Για τέταρτη σερί χρονιά Κυπελλούχος η Sabbianco Ανόρθωση

Για τέταρτη συνεχόμενη φορά – και γενικότερα στην ιστορία της – η Sabbianco Ανόρθωση κατάκτησε το κύπελλο, κερδίζοντας στον τελικό του 40oυ ΟΠΑΠ Final-4 Ανδρών Α’ κατηγορίας τον Παρνασσό με 30-23, σε αγώνα που έγινε στο στάδιο «Τάσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία».

Στην πορεία της προς τον τίτλο η ομάδα της Αμμοχώστου απέκλεισε στα προημιτελικά με δυο νίκες (30-23, 28-20) τον ΑΠΟΕΛ, ενώ στα ημιτελικά του Final-4 νίκησε με 41-16 τον Προοδευτικό.

Η «Κυρία» στις προηγούμενες τρεις χρονιές είχε συμπληρώσει το νταμπλ, κάτι που θα επιχειρήσει και στην τρέχουσα σεζόν, καθώς βρίσκεται στους τελικούς του πρωταθλήματος με τον Παρνασσό, ο οποίος έχει προβάδισμα 2-1 στις νίκες με την πρωταθλήτρια να κρίνεται στις πέντε επιτυχίες.

Στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού η Sabbianco Ανόρθωση είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με μεγαλύτερη διαφορά στα τρία τέρματα, με τον Παρνασσό να παίρνει πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ στο 24’. Εν τέλει το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία, με το σκορ να είναι στο 14-14.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα του Μάριου Ευσταθιάδη έφτιαξε διαφορά τριών τερμάτων που με την πάροδο του χρόνου μεγάλωνε, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με τελικό σκορ 30-23.

Πρώτος σκόρερ για τους κυπελλούχους με οκτώ γκολ ο Ελευθέριος Σεϊρεκίδης, που στον ημιτελικό με τον Προοδευτικό είχε πετύχει άλλα επτά τέρματα. Ο συμπαίκτης του, Μάριος-Αλέξανδρος Μωραΐτης που βρήκε επτά φορές δίχτυα, ενώ από πλευράς Παρνασσού έξι σημείωσαν οι Βασίλης Δημοσθένους και Petar Draskic.

Sabbianco Aνόρθωση (Mάριος Ευσταθιάδης): Μιχαηλίδης, Μωραΐτης 7, Λεωνίδου, Lazzarin, I. Aργυρού, Jovanovski, Leonard 1, Σεϊρεκίδης 8, Χ. Αργυρού 4, Τότος 2, Παπακυπριανού, Καϊμακάμης 2, Μιμίκος 3, Σαμαράς, Μούγκιτς 3, Φέσιας

Παρνασσός (Σάββας Ζωγράφος): Ππούμος, Ταρτίος, Γουργούμης, Παρασκευά 2, Δημοσθένους 6, Τορνικίδης, Χατζηδάκη 1, Στουμπής, Χάιντουκ 1, Λάσκος 1, Καπετάνιος, Καρκάλατος 2, Draskic 6, Πέτρου,  Νάκος 2, Valentin 2