"Διπλό" με Σέμα και "Τάγκμπα" (Δηλώσεις/Φώτος/Bίντεο)

08.03.2015 - 17:56

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Β΄ Γκρουπ η ΑΕΛ, η οποία επικράτησε της Δόξας Κατωκοπιάς με 2-1 στο Μακάρειο Στάδιο. Τα γκολ των νικητών, που είχαν δύο δοκάρια με τους Σέμα και Οχένε, σημείωσαν οι Σέμα και Ταγκμπατζούμι. Η ομάδα του Νίκου Ανδρέου είχε ισοφαρίσει προσωρινά με το Γκιλ.

Μόλις στην πρώτη φάση του αγώνα, η Λεμεσιανή ομάδα άνοιξε το σκορ στο 11΄. Ο Οχένε έκανε το σουτ, με το Χατζηφραγκίσκου να αποκρούει, και στην επαναφορά ο Σέμα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, "γράφοντας" το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

H... απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού δύο λεπτά αργότερα και σε προσπάθεια του Φεγκρούς να "γεμίσει", η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Γκιλ και κατέληξε στα δίχτυα του Μαροκινού κήπερ.

Μάλιστα, η ομάδα του Ανδρέου θα μπορούσε να κάνει την ολική ανατροπή στο 20΄, ωστόσο το σουτ του Ράμος... έφυγε άουτ, ενώ ούτε και οι Γκιλ και Λόπο κατάφεραν να βρουν στόχο στο 31΄ και στο 33΄ αντίστοιχα.

Νέα καλή στιγμή για την προσφυγική ομάδα στο 41΄, με το Φεγκρούς ωστόσο να αποκρούει το σουτ του Λόπο κι έτσι να διατηρείται το 1-1.

Τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, το σουτ του Ιονίτσα στους χρόνους των καθυστερήσεων, με την μπάλα να... φεύγει άουτ.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα ήταν μέτρια στα πρώτα λεπτά, με την ομάδα της Κατωκοπιάς να είναι αυτή που προσπαθούσε περισσότερο για το γκολ.

Το γκολ, ωστόσο, έμελλε να έρθει για τους "γαλαζοκίτρινους", όταν μετά από κεφαλιά του Σέμα στο δοκάρι, ο Ταγκμπατζούμι από κοντά έκανε το 2-1 στο 75΄.

Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΛ θα μπορούσε να πετύχει κι ένα τρίτο γκολ, αλλά η προσπάθεια του Οχένε... σταμάτησε στο δοκάρι του Χατζηφραγκίσκου.

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει νικήτρια την ομάδα του Χριστοφόρου με 2-1.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Χατζηφραγκίσκου, Ζόρζε (54΄ Φεράν), Ράμος, Αντόνιο, Γκιλ, Καλδερόν, Λεονάρντο, Εμάνουελ, Ρ. Γκονζάλες, Λόπο, Αρέστη (69΄ Λόπες).

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Εσπάνα (40΄ Σιέλης), Ελευθερίου, Ιονίτσα, Οχένε, Σταύρου (46΄ Ταγκμπατζούμι), Νικολάου, Σέμα, Καρλίτος, Μεντί (60΄ Σακέτι), Ντιαλό.

Κίτρινες Κάρτες: Γκιλ (4η) - Ντιαλό (8η), Σιέλης, Οχένε.

** "Κόπηκαν" 15 εισιτήρια. 13 κανονικά και 2 μαθητικά.

** Επίσημο ντεμπούτο για το Νίκο Ανδρέου στον πάγκο της Δόξας.

** Πρώτο γκολ για το Μάικ Σέμα με τη φανέλα της ΑΕΛ.

** Πρώτο γκολ για τον Άλβαρο Γκιλ με τη φανέλα της Δόξας.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Εσπάνα με το Σιέλη στο 40΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ζόρζε με το Φεράν στο 54΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Οκτώ κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Ντιαλό και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της ΑΕΛ με αντίπαλο την Αγία Νάπα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Γκιλ και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Δόξας με αντίπαλο την Οθέλλο.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Μάρκο Ταγκμπατζούμι έφτασε τα 6 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Δημήτρης Μασιάς, με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Μιχάλη Τσεντή, ενώ τέταρτος ο Μάριος Νικολάου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΝΙΚΟΣ ΑΝΔΡΕΟΥ: "Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για τη νίκη. Ήταν ένα παιχνίδι με δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο  μας βγήκε το πλάνο, αφού... κλέψαμε μπάλες και είχαμε τον έλεγχο. Κόντρα στη ροή του αγώνα, δεχθήκαμε το γκολ, όμως ισοφαρίσαμε άμεσα. Στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε η ΑΕΛ. Παλέψαμε, όμως. Από δικά μας λάθη δεχθήκαμε δύο εύκολα γκολ. Δεν είχαμε και πολλές επιλογές, αφού έχουμε μικρό ρόστερ. Μπορούσαμε στο τέλος να παίρναμε το «Χ». Θα πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι να παλέψουμε για να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία".

ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ: "Θα ήθελα αρχικά να καλωσορίσω τον Νίκο Ανδρέου στους πάγκους. Δυστυχώς για αγωνιστικούς και μη λόγους θα παίξουμε σε αυτό το γκρουπ. Δώσαμε την ευκαιρία σε παίκτες με λίγο χρόνο συμμετοχής, κάτι που θα κάνουμε και στη συνέχεια. Θα προσπαθήσουμε να ετοιμάσουμε την ομάδα για την ημιτελική φάση του κυπέλλου, που είναι και ο πρωταρχικός μας στόχος".