Οι συνήθεις υπόπτοι τον κράτησαν στο +3 και στην κορυφή (Φώτος/Βίντεο)

15.02.2015 - 17:57

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε ο Απόλλωνας το απόγευμα της Κυριακής (15/02) στο ΓΣΠ, αφού επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας, στο μεγάλο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι συνήθεις ύποπτοι, Γκιέ και Παπουλής, που σκόραραν για ακόμα μία αγωνιστική, με τους "πράσινους" να μειώνουν στο σκορ με τον Ιβάν Ρούνιε.

Πριν ακόμα συμπληρωθεί ένα λεπτό στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Παπουλής έκανε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, με το Μορέιρα να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Γκιέ... έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά αντί να πασάρει στον Παπουλή που ήταν μόνος, προτίμησε να τελειώσει μόνος την προσπάθεια, με τον Πορτογάλο κήπερ των γηπεδούχων να τον "σταματάει".

Νέα καλή στιγμή για τους "κυανόλευκους" στο 10΄. Ο Παπουλής έκανε το σουτ, με την μπάλα να... φεύγει μόλις άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα και μετά από γύρισμα του Παπουλή, ο Ρόσα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα έξω.

Στο 14΄ η Ομόνοια... απείλησε για πρώτη φορά. Μετά από σέντρα του Λομπιανίτζε, ο Ποτέ δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα κι ενώ ήταν σε καλή θέση, με το Βάλε να "μαζεύει". Πέντε λεπτά αργότερα, το "τριφύλλι" είχε ακόμα μία καλή στιγμή, όταν ο Κιρμ βρήκε το Ρούμπιο στο σημείο του πέναλτι, αλλά ο Ισπανός καθυστέρησε να σουτάρει και η ευκαιρία... έκανε φτερά.

Οι ποδοσφαιριστές του Καϊάφα είχαν... ισορροπήσει την αναμέτρηση και στο 24΄... απείλησαν ξανά. Μετά από σέντρα του Λομπιανίτζε, ο Κιρμ έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ακολούθως και μετά τις ευκαιρίες των γηπεδούχων, οι ποδοσφαιριστές της Λεμεσιανής ομάδας πέρασαν και πάλι μπροστά κι έπειτα από σέντρα του Λόπες από δεξιά, ο Γκιέ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά "νίκησε" το Μορέιρα και... άνοιξε το σκορ στο 27΄.

Μετά από το γκολ που δέχθηκε, η ομάδα της Λευκωσίας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 35΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ποτέ βρήκε το Ράμος, ο οποίος δεν μπόρεσε με πλασέ να... νικήσει το Βάλε, που έδιωξε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Αντόνε... απάντησε στη χαμένη ευκαιρία του Πορτογάλου, όταν μετά από σέντρα του Ρομπέρ, η κεφαλιά του Τουράμ... έφυγε άουτ.

Στο 39΄ και μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα, καταγράφηκαν δύο σημαντικές για την εξέλιξη του αγώνα φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Αρχικά, η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι για σπρώξιμο του Μερκή στον Ποτέ και ακολούθως ο Απόλλωνας βγήκε στην αντεπίθεση, με το Ρόσα να "τροφοδοτεί" το Γκιέ, που έκανε τη σέντρα, και τον Παπουλή με σουτ να... νικάει το Μορέιρα και να "γράφει" το 2-0.

Οι "πράσινοι" και πάλι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χάνοντας μάλιστα πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 41΄. Ο Βάλε απέκρουσε αρχικά την κεφαλιά του Ποτέ, μετά από την εκτέλεση φάουλ του Ράμος, ενώ στη συνέχεια έδιωξε σε κόρνερ και το σουτ του Άλεξ Ρούμπιο, διατηρώντας το 2-0 για την ομάδα του, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές από τις δύο ομάδες, με τον Κώστα Καϊάφα, ωστόσο, να προχωράει σε κάποιες διαφοροποιήσεις στο πλάνο του, με το Λομπιανίτζε να αφήνει τη θέση του δεξιού μπακ για το Ράμος και να μετακινείται στο κέντρο της άμυνας αντί του Λεάντρο, που πήρε θέση στη μεσαία γραμμή, με τον Ασίς να έχει πλέον ρόλο επιτελικού χαφ αντί του Ράμος.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα στην επανάληψη, η Ομόνοια κατάφερε να μειώσει στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κιρμ, ο Ρούνιε με κεφαλιά... νίκησε το Βάλε.

