Ζωντανός... με "Γκρίγκα" (Δηλώσεις/Φώτος/Βίντεο)

05.04.2015 - 17:58

"Ζωντανός" στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην κατηγορία παρέμεινε ο Οθέλλος, ο οποίος μετά από πολλούς μήνες επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας της ΑΕΛ με 1-0 στο Τσίρειο Στάδιο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Γκριγκαλασβίλι στο 65΄.

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα του Σακκά και στο 8΄ το σουτ του Ευθυμίου... έφυγε άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ρομέρο απέκρουσε το σουτ του Πουτζιουρή.

Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 30΄, με το Ρομέρο να... σταματάει αυτή τη φορά το σουτ του Τιάγκο από το ύψος της περιοχής.

Ακολούθως, η ΑΕΛ... απείλησε για πρώτη φορά, όταν ο Ρόιν απέκρουσε το σουτ του Σταύρου στο 41΄, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Οθέλλος... απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες, με το Ρομέρο να αποκρούει την εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Αθηένου ήταν αυτή που είχε και πάλι την πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Ρομέρο απέκρουσε το σουτ του Βέρα στο 52΄.

Ἐνα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή στην κεφαλιά του Σιέλη κι αφού προηγήθηκε απόκρουση του Ρόιν, ωστόσο όσες επαναληπτικές προβολές και να δει κάποιος δεν ξεκαθαρίζει κατά πόσον είχαν δίκιο ή όχι.

Στο 59΄ ήταν η σειρά του Οθέλλου να... απειλήσει, αλλά και πάλι ο Ρομέρο δήλωσε παρών, αποκρούοντας το σουτ του Γκριγκαλασβίλι.

Έξι λεπτά αργότερα, όμως, ο Γεωργιανός ήταν πιο εύστοχος και... νίκησε με σουτ τον κήπερ της ΑΕΛ, "γράφοντας" το 1-0 για τους "πράσινους" της Αθηένου.

Μάλιστα, στο 70΄, οι φιλοξενούμενοι... άγγιξαν το 2-0, ωστόσο ο Ρομέρο απέκρουσε την προσπάθεια του Σάσι και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ακόμα μία καλή στιγμή στο 84΄, με την κεφαλιά του Χατζηγιαννακού να... φεύγει άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με αποτέλεσμα ο Οθέλλος να πανηγυρίσει μία υπέρ-πολύτιμη νίκη, που του επιτρέπει να πιστεύει στην παραμονή του στα "μεγάλα σαλόνια".

ΑΕΛ: Ρομέρο, Σιέλης, Σακέτι, Λο Σαμπού (46΄ Καλό), Λίλλης, Σταύρου, Νικολάου, Ναντό, Α. Κυριάκου, Παναγιώτου (68΄ Α. Βασιλείου), Παντελή (82΄ Σ. Βασιλείου).

ΟΘΕΛΛΟΣ ΑΘΗΕΝΟΥ: Ρόιν, Γκριν, Ευθυμίου, Κ. Kυριάκου (76΄ Ε. Κυριάκου), Χατζηγιαννακού, Μενέντες, Γκριγκαλασβίλι (90+2΄ Σπρόκελ), Πουτζιουρής, Τιάγκο, Ουλίσε, Βέρα (68΄ Σάσι).

Κίτρινες Κάρτες: Κ. Κυριάκου.

** "Κόπηκαν" 417 εισιτήρια.

** Τρίτο φετινό γκολ για το Γκριγκαλασβίλι στο πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιώργος Νικολάου, με βοηθούς τους Στέλιο Νικήτα και Σταύρο Πελέκη, ενώ τέταρτος ο Νικόλας Νεοκλέους.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ: «Δεν υποτιμήσαμε τον αντίπαλο, απλά λόγω των πολλών απουσιών που θα έχουμε στον αγώνα κυπέλλου δεν μπορούσαμε να ρισκάρουμε σήμερα. Δώσαμε την ευκαιρία σε 17χρονα παιδιά και πλέον στρέφουμε την προσοχή μας στον αγώνα του κυπέλλου όπου θέλουμε τον κόσμο στο πλευρό μας».

ΚΩΣΤΑΣ ΣΑΚΚΑΣ: «Κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, γιατί έχουμε περάσει δύσκολες μέρες. Εμείς ξέρουμε πόσο δύσκολο ήταν αυτό το διάστημα, αλλά τώρα επανακάμπτουμε. Θα κάνουμε ότι μπορούμε για να μείνουμε στην κατηγορία. Καλή επιτυχία στην ΑΕΛ που κατά λάθος βρίσκεται σε αυτό το γκρουπ».