παναγιώτου, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Πανίκο Δημητρίου, ενώ τέταρτος ο Γιώργος Καραβέλλας.