Τριάρα κ' αέρας κορυφής (φώτος)

19.04.2015 - 18:21

Το ΑΠΟΕΛ είχε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή και δεν την άφησε ανεκμετάλλευτη... Κέρδισε το απόγευμα της Κυριακής τον Ερμή με 3-0 επιστρέφοντας στις νίκες στο πρωτάθλημα μετά από τρεις αγώνες και πλέον "κοιτάζει" τον δεύτερο Απόλλωνα από το +2. Λάνιγκ (24') και Τζιμπούρ (36', 47') πέτυχαν τα γκολ, με τον Χαραλαμπίδη να έχει συμμετοχή και στα τρία.

Μονόλογος και δυο γκολ

To πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για το ΑΠΟΕΛ, που έλεγξε πλήρως και εκμεταλλεύτηκε δυο από τις ευκαιρίες του... To παιχνίδι ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους αφού στο 2ο λεπτό ο Λάνιγκ έκανε κοντινό πλασέ στην κίνηση μετά από μπαλιά του Χαραλαμπίδη και η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Τρία λεπτά αργότερα είδαμε και την πρώτη τελική του Ερμή όταν ο Μανού μπήκε από αριστερά στην περιοχή, όμως το σουτ του βρήκε τον Πάρντο στη σωστή θέση. Η πίεση του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε και μετά από ένα σουτ του Ρίσε στο 7' που έφυγε έξω, ο Εφραίμ στο 10' απείλησε τον Χρυσοστόμου που έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι είχαν πλήρως τον έλεγχο και έκλεισαν τον Ερμή στην περιοχή του, με τον Τζιμπούρ στο 20' να είναι πρωταγωνιστής σε νέα ευκαιρία, όμως ο Χρυσοστόμου έδιωξε δύσκολα την κεφαλιά του. Το ζητούμενο για το ΑΠΟΕΛ έγινε πραγματικότητα στο 24' τελικά, όταν ο Χαραλαμπίδης με κόρνερ τροφοδότησε τον Λάνιγκ και ο Γερμανός με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Με την εικόνα που είχε η αναμέτρηση, ήταν μονάχα θέμα χρόνου πότε θα ερχόταν και το δεύτερο γκολ για την ομάδα ταου Φινκ. Αυτό έγινε στο 36' και πάλι μετά από κόρνερ του Χαραλαμπίδη, με τον Τζιμπούρ εξ επαφής να σκοράρει για 10η φορά στο πρωτάθλημα.

Άλλο ένα και... κάτω οι διακόπτες

Οι "γαλαζοκίτρινοι" με δεδομένο πλέον το τρίποντο, μπήκαν χωρίς άγχος στο δεύτερο μέρος και στο 47' έφτασαν και σε τρίτο γκολ, μετά από γέμισμα του Χαραλαμπίδη και το δεύτερο "χτύπημα" του Τζιμπούρ στο παιχνίδι, με κοντινό σουτ.

Πολύ λίγα πράγματα στην συνέχεια, με τις δυο ομάδες να ρίχνουν εντελώς τους ρυθμούς. Έτσι μέχρι το 70' δεν είδαμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, με τους δυο προπονητές να δίνουν την ευκαιρία και σε άλλους ποδοσφαιριστές να πάρουν αγωνιστικό χρόνο. Στο 71' μετά από αρκετή ώρα ο Ερμής είχε μια καλή στιγμή με μακρινό σουτ του Παουλίνιο που δοκίμασε τον - "θεατή" στην περισσότερη ώρα του αγώνα - Πάρντο ενώ στο 77' ένα δυνατό φάουλ του Ρίσε έφυγε δίπλα απ' το δοκάρι, στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση ενός εύκολου απογεύματος για τους "γαλαζοκίτρινους".

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Αρτυματάς, Κακά, Αμορίν, Ρίσε (81' Αντωνιάδης), Βινίσιους, Λάνιγκ, Χαραλαμπίδης, Εφραίμ (57' Αλωνεύτης), Ναφίου, Τζιμπούρ (68' Παπαφώτης)

Ερμής: Χρυσοστόμου, Λόπες, Κατσιατής, Κούρου (57' Κοντονικόλα), Παουλίνιο, Σαμάρας (72' Α. Δημητρίου), Ζάρκοβιτς, Χριστοφή, Τούρκο, Μανού, Παπαθανασίου (68' Τόφας)

Κίτρινες Κάρτες: - / Κούρου

Ενδιαφέρουν

- Διατέθηκαν 8847 εισιτήρια.

- Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μάρτιν Λάνιγκ.

- Στα 11 γκολ στο πρωτάθλημα ανέβηκε ο Ραφίκ Τζιμπούρ.

- Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Χριστοδούλου, με βοηθούς τους Δώρο Τούρο και Ανδρέα Ανδρέου, ενώ τέταρτος ο Χρίστος Ηλία.