Στο Δασάκι... σταμάτησε το σερί (Φώτος)

14.02.2015 - 19:56

Ισόπαλη χωρίς τέρματα αναδείχθηκε η Ανόρθωση με αντίπαλο τον Εθνικό στο Δασάκι της Άχνας, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας. Η ομάδα του Πάους κατέγραψε τις πρώτες της βαθμολογικές απώλειες μέσα στο 2015, με το νικηφόρό της σερί να τερματίζεται, λόγω κι ενός "δικού" της, του Μάθιου Βαλβέρδε, που αγωνίζεται ως δανεικός στην ομάδα του Απόστολου Μακρίδη, και ο οποίος απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Κάλβο στο 75΄.

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι και μόλις στο 3΄ είχαν μία καλή στιγμή, όταν το σουτ του Βάλντο από πλάγια θέση... έφυγε άουτ.

Με την πάροδο του χρόνου, η "Κυρία" ανέβασε ρυθμούς και στο 12΄ έχασε μία καλή ευκαιρία, όταν μετά από σέντρα του Νούχου, η κεφαλιά του Ίσμα... έφυγε έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η εκτέλεση φάουλ του Κάλβο στο 25΄.

Με τη σειρά του ο Εθνικός... απείλησε επίσης με στημένη φάση, αλλά η εκτέλεση φάουλ του Πιντσέλι στο 34΄ είχε την ίδια κατάληξη με αυτή του Τόνι Κάλβο.

Από εκεί και πέρα, η φιλοξενούμενη άσκησε πολλή πίεση για να πετύχει το γκολ και να... ανοίξει το σκορ, ωστόσο το σουτ του Αμπουρτζάνια απέκρουσε ο Βαλβέρδε στο 35΄, με τον Έβερτον στην εξέλιξη της φάσης να φαίνεται ότι σπρώχνει το Λαΐφη εντός της περιοχής και θα έπρεπε να καταλογιστεί η παράβαση, ενώ στο 44΄ και μετά από σέντρα του Κάλβο, ο Ίσμα από καλή θέση πλάσαρε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, η Ανόρθωση συνέχισε να πιέζει και μετά από γύρισμα του Νούχου, ο Κάλβο δεν μπόρεσε από κοντά να βρει την μπάλα στο 53΄, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μακρής δεν κατάφερε με πλασέ να... νικήσει το Βαλβέρδε.

Στο 56΄ ο Εθνικός αντέδρασε και... απείλησε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στόλερ, που απέκρουσε ο Καμίνσκι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βέλγος... σταμάτησε και το σουτ του Πράκερ.

Το παιχνίδι είχε... ανοίξει για τα καλά και στο 61΄ ήταν η σειρά της ομάδας του Πάους να χάσει μεγάλη ευκαιρία και να... πλησιάσει στο γκολ, όταν ο Κάλβο έκανε το σουτ, με τον Ταλ να προλαβαίνει και να απομακρύνει προ της γραμμής.

Έντεκα λεπτά αργότερα, η φιλοξενούμενη κέρδισε πέναλτι για σπρώξιμο του Ταλ στο Νούχου. Ο Κάλβο ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά δεν μπόρεσε να "νικήσει" το Βαλβέρδε στο 75΄, με το Γάλλο να διατηρεί το ισόπαλο 0-0.

Μάλιστα, στο 80΄ λίγο έλειψε να το... πληρώσει η Ανόρθωση, όταν ο Καμίνσκι... σταμάτησε το σουτ του Μπέλφορτ και στην επαναφορά το σουτ του Ίμπσον... έφυγε άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η "Κυρία" πίεσε για να πετύχει το γκολ της νίκης, ωστόσο καμία προσπάθειά της δεν "καρποφόρησε", με αποτέλεσμα να μείνει στο 0-0 και να καταγράψει τις πρώτες της απώλειες μέσα στο 2015.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Βαλβέρδε, Αργυρίου, Έβερτον, Μαμαντού, Ταλ, Πιντσέλι (89΄ Γκαρσία), Ατάντα, Στόλερ, Πράκερ (68΄ Ίμπσον), Βάλντο, Μπέλφορτ (84΄ Γιαγκουδάκης).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Καμίνσκι, Νούχου, Δημητρίου, Χόλγκερσον, Μάκος, Μαϊσουράντζε, Λαΐφης, Αμπουρτζάνια, Μακρής, Κάλβο, Ίσμα.

Κίτρινες Κάρτες: Ατάντα (6η), Μαμαντού, Ταλ, Πράκερ - Χόλγκερσον.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου, που διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες χωρίς τέρματα.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε τον Εθνικό Άχνας ο Απόστολος Μακρίδης σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ. Ο Έβερτον πήρε τη θέση του Γιαγκουδάκη, ο Μαμαντού του Ζουνίνιο και ο Πιντσέλι του Γκαρσία.

** Με μία αλλαγή παρέταξε την Ανόρθωση ο Αντρέ Πάους σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Αμπουρτζάνια πήρε τη θέση του Αβραάμ.

** Για πρώτη φορά τέθηκε αντιμέτωπος με την Ανόρθωση ο Μάθιου Βαλβέρδε.

** Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Ατάντα και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Εθνικού Άχνας με αντίπαλο την ΑΕΚ στο ΓΣΖ.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Γιάγκο Τζιαπούρα και Πανίκο Δημητρίου, ενώ τέταρτος ο Αβραάμ Τσούκκας.