Στη συνέχεια, η γηπεδούχος προσπάθησε για να πετύχει και το γκολ της ισοφάρισης, αλλά το σουτ του Ράμος... έφυγε άουτ στο 67΄, με τον Απόλλωνα να... απαντά έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Γκιέ έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, αλλά σούταρε άουτ.

Στο 80΄ η ομάδα της Λευκωσίας ζήτησε πέναλτι για χέρι του Βασιλείου, μετά από γύρισμα του Ασίς -όντως η μπάλα χτυπάει στο χέρι του άσου της Λεμεσιανής ομάδας, όμως πρώτα είχε βγει εκτός αγωνιστικού χώρου ο Πορτογάλος και δεν έπρεπε να συνεχιστεί η φάση-, ωστόσο δεν υποδείχθηκε παράβαση, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ζήτησε νέο πέναλτι, όταν μετά από διώξιμο της μπάλας από το Βάλε, ο Πορτογάλος κήπερ συγκρούστηκε με τον Ποτέ.

Ακολούθως υπήρξε διακοπή λόγω της σύγκρουσης Βάλε-Ποτέ, ενώ υπήρξε και διακοπή λόγω ρίψης αντικειμένων από τους οπαδούς της Ομόνοιας προς το βοηθό διαιτητή Αθηνόδωρο Ιωάννου στο 90΄, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει παιχνίδι και να μην καταγραφεί κάτι το αξιόλογο.

Έτσι, το παιχνίδι έμελλε να τελειώσει με μεγάλη νίκη του Απόλλωνα με 2-1, με τη Λεμεσιανή ομάδα να παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή και να επισκέπτεται το ΓΣΠ και την επόμενη αγωνιστική, για το ντέρμπι με το ΑΠΟΕΛ, έχοντας το +3 στις... αποσκευές της.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Λομπιανίτζε, Μαργκάσα, Λεάντρο, Ρούνιε, Οικονομίδης, Ασίς, Ράμος, Κιρμ (73΄ Γκαρσία), Ρούμπιο (60΄ Σκέμπρι), Ποτέ (87΄ Γκουλόν).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Ν. Λόπες, Βασιλείου, Αντράντε, Μερκής, Χαμντανί, Ρομπέρ (76΄ Oυόν), Ρόσα (81΄ Γκουγιόν), Παπουλής (66΄ Μεριέμ), Τουράμ, Γκιέ.

Κίτρινες Κάρτες: Ασίς (4η), Λομπιανίτζε (4η) - Ρόσα.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου, ο Απόλλωνας είχε επικρατήσει με 3-0.

** Με επτά αλλαγές παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο την Καρμιώτισσα. Ο Μορέιρα πήρε τη θέση του Γιωργαλλίδη, ο Ράμος του Παναγιώτου, ο Λεάντρο του Κονομή, ο Ρούνιε του Κυριάκου, ο Μαργκάσα του Γκουλόν, ο Κιρμ του Φοφανά και ο Ποτέ του Γκαρσία.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε τον Απόλλωνα ο Ιοάν Αντόνε σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς. Ο Μερκής πήρε τη θέση του Ουόν και ο Αντράντε του Αγγελή.

** Ο Άμπραχαμ Γκιέ σκόραρε για έβδομη σερί αγωνιστική, φτάνοντας τα 8 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Ο Φώτης Παπουλής σκόραρε για τρίτη σερί αγωνιστική, φτάνοντας τα 10 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Νούνο Ασίς και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Ομόνοιας με αντίπαλο την ΑΕΛ στη Λεμεσό, όπως επίσης ο Ούτσα Λομπιανίτζε, για τον ίδιο λόγο.

** Πρώτο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τον Ιβάν Ρούνιε.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ρούμπιο με το Σκέμπρι στο 60΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ρομπέρ με τον Oυόν στο 76΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ποτέ με το Γκουλόν στο 87΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Το επίσημό του ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Ομόνοιας πραγματοποίησε ο Ερόλντ Γκουλόν.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βασίλης Δημητρίου, με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Χαράλαμπο Χαραλάμπους, ενώ τέταρτος ο Χαράλαμπος Γεωργίου. Πρώτος επιπρόσθετος διαιτητής ο Αντώνης Χριστοδούλου και δεύτερος ο Κώστας Ψευδιώτης.