Όπως και πέρσι… Σκέμπρι και 3η θέση (Φώτος)

18.04.2015 - 17:53

Μεγάλη νίκη πήρε η Ομόνοια το απόγευμα του Σαββάτου (18/04), αφού επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα στο ΓΣΠ, στο μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος. Όπως και πέρυσι (νίκη με 2-1), έτσι και φέτος, στον αγώνα που διεξήχθη για τη Β΄ Φάση, ο Αντρέ Σκέμπρι (είχε σκοράρει και τα δύο γκολ πέρυσι) ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στους "πράσινους". Πλέον, η ομάδα του Κώστα Καϊάφα ανέβηκε στην 3η θέση, μετά κι από την ήττα της ΑΕΚ από την Ανόρθωση. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, αρχικά οι φιλοξενούμενοι με τον Αγγελή κι ακολούθως οι γηπεδούχοι με το Σκέμπρι.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να αποκτήσουν τον έλεγχο, με αποτέλεσμα να μην καταγραφούν κάποιες φάσεις, πέραν από ένα ανάποδο ψαλίδι του Τουράμ, που... έφυγε άουτ στο 7΄.

Πέντε λεπτά αργότερα καταγράφηκε η πρώτη μεγάλη στιγμή στον αγώνα, όταν ο Παναγή απέκρουσε το δυνατό σουτ του Γκιέ, ενώ ο Απόλλωνας... πλησίασε και πάλι στο γκολ στο 14΄, όταν ο Κύπριος κήπερ... σταμάτησε και το σουτ του Ούγκο Λόπες.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, όμως, η Ομόνοια ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Ασίς να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να κάνει το σουτ, το Βάλε να αποκρούει ασταθώς και το Σκέμπρι από κοντά να "γράφει" το 1-0 στο 17΄.

Ακολούθως, το παιχνίδι... πήρε φωτιά, με τις δύο ομάδες να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες. Στο 23΄ οι "κυανόλευκοι"... άγγιξαν την ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μεριέμ, η κεφαλιά του Αγγελή... σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Παναγή, ενώ στο 25΄ ο Κιρμ έδωσε "έτοιμο" γκολ στον Ασίς, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Βάλε.

Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα του Καϊάφα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Λεάντρο μόνος απέναντι στην αντίπαλη εστία δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Λεμεσιανής ομάδας -τελικά ο Βραζιλιάνος υποδείχθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ, αφού καλυπτόταν από τους αντίπαλους αμυντικούς-, ενώ στο 33΄ οι "πράσινοι" θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν το σουτ του Σκέμπρι... σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βάλε.

Η... απάντηση από πλευράς "κυανόλευκων" ήρθε στο 35΄, με τον Τουράμ να κάνει το σουτ και την μπάλα να... φεύγει μόλις έξω, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους.

Καλύτερα ξεκίνησε η Ομόνοια στο δεύτερο μέρος και στο 50΄ είχε μία καλή στιγμή, όταν μετά από γύρισμα του Κιρμ, ο Γκαρσία από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι "πράσινοι" συνέχισαν να υπερέχουν και στο 69΄ ο Βάλε πρόλαβε το Γκαρσία, ενώ ο Πορτογάλος απέκρουσε και το σουτ του Οικονομίδη στο 72΄.

Με τη σειρά της, η ομάδα του Κάανεν προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της... σταμάτησαν στον Παναγή, που απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Ρόσα στο 73΄.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Καϊάφα ήταν αυτή που ήταν πιο απειλητική και στο 81΄ το σουτ του Ποτέ απέκρουσε ο Βάλε, ενώ τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Οικονομίδη... έφυγε μόλις έξω.

Από την πλευρά του, ο Απόλλωνας είχε μία καλή στιγμή, όταν ο Παναγή απέκρουσε το σουτ του Γκιέ στο 85΄, ενω η Ομόνοια... απάντησε πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Βάλε απέκρουσε το πλασέ του Ρόντρι.

