Deja Vu... με καρέ τερμάτων (Δηλώσεις/Φώτος)

21.03.2015 - 17:51

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ, η οποία όπως και στον αγώνα του Β΄ Γύρου, κέρδισε με 4-0 εκτός έδρας τον Ερμή Αραδίππου, αυτή τη φορά στο γήπεδο «Αμμόχωστος», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λάρνακας πήρε τη νίκη χάρις σε γκολ των Καταλά και Μυτίδη στο πρώτο μέρος και Τομάς και Μοντέιρο στο δεύτερο, παραμένοντας έτσι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα, οι "φτεροπόδαροι" απογοήτευσαν και πάλι, με το στόχο της εξόδου στην Ευρώπη, μέσω του θεσμού του πρωταθλήματος, να... απομακρύνεται.

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα του Κρίστιανσεν και στο 4΄ έχασε καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν το πλασέ του Μυτίδη, μέσα από την περιοχή, ...πέρασε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε το σουτ του Βάντερ και στο 10΄ το σουτ του Τομάς... έφυγε μόλις άουτ.

Νέα καλή στιγμή για τους "κιτρινοπράσινους" στο 16΄, με τον Μπογκατίνοφ και πάλι να αποκρούει το σουτ του Βάντερ.

Έξι λεπτά αργότερα, όμως, ο Καταλά με κεφαλιά και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαρένα... νίκησε τον Μπογκατίνοφ, "γράφοντας" το 1-0 για την ομάδα της Λάρνακας.

Η ΑΕΚ συνέχισε να υπερέχει και στο 32΄ διπλασίασε τα τέρματά της. Μετά από ωραία ενέργεια, ο Βάντερ... τροφοδότησε το Μυτίδη, που δεν δυσκολεύτηκε να "γράψει" το 2-0 και να δώσει σαφές προβάδισμα στην ομάδα του για τη νίκη.

Το δεύτερο μέρος ήταν ισορροπημένο, με τον Ερμή να προσπαθεί να μειώσει το σκορ και την ΑΕΚ να προσπαθεί να... χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Μέχρι και το 75΄, ωστόσο, καμία εκ των δύο δεν κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα το 2-0 για την ομάδα της Λάρνακας να παραμένει.

Στο 84΄ δόθηκε.. οριστικό τέλος στον αγώνα. Μετά από ωραία ενέργεια του Εγγλέζου, ο Τομάς... νίκησε για τρίτη φορά στην αναμέτρηση τον Μπογκατίνοφ και ουσιαστικά "καθάρισε" το παιχνίδι.

Μάλιστα, έξι λεπτά αργότερα ο Χόρχε Μοντέιρο... έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, σκοράροντας το τέταρτο γκολ της ομάδας του, επαναλαμβάνοντας παράλληλα το σκορ του εκτός έδρας αγώνα με τους "φτεροπόδαρους" που είχε καταγραφεί στο παιχνίδι του Β΄ Γύρου.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Μπογκατίνοφ, Λόπες, Σαμάρας (34΄ Παουλίνιο), Ντε Πίνα, Ζάρκοβιτς, Χριστοφή, Ταραλίδης (59΄ Παπαθανασίου), Ιμπραΐμι, Ρέζεκ, Μανού (77΄ Τόφας), Ονίλο.

ΑΕΚ: Τόνιο, Ορτίθ, Χαραλάμπους, Καταλά, Μουρίγιο, Σκοπελίτης, Λαρένα (75΄ Μπόλιεβιτς), Τομάς, Βάντερ (37΄ Εγγλέζου), Μοντέιρο, Μυτίδης (67΄ Κολαούτι).

Κίτρινες Κάρτες: Ταραλίδης (4η), Παουλίνιο (6η) - Μυτίδης.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, ενώ στο παιχνίδι του Β΄ Γύρου η ΑΕΚ επικράτησε με 4-0.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Καταλά έφτασε τα τέσσερα στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Μυτίδης έφτασε τα έξι στο φετινό πρωτάθλημα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Βάντερ με τον Εγγλέζου στο 37΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Γιάννης Ταραλίδης και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Ερμή με αντίπαλο την Ομόνοια, όπως και ο Παουλίνιο, που συμπλήρωσε έξι.

** Επιστροφή για τον Τόφα στην αγωνιστική δράση, μετά την πολύμηνη απουσία του λόγω τραυματισμού.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Τομάς έφτασε τα έξι στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Μοντέιρο έφτασε τα τέσσερα στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ο Μάριος Νικολάου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΜΙΤΣΕΛ ΦΑΝ ΝΤΕΡ ΧΑΑΓΚ: «Δεν έχω να πω κάτι για τον αγώνα. Δίκαια κέρδισε η ΑΕΚ. Μετά την ήττα από την Ανόρθωση, περίμενα κάτι καλύτερο από τους παίκτες μου, αλλά δεν είδα τίποτα. Στο δεύτερο μέρος δοκιμάσαμε να βγούμε μπροστά, αλλά με δύο αντεπιθέσεις η ΑΕΚ έκανε δίκαια το 4-0. Πρέπει οι παίκτες να αποδείξουν ότι αξίζουν να παίζουν στον Ερμή. Τώρα θα ξεκουραστούμε και θα επιστρέψουμε για τον αγώνα με την Ομόνοια».

ΤΟΜΑΣ ΚΡΙΣΤΙΑΝΣΕΝ: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Να ευχαριστήσω και τον κόσμο για την εξαιρετική τους παρουσία. Όλοι ήξεραν πόσο σημαντικό ήταν το σημερινό παιχνίδι, μετά την ήττα από τον Απόλλωνα. Μπήκαμε αποφασισμένοι, ελέγξαμε τον αγώνα, και ήμασταν με 2-0 μπροστά από το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη... σφραγίσαμε την νίκη, παρά τα εμπόδια που είχαμε από τον αέρα. Σημαντική νίκη για όλους. Τώρα να ξεκουραστούμε λίγες μέρες και να απολαύσουμε τη νίκη και εμείς και ο κόσμος».