Χωρίς γκολ κι από ένα βαθμό (Φώτος)

14.02.2015 - 19:53

Ισόπαλη χωρίς τέρματα τελείωσε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Νέα Σαλαμίνα και την ΑΕΚ, που διεξήχθη στο γήπεδο "Αμμόχωστος-Επιστροφή", στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής. Καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η ομάδα του Κρίστιανσεν δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα... ελέω και Στράους, που πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις, αλλά και λόγω της αστοχίας των ποδοσφαιριστών της. Με τη σειρά τους, οι "ερυθρόλευκοι"... απειλούσαν κυρίως με στημένες φάσεις και είχαν με τη σειρά τους κάποιες καλές στιγμές.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης.

Ακολούθως, η φιλοξενούμενη είχε μία καλή στιγμή στο 14΄, όταν ο Γκράιμς στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, παρολίγο να την στείλει στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ έξι λεπτά αργότερα... απάντησε η γηπεδούχος με την εκτέλεση φάουλ του Λεόν να... φεύγει μόλις άουτ.

Στο 26΄ η ομάδα της Λάρνακας ήταν αυτή που... απείλησε και πάλι, όταν το σουτ του Βάντερ από πλάγια θέση... έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Στράους, ενώ στο 35΄ ο ίδιος παίκτης βρέθηκε απέναντι από το Ισραηλινό, ο οποίος... σταμάτησε την προσπάθειά του.

Στη συνέχεια, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν μία καλή στιγμή, όταν το σουτ του Πεδρίτο... έφυγε άουτ στο 37΄, με την ΑΕΚ να... απαντά στο 40΄, όταν ο Στράους απέκρουσε το πλασέ του Κάντε.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Κρίστιανσεν εξακολούθησε να ασκεί πίεση και στο 52΄ ο Στράους απέκρουσε το σουτ του Βάντερ, ενώ στο 54΄ έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από πάσα του Βάντερ, ο Μπόλιεβιτς από καλή θέση και προ κενής εστίας έκανε το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ακολούθως, χρειάστηκε να περάσουν δεκαεπτά λεπτά για να καταγραφεί μία καλή φάση, κι αυτή ήταν για λογαριασμό των γηπεδούχων, όταν η εκτέλεση φάουλ του Αουρέλιο... έφυγε άουτ.

Στο 75΄ και μετά από σέντρα του Μπόλιεβιτς, ο Τομάς έκανε την κεφαλιά, με το Στράους να αποκρούει, ενώ ένα λεπτό αργότερα το πλασέ του Πεδρίτο... πέρασε άουτ, όπως και η εκτέλεση φάουλ του Λεόν στο 88΄.

Έτσι, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μείνουν στο ίσοπαλο 0-0, παίρνοντας από ένα βαθμό.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Στράους, Γκράιμς, Αουρέλιο, Λεάντρο, Τσιγκουΐνι, Παπάβα, Λεόν, Πεδρίτο, Εζέ (46΄ Βιλέλα), Ενρίκε (57΄ Κούσουλος), Μορίς (67΄ Κωνσταντίνου).

ΑΕΚ: Τόνιο, Ορτίθ, Χαραλάμπους, Καταλά, Μουρίγιο, Λαρένα (90+1΄ Κυπριανού), Τομάς, Μπόλιεβιτς, Σκοπελίτης, Βάντερ (75΄ Μοντέιρο), Κάντε (64΄ Κολαούτι).

Κίτρινες Κάρτες: Παπάβα - Ορτίθ.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου, που διεξήχθη στο ΓΣΖ, η ΑΕΚ είχε επικρατήσει με 2-0.

** Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στο θεσμό του κυπέλλου, με την ΑΕΚ να παίρνει την πρόκριση για την προημιτελική φάση. Στο πρώτο παιχνίδι κέρδισε με 1-0 στο ΓΣΖ, ενώ στη ρεβάνς που έγινε στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» επικράτησε με το ίδιο σκορ.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε τη Νέα Σαλαμίνα ο Νίκος Παναγιώτου σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την Ανόρθωση. Ο Λεάντρο πήρε τη θέση του Μοντέιρο, ο Πεδρίτο του Βιλέλα και ο Ενρίκε του Λαμπρόπουλου.

** Με τέσσερις αλλαγές παρέταξε την ΑΕΚ ο Τόμας Κρίστιανσεν σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο τον Οθέλλο. Ο Τόνιο πήρε τη θέση του Νέγκρι, ο Χαραλάμπους του Μιντίκκη, ο Τομάς του Εγγλέζου και ο Κάντε του Κολαούτι.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μορίς με τον Κωνσταντίνου στο 67΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Η ΑΕΚ έχει να νικήσει την Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» σε παιχνίδι πρωταθλήματος από το 2001.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Θωμάς Μούσκος, με βοηθούς τους Στέλιο Νικήτα και Ανδρέα Ανδρέου. Τέταρτος ο Μάριος Καλογήρου, ενώ πρώτος επιπρόσθετος ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης και δεύτερος ο Γιώργος Νικολάου.