Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2016

Στον τελευταίο αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2016

ΣΚ.Ο Λευκωσίας και Παύλος Κουτσόφτας κέρδισαν τους Διασωματειακούς Αγώνες!

•    Για τον Παύλο Κουτσόφτα ήταν η τέταρτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα!

•    Στους έφηβους κέρδισε ο Πέτρος Αναστασίου και στις γυναίκες η Γεωργία Κωνσταντινίδου, ενώ στους βετεράνους την πρώτη θέση πήρε ο Γιώργος Έλληνας

Η ομάδα τραπ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής του σωματείου Παύλος Κουτσόφτας, ήταν οι μεγάλοι νικητές των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων που έγιναν το περασμένο Σαββατοκύριακο 24 και 25 Σεπτεμβρίου στο διεθνές σκοπευτήριο Παραλιμνίου. Ο αγώνας ήταν ο τελευταίος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και τον αθλοθέτησε η Υπεραγορά ΚΟΚΚΙΝΟΣ στη μνήμη του ιδρυτή της αείμνηστου Αντωνάκη Κόκκινου.Με την πρωταθλήτρια ομάδα της ΣΚΟΛΕΥ αγωνίστηκαν οι αθλητές Παύλος Κουτσόφτας, Άδωνης Μυλωνάς και Μπόρα Χάτζι, ενώ για τον Παύλο Κουτσόφτα, αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στους επτά αγώνες του φετινού πρωταθλήματος, που αποτελεί και την καλύτερη επίδοση των τελευταίων χρόνων.

Το ψηλότερο αποτέλεσμα στον προκριματικό αγώνα το πέτυχε ο Άδωνης Μυλωνάς της ΣΚΟΛΕΥ, ο οποίος πέρασε επικεφαλής στον ημιτελικό με 114/125 και ακολούθησαν πέντε αθλητές με 111/125. Οι σκοπευτές της ίδιας Οργάνωσης Παύλος Κουτσόφτας, Ανδρέας Λοϊζίδης και Μπόρα Χάτζι, ο Αδάμος Σελίπας του ΣΚΟΛΑΡ και ο Γιάννης Αηλιώτης της ΣΚΟΕΠΑ. Από δοκιμασία των 15 «μονοντουφεκιών» του ημιτελικού, οι Παύλος Κουτσόφτας (13/15) και Γιάννης Αηλιώτης (12/15) εξασφάλισαν θέση στο μεγάλο τελικό, ενώ στο μικρό τελικό αγωνίστηκαν οι Άδωνης Μυλωνάς και Αδάμος Σελίπας για να κερδίσει τελικά το χάλκινο μετάλλιο ο Σελίπας με 12/15 έναντι 11/15 του Μυλωνά. Στο μεγάλο τελικό, άνετα ο Παύλος Κουτσόφτας εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο με 12/15, έναντι 9/15 του Γιάννου Αηλιώτη.

Με το 111/125 που πέτυχε ο Αδάμος Σελίπας κέρδισε και την πρώτη θέση στη Β’ κατηγορία, ενώ ο συναθλητής του στο ΣΚΟΛΑΡ Πέτρος Αναστασίου πρώτευσε στην Α’ κατηγορία των εφήβων με 97/125 και ο Γιώργος Έλληνας της ΣΚΟΛΕΜ στους βετεράνους με 90/125. Στο τραπ γυναικών η Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 64/75 και 105/125.