Υπόθεση... Βιλέλα (Δηλώσεις/Φώτος)

21.03.2015 - 17:50

Χάρις σε δύο γκολ του Γκλέισον Βιλέλα, από ένα σε κάθε ημίχρονο, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-0 του Οθέλλου Αθηαίνου στο γήπεδο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος. Πλέον, οι "ερυθρόλευκοι" ξέγνοιασαν όσον αφορά την υπόθεση παραμονή, εν αντιθέσει με τους "πράσινους", που παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Xωρίς κάτι το αξιόλογο... κύλησε το πρώτο 20λεπτο του αγώνα.

Με την πάροδο του χρόνου, όμως, η ομάδα του Παναγιώτου... ανέβασε ρυθμούς και στο 28΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γκλέισον Βιλέλα, στην πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού, βάζοντας κι άλλη πίεση στον αντίπαλό της, που ήθελε διακαώς το τρίποντο.

Στα εναπομείναντα λεπτά για την ολοκλήρωση του ημιχρόνου δεν καταγράφηκε κάποια καλή φάση, πέραν από μία καλή στιγμή του Οθέλλου με το Βέρα στο 38΄, με αποτέλεσμα το πρώτο 45λεπτο να τελειώσει με τη Νέα Σαλαμίνα να προηγείται με 1-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προσπάθησαν για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Σαν να μην τους έφτανε αυτό, ο Βιλέλα με το δεύτερό του προσωπικό γκολ έκανε το 2-0 στο 57΄ και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στους "ερυθρόλευκους", αφού στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει.

ΟΘΕΛΛΟΣ ΑΘΗΑΙΝΟΥ: Ρόιν, Παναγιώτου (81΄ Ε. Κυριάκου), Κ. Κυριάκου, Σπρόκελ, Βασιλείου, Πουτζιουρής, Γκριν, Γκριγκαλασβίλι, Χατζηγιαννακού, Σάσι, Βέρα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ:
Μπρουκς, Γκράιμς, Κυριάκου, Τσιγκουΐνι, Μοντέιρο, Λαμπρόπουλος, Παπάβα, Λεόν (77΄ Κούσουλος), Πεδρίτο (83΄ Λοϊζίδης), Βιλέλα (89΄ Κωνσταντίνου), Εζέ.

Κίτρινες Κάρτες: Σάσι, Βασιλείου (6η) - Κυριάκου, Μοντέιρο.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 1-0, ενώ στο παιχνίδι του Β΄ Γύρου ο Οθέλλος επικράτησε με το ίδιο σκορ.

** Πρώτα γκολ για τον Γκλέισον Βιλέλα στο φετινό πρωτάθλημα με τη φανέλα της Νέας Σαλαμίνας.

** Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Βασιλείου και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Οθέλλου με αντίπαλο την ΑΕΛ.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χρίστος Ηλία, με βοηθούς τους Νίκο Καλησπέρα και Πέτρο Πέτρου, ενώ τέταρτος ο Γιώργος Κωνσταντίνου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΚΩΣΤΑΣ ΣΑΚΚΑΣ: «Συγχαρητήρια στη Νέα Σαλαμίνα, τους εύχομαι καλή συνέχεια. Για το παιχνίδι μπορεί να υπάρχουν πάρα πολλές δικαιολογίες. Εμείς που είμαστε κοντά το γνωρίζουμε, όμως δεν πρέπει να σταθούμε στις δικαιολογίες. Στο παιχνίδι με τη Δόξα δεν ήμουν ικανοποιημένος όσο έπρεπε, σήμερα όμως έχω μείνει ικανοποιημένος παρ' όλο που έχουμε χάσει. Φτιάξαμε πάρα πολλές ευκαιρίες και νομίζω δικαιούμασταν να σκοράρουμε. Αν σκοράραμε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Βλέπουμε τη συνέχεια. Έχουμε τώρα τη διακοπή, να επαναφέρουμε κάποιους ποδοσφαιριστές, να ξεκουραστούν και κάποιοι άλλοι. Ξέραμε ότι σε κάποιο σημείο θα φτάναμε εδώ. Θα προσπαθήσουμε, έχουν μείνει εφτά παιχνίδια, οι παίκτες είναι πάρα πολύ στενοχωρημένοι, όμως από αύριο ξεκινάμε δουλειά για να μπορέσουμε να πετύχουμε κάτι καλύτερο στη συνέχεια. Αυτή η ομάδα από την αρχή της περιόδου έδειξε αρκετές αρετές. Πρέπει να θυμόμαστε καθημερινά ποιοι είμαστε και τι εφόδια είχαμε. Φτάσαμε λίγο πριν από το τέλος να παλεύουμε για τη σωτηρία και αυτό ήταν μέσα στους στόχους μας. Θα... παλέψουμε. Εγώ και οι παίκτες μου το πιστεύουμε και στο επόμενο παιχνίδι ο Οθέλλος θα είναι πάρα πολύ καλός και θα πάρει νίκες».

ΝΙΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ:  «Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ και να δώσω τα συγχαρητήριά μου στους ποδοσφαιριστές μου. Ένα ευχαριστώ στον κόσμο που βρέθηκε στο "Αντώνης Παπαδόπουλος ". Πετύχαμε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, πολύ μεγάλης βαθμολογικής σημασίας. Σε άλλα παιχνίδια φτιάχναμε πολλές ευκαιρίες χωρίς να πετύχουμε γκολ. Σήμερα ευτυχήσαμε να πετύχουμε δύο γκολ και αυτό ήταν αποτέλεσμα του πάθους που είχαν οι παίκτες μου. Προηγηθήκαμε στο σκορ, αλλά κινδυνέψαμε να δεχθούμε την ισοφάριση μια-δυο φορές από στατικές φάσεις, από δικές μας αδράνειες. Πετύχαμε, όμως, το δεύτερο γκολ και νομίζω εκεί είχαν κριθεί όλα. Εύχομαι καλή συνέχεια στο φίλο Κώστα. Εμείς βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι».