«Όχι» στη σκούπα

Οι Ρόκετς μπήκαν με το πόδι στο γκάζι, ο Κάρι αποχώρησε ζαλισμένος και με το Χάρντεν να κάνει μεγάλο ματς, πήραν τη νίκη με 128-115 επί των Γουόριορς, αρνούμενοι τη σκούπα.

Το ματς «στράβωσε» από την αρχή για τους Γουόριορς, με τους Ρόκετς να μπαίνουν πεισμωμένοι και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +23 (45-22). Η ομάδα του Στιβ Κερ επιχείρησε το comeback στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, παρά την άσχημη πτώση που ανάγκασε τον Κάρι να αποχωρήσει με διάσειση, πριν επιστρέψει στα μέσα της τρίτης περιόδου, εμφανώς ζαλισμένος, με το Γκόλντεν Στέιτ να μειώνει και στους 9.

Κάπου εκεί, το Χιούστον βρήκε και πάλι ρυθμό, ξέφυγε ξανά και όταν στην τέταρτη περίοδο αποβλήθηκε με έξι φάουλ ο Ντρέιμοντ Γκριν, το παιχνίδι κλείδωσε μια και καλή υπέρ τους. Η νίκη οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον Τζέιμς Χάρντεν που βρήκε ξανά το... χέρι του τελειώνοντας το παιχνίδι με 45 πόντους και πλέον η σειρά θα μεταφερθεί στο Όκλαντ για το Game 5 της σειράς.

Η σειρά: 3-1

Τα δωδεκάλεπτα: 45-22, 24-37, 30-25, 29-31

Ρόκετς: Αρίζα 17, Σμιθ 20, Χάουαρντ 14 (12ρ.), Χάρντεν 45 (13/22 σουτ, 9ρ. 5ασ.), Τέρι 10, Πριχιόνι 3, Τζόουνς 14, Μπρούερ 1, Καπέλα 4
Γουόριορς: Μπαρνς 14, Γκριν 21 (15ρ.), Μπόγκουτ (8ρ.), Τόμπσον 24, Κάρι 23, Ιγκουοντάλα 13 (7ρ.), Μπαρμπόσα 12, Εζέλι 4, Λίβινγκστον 4