Νίκη-χρυσάφι (Δηλώσεις/Φώτος)

22.03.2015 - 17:54

Mεγάλη νίκη για την Αγία Νάπα επί της Δόξας Κατωκοπιάς στο Μακάρειο Στάδιο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιώργου Κοσμά πήρε ένα υπέρ-πολύτιμο τρίποντο με 1-0 χάρις σε γκολ του Αντωνίου στο 20΄ και πλέον έκανε μεγάλο βήμα για παραμονή της στην κατηγορία.

Χωρίς κάτι το αξιόλογο κύλησε το πρώτο τέταρτο του αγώνα.

Με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών, όμως, και στην πρώτη καλή φάση η ομάδα του Κοσμά άνοιξε το σκορ. Εκτέλεση κόρνερ του Θεοδώρου, κεφαλιά του Αντωνίου και 1-0 για τους "πορτοκαλί".

Ακολούθως, η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, ωστόσο οι προσπάθειες των Φερνάντες, Αρέστη και Ράμος δεν βρήκαν στόχο, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να τελειώσει με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1-0.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Κατωκοπιάς μπήκε πολύ δυνατά και επιδίωξε την ισοφάριση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με το Λόπες στο 47΄, όπως και με το Φεράν στο 75΄, ενώ στο 79΄ ο Λόπο βγήκε τετ-α-τετ με τον Κίττο, αλλά... νικήθηκε από τον Κύπριο κήπερ.

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, αν και η Αγία Νάπα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Τζιωρτζιής από κοντά δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0 στους χρόνους των καθυστερήσεων. Παρά ταύτα, το παιχνίδι... βάφτηκε πορτοκαλί, με την ομάδα του Κοσμά να παίρνει μία νίκη-χρυσάφι στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Χατζηφραγκίσκου, Αντόνιο, Φεράν, Λεονάρντο, Ρ. Γκονζάλες, Αρέστη, Καλδερόν (46΄ Εμάνουελ), Λόπες, Φερνάντες, Ράμος, Λόπο.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Κίττος, Φίλγκεϊτ, Μάρτσεφ (59΄ Μπάμπα), Μαρκόσκι, Παναγιότοφ, Αντωνίου, Θεοδώρου, Μέρτακκας, Άντολεκ (90+3 Τζιωρτζιής), Τζούρτζουριτς (86΄ Μγκούνι), Χάμπερ.

Κίτρινες Κάρτες: Φερνάντες, Λόπες, Αρέστη - Θεοδώρου, Φίλγκεϊτ (8η).

** "Κόπηκαν" 24 εισιτήρια.

** Στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στον Α΄ Γύρο, ενώ η προσφυγική ομάδα επικράτησε με 1-0 στο Β΄ Γύρο.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Αντωνίου στο πρωτάθλημα.

** Οκτώ κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Φίλγκεϊτ και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιώργος Νικολάου, με βοηθούς τους Χρίστο Χρίστου και Κυριάκο Κυριάκου, ενώ τέταρτος ο Θωμάς Μούσκος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΝΙΚΟΣ ΑΝΔΡΕΟΥ: «Συγχαρητήρια στην Αγία Νάπα για τη νίκη της. Είμαι πολύ απογοητευμένος από το αποτέλεσμα, όχι όμως από την προσπάθεια, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, το δεύτερο είχαμε εξ ολοκλήρου την υπεροχή, χάσαμε ευκαιρίες και μπορούσαμε όχι μόνο να ισοφαρίζαμε, αλλά να πάρουμε και τη νίκη. Έχω παράπονα από τον τρόπο που έκανε καθυστέρηση η Αγία Νάπα. "Έσπαζε" το ρυθμό. Δεν έχω επιλογές στον πάγκο. Ελπίζω μετά τη διακοπή να επιστρέψουν κάποιοι παίκτες πίσω και θα παλέψουμε μέχρι το τέλος».

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΣΜΑ: «Ήταν μια μεγάλη νίκη, μετά από μια μεγάλη προσπάθεια των παικτών. Ήρθαμε κατάλληλα προετοιμασμένοι, ξέραμε τις δυσκολίες, σ' ένα κρίσιμο παιχνίδι. Πετύχαμε ένα γκολ από στατική φάση, περιορίσαμε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, την αντίπαλό μας. Περιμέναμε ότι η Δόξα θα έδινε πολλές δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο για να ισοφαρίσει. Επιλέξαμε να παίξουμε στην κόντρα, χάθηκαν ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Πιστεύω ότι ήταν δίκαιη η νίκη. Τίποτα ακόμα δεν τελείωσε, συνεχίζουμε ταπεινά και προσγειωμένα. Τα καλά αποτελέσματα είναι απόρροια οργάνωσης, θέλησης και σκληρής δουλειάς για να μείνουμε στην κατηγορία».