Νέα νίκη-ανάσα με Χάμπερ (Δηλώσεις/Φώτος)

05.04.2015 - 17:54

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Αγία Νάπα, η οποία επικράτησε με 1-0 του Εθνικού Άχνας στο "Τάσος Μάρκου", στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος. Με γκολ του Χάμπερ στο 36΄ πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο και έκανε μεγάλο βήμα για παραμονή της στα "μεγάλα σαλόνια". Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η ομάδα του Κοσμά, λόγω αποβολής του Μπάμπα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76΄.

Μέτριο το παιχνίδι στο πρώτο ημίωρο, με τις δύο ομάδες να έχουν εναλλασσόμενη υπεροχή, αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάποια καλή φάση.

Στο 36΄, ωστόσο, και στην πρώτη τους καλή στιγμή στον αγώνα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από πάσα του Μέρτακκα, ο Χάμπερ με ψηλοκρεμαστό σουτ... νίκησε το Βαλβέρδε, με τον Καναδό να "γράφει" το 1-0 για την ομάδα του Κοσμά.

Στην επανάληψη, οι "μπλε" μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να σημειώσουν το γκολ της ισοφάρισης.

Οι "πορτοκαλί", ωστόσο, ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, όταν ο Χάτζιαρος απομάκρυνε προ της γραμμής το σουτ του Χάμπερ στο 65΄, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Μάρτσεφ.. έφυγε άουτ.

Ακολούθως, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά και... απείλησαν με το Στόλερ στο 71΄, με τον Κίττο να αποκρούει το σουτ του Ελβετού, ενώ τρία λεπτά αργότερα δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν λάθος του κήπερ των γηπεδούχων και η ευκαιρία... έκανε φτερά.

Στο 76΄ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, αφού ο Μπάμπα αντίκρυσε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια και το παιχνίδι να γίνει ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Δεν έμελλε, ωστόσο, να αλλάξει κάτι, μιας και οι δύο ομάδες δεν ήταν αποτελεσματικές στις ευκαιρίες που βρήκαν κι έτσι η Αγία Νάπα κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο με 1-0.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ:  Κίττος, Χάμπερ, Μάρτσεφ (82΄ Τζιαμμάς / 90+2΄ Μέσσιος), Μαρκόσκι, Φούσκο, Παναγιότοφ, Αντωνίου, Μπάμπα, Μέρτακκας, Άντολεκ (46΄ Μγκούνι), Τζούρτζουριτς.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Βαλβέρδε, Μαμαντού, Ταλ, Ίμπσον (87΄ Γιαγκουδάκης), Χάτζιαρος, Μπέλφορντ, Χατζηβασίλης, Γκαρσία (58΄ Βάλντο), Ατάντα, Χριστοφή, Στόλερ.

Κίτρινες Κάρτες: Μαρκόσκι (4η) Τζούρτζουριτς (4η), Μγκούνι - Ατάντα, Στόλερ (6η), Μαμαντού (6η).

Κόκκινες Κάρτες: Μπάμπα (2η κίτρινη)

** Δεύτερο φετινό γκολ για το Μάρκο Χάμπερ.

** Τέσσερις κίτρινες συμπλήρωσαν οι Μαρκόσκι και Τζούρτζουριτς και θα απουσιάσουν από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Αγίας Νάπας με αντίπαλο τον Οθέλλο.

** Έξι κίτρινες συμπλήρωσαν οι Στόλερ και Μαμαντού και θα απουσιάσουν από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος του Εθνικού Άχνας με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κώστας Ψευδιώτης, με βοηθούς τους Γιάγκο Τζιαπούρα και Ανδρέα Ανδρέου, ενώ τέταρτος ο Γιώργος Κωνσταντίνου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΣΜΑ: «Όταν μπήκαμε στα πλέι οφ, είπαμε με τους παίκτες μου ότι μπαίνουμε σε ένα μικρό πόλεμο και θα πρέπει να κάνουμε την καλύτερη δυνατή προσπάθεια. Οι παίκτες μου ανταποκρίνονται, δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό και αυτό με ικανοποιεί ιδιαίτερα. Ο Εθνικός μας αιφνιδίασε στο ξεκίνημα, ήταν πιο δυνατός, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα πήραμε προβάδισμα και αυτό μας έδωσε δύναμη και ώθηση. Διορθώσαμε κάποια πράγματα στο ημίχρονο και μπορούσαμε στην επανάληψη να πετυχαίναμε ένα δεύτερο γκολ και να... τελειώναμε το παιγνίδι νωρίτερα. Ακόμη και όταν μείναμε με δέκα παίκτες παίξαμε ορθόδοξο ποδόσφαιρο και είχαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες για άλλο ένα γκολ. Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου, τους αξίζει να... γράψουν ιστορία με την Αγία Νάπα, κρατώντας την ομάδα στην πρώτη κατηγορία για πρώτη φορά. Δεν τελείωσε τίποτα. Πιστεύω, όμως, ότι μπορούμε κόντρα σε όλα τα προβλήματα να αντέξουμε και να καταφέρουμε έναν άθλο τον οποίο στο ξεκίνημα ίσως κανείς να μην πίστευε. Μένουμε προσγειωμένοι και συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά για να πετύχουμε το στόχο μας».

ΜΠΟΡΤΖΙΕ ΤΖΟΥΡΕΦ: «Έγινε ένα σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα, είχαμε πρώτοι ευκαιρίες για γκολ, αλλά δυστυχώς ένα λάθος μας στοίχισε ένα γκολ, από το οποίο χάσαμε στο τέλος και το παιχνίδι. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου, παρά τα κάποια λάθη που έκαναν στον αγώνα. Έκαναν καλή προσπάθεια και πιστεύω ότι θα πάρουμε στη συνέχεια βαθμούς για να μην έχουμε κανένα πρόβλημα. Συγχαρητήρια στην Αγία Νάπα, είναι μια πολύ καλή ομάδα, και νομίζω ότι η θέση της είναι στην πρώτη κατηγορία».