Λύτρωση... με Λαΐφη και πέμπτη σερί νίκη (Φώτος)

08.02.2015 - 17:53

Την πέμπτη σερί νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η Ανόρθωση, η οποία επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Κωνσταντίνος Λαΐφης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κύπριο άσο να λυτρώνει την ομάδα του και από μοιραίος λόγω των χαμένων του ευκαιρίων να μετατρέπεται σε ήρωα της αναμέτρησης. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου, λόγω αποβολής του Μοντέιρο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 58΄.

Kαλύτερα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι και στο 7΄, μετά από γέμισμα του Στράους, ο Μορίς έκανε το σουτ, με τον Καμίνσκι να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης και μετά από την εκτέλεση του Αουρέλιο, η κεφαλιά του Εζέ κατέληξε στην αγκαλιά του κήπερ της Ανόρθωσης στο 8΄.

Η επόμενη καλή στιγμή ήταν και πάλι για τη Νέα Σαλαμίνα, όταν μετά από σέντρα του Αουρέλιο, νέα κεφαλιά του Εζέ... έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Καμίνσκι στο 21΄.

Οκτώ λεπτά αργότερα, η "Κυρία"... απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Στράους, όταν η εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ... έφυγε έξω, ενώ στο 33΄ είχε τη σπουδαιότερή της στιγμή, όταν μετά από μπαλιά του Νούχου, ο Μακρής έκανε το γυριστό σουτ, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα παρέμεινε η ίδια στα πρώτα λεπτά, με τον Καμίνσκι να αποκρούει το σουτ του Λεόν στο 54΄ και στη συνέχεια το Στράους να διώχνει σε κόρνερ τη σέντρα-σουτ του Κάλβο στο 56΄.

Στο 58΄, ωστόσο, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, αφού ο Μοντέιρο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα γιατί τράβηξε το Λαΐφη που προσπαθούσε να μπει στην περιοχή, με αποτέλεσμα η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου να συνεχίσει το ντέρμπι με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ακολούθως, το σουτ του Εζέ... έφυγε άουτ στο 66΄, με την Ανόρθωση να... απαντά ένα λεπτό αργότερα, όταν μετά από διαγώνιο σουτ του Λαΐφη, ο Μακρής δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα.

Νέα σπουδαία ευκαιρία για την "Κυρία" στο 69΄, όταν ο Στράους απέκρουσε αρχικά το σουτ του Αβραάμ, με τον "ξανθό" να κάνει στη συνέχεια τη σέντρα και το Λαΐφη από κοντά να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Η ομάδα του Πάους συνέχισε να πιέζει για να πετύχει το γκολ που θα της χάριζε τη νίκη, όμως και πάλι ο Στράους δήλωσε παρών, αποκρούοντας την κεφαλιά του Λαΐφη στο 78΄, ενώ στο 90΄ ο Ίσμα με διπλή προσπάθεια δεν μπόρεσε να... νικήσει τον Ισραηλινό, που τον σταμάτησε και στις δύο περιπτώσεις.

Εν τέλει, η... λύτρωση για τους γηπεδούχους "ήρθε" από το Λαΐφη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κύπριο άσο από μοιραίος να γίνεται ο ήρωας για την Ανόρθωση. Ο διεθνής άσος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή... νίκησε το Στράους, "γράφοντας" το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Καμίνσκι, Δημητρίου, Νούχου, Χόλγκερσον, Μάκος, Λαΐφης, Μαϊσουράντζε, Αβραάμ (76΄ Γκαρσία), Κάλβο, Μακρής (90+4΄ Μαραγκός), Ίσμα (90+5΄ Αμπουρτζάνια).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Στράους, Γκράιμς, Αουρέλιο, Μοντέιρο, ΤσιγκουΐνιΛαμπρόπουλος, Παπάβα, Λεόν (70΄ Λεάντρο), Εζέ, Βιλέλα (76΄ Κυριάκου), Μορίς (62΄ Πεδρίτο).

Κίτρινες Κάρτες: Ίσμα, Μαραγκός - Λαμπρόπουλος, Εζέ.

Κόκκινες Κάρτες: Μοντέιρο (2η κίτρινη).

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου, η Ανόρθωση είχε επικρατήσει με 3-2.

** Με επτά αλλαγές παρέταξε την Ανόρθωση ο Αντρέ Πάους σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο το Διγενή Ορόκλινης. Ο Καμίνσκι πήρε τη θέση του Γαβριήλ Κωνσταντίνου, ο Δημητρίου του Άντιτς, ο Χόλγκερσον του Σεράν, ο Μάκος του Οικονόμου, ο Λαΐφης του Μαραγκού, ο Αβραάμ του Εντέ και ο Μακρής του Γκαρσία.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε τη Νέα Σαλαμίνα ο Νίκος Παναγιώτου σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ. Ο Λεόν πήρε τη θέση του Κυριάκου και ο Μορίς του Ενρίκε.

** Επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της Νέας Σαλαμίνας για το Ζιαν Εντ Μορίς.

** Τρίτο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για τον Κωνσταντίνο Λαΐφη.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τους Νίκο Καλησπέρα και Χαράλαμπο Γεωργίου. Τέταρτος ο Στέλιος Νικήτα, ενώ πρώτος επιπρόσθετος ο Θωμάς Μούσκος και δεύτερος ο Γιώργος Νικολάου.