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με το τελευταίο σφύριγμα του Δημήτρη Μασιά να βρίσκει μεγάλη νικήτρια την ομάδα της Λευκωσίας με 1-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Γκουλόν, Οικονομίδης, Δημητρίου, Λεάντρο, Ρούνιε, Φυλακτού, Ασίς (77΄ Ρόντρι), Κιρμ, Σκέμπρι (72΄ Φοφανά), Γκαρσία (77΄ Ποτέ).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Γουίλερ, Ν. Λόπες, Ουόν, Αγγελή, Στογιάνοβιτς (46΄ Κυριάκου), Μεριέμ, Ρόσα, Τουράμ, Ο. Λόπες (46΄ Ρομπέρ /  55΄ Φιγκουεϊρέδο), Γκιέ.

Κίτρινες Κάρτες: Γκουλόν (4η), Φυλακτού, Λεάντρο - Ν. Λόπες, Κυριάκου, Ουόν.

** "Κόπηκαν" 8.967 εισιτήρια, εκ των οποίων τα 1.518 τα "έκοψαν" οι φίλοι του Απόλλωνα.

** Αυτή ήταν η τρίτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες τη φετινή σεζόν. Στον αγώνα του Α΄ Γύρου ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-0, ενώ στο Β΄ Γύρο κέρδισε με 2-1 στο ΓΣΠ.

** Με τέσσερις αλλαγές παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ. Ο Παναγή πήρε τη θέση του Γιωργαλλίδη, ο Δημητρίου του Λομπιανίτζε, ο Φυλακτού του Μαργκάσα και ο Γκαρσία του Ποτέ.

** Με τέσσερις αλλαγές παρέταξε τον Απόλλωνα ο Τον Κάανεν σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την Ανόρθωση. Ο Αγγελή πήρε τη θέση του Μερκή, ο Ρόσα του Χαμντανί, ο Ούγκο Λόπες του Παπουλή και ο Τουράμ του Σανγκόι.

** Επίσημο ντεμπούτο στον πάγκο του Απόλλωνα για τον Τον Κάανεν.

** Ο Παναγή είναι ο τρίτος τερματοφύλακας της Ομόνοιας που έπαιξε κόντρα στον Απόλλωνα τη φετινή σεζόν, αφού στον αγώνα του Α΄ Γύρου κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιωργαλλίδης, ενώ στο παιχνίδι του Β΄ Γύρου ο Μορέιρα είχε υπερασπιστεί την εστία των «πρασίνων».

** Κλειστό το βόρειο πέταλο λόγω τιμωρίας των «πρασίνων».

** Ο Αγγελής Αγγελή, ο οποίος επέστρεψε σε παιχνίδι πρωταθλήματος του Απόλλωνα μετά τις 7 Φεβρουαρίου και την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Δόξας, φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού του Απόλλωνα, αφού απουσίαζαν οι Μερκής, Σανγκόι, Χαμντανί και Παπουλής.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Αντρέ Σκέμπρι έφτασε τα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Γκουλόν και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Ομόνοιας με αντίπαλο την ΑΕΚ.

** Επιστροφή για το Ρομπέρ στην αγωνιστική δράση μετά τις 15 Φεβρουαρίου και τον τραυματισμό του στο ντέρμπι με την Ομόνοια (Β΄ Γύρος πρωταθλήματος).

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ρομπέρ με τον Έλτον Φιγκουεϊρέδο στο 55΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον Έλτον Φιγκουεϊρέδο μετά τις 7 Μαρτίου και την εκτός έδρας ήττα του Απόλλωνα με 1-0 από τον Ερμή.

** Ο Μπρούνο Βάλε είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα που έχει αγωνιστεί και στα 27 παιχνίδια πρωταθλήματος, χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Πρώτη εντός έδρας για την Ομόνοια στο πρωτάθλημα μετά την 1η Φεβρουαρίου και τη νίκη με 4-2 επί της Δόξας.

** Δεύτερη σερί ήττα για τον Απόλλωνα στο πρωτάθλημα.

** Πρώτη νίκη του Κώστα Καϊάφα ως προπονητής στις αναμετρήσεις που τέθηκε αντίπαλος με ομάδα του Τον Κάανεν.

** Ο Τον Κάανεν αγνοεί τη νίκη επί της Ομόνοιας ως προπονητής των ΑΕΚ, ΕΝΠ, Άρη και Απόλλωνα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Δημήτρης Μασιάς, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Μάριο Καλογήρου. Τέταρτος διαιτητής ο Χαράλαμπος Χαραλάμπους, ενώ πρώτος επιπρόσθετος ο Λεόντιος Τράττος και δεύτερος ο Λούκας Σωτηρίου.