Δικέφαλος από... ατσάλι, προκρίθηκε στον τελικό

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στο Γυμνάσιο Ζακακίου στη Λεμεσό σήμερα (14/4), όπου κρίθηκε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου Β' Κατηγορίας Γυναικών και ο αντίπαλος του Uclan Cyprus ΘΟΪ Αυγόρου. Αντίπαλοι τέθηκαν η πρωταθλήτρια ομάδα της Β2 κατηγορίας, Κούρρης Έρημης με την πρωταθλήτρια της Β1 και αήττητης ομάδα του Δικέφαλου Γερίου. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό στο μεγαλύτερο του διάστημα και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι πανάξια κατέκτησαν το πρωτάθλημα στις κατηγορίες τους.

Στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά και είχε το ρόλο του οδηγού σχεδόν σε όλη τη διάρκεια, καταφέρνοντας τελικά να το κερδίσει με 25-20 σε 27 λεπτά. Η γηπεδούχος ομάδα του Κούρρη έβγαλε αντίδραση στο 2ο σετ και σε συνδυασμό με τα λάθη που υπέπεσε η ομάδα του Γεωργίου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 18-11. Εκεί ο κόουτς Γεωργίου άλλαξε σχηματισμό στην ομάδα έστειλε την Παντελίδου στο σερβίς και αφού μάζεψε τη διαφορά, πέρασε μπροστά με 21-19, επικρατώντας και στο δεύτερο σετ με 25-22 σε 30 λεπτά. Πλέον τα πράγματα στο 3ο σετ ήταν απλά για τον Δικέφαλο που μπήκε σοβαρός, χωρίς το άγχος των πρώτων δύο σετ και κέρδισε εύκολα και το τρίτο με 25-15 σε 23 λεπτά και πήρε την πρόκριση με 3-0 σετ.

Στο τελικό την Τετάρτη και ώρα 20:00 στο Λευκόθεο, η ομάδα του Γερίου θα αντιμετωπίσει τη μόνη ομάδα που κατάφερε φέτος να της αποσπάσει το ένα σετ που έχει ως παθητικό στα 21 παιχνίδια που έχει δώσει για τη σεζόν 2023-24 (63 σετ υπέρ και 1 κατά) την ομάδα του Uclan Cyprus ΘΟΪ Αυγόρου.