Διπλό και... ξεκόλλησε (φώτος)

Διπλό τεράστιας σημασίας για τη Νέα Σαλαμίνα το βράδυ της Κυριακής, με 1-3 επί της Αγίας Νάπας. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες, με τους γηπεδούχους να υπερτερούν κάπως αλλά να μην έχουν την ουσία. Στην "επανάληψη" οι ερυθρόλευκοι ήταν σαφώς καλύτεροι και με δυο γκολ του Μακρίεφ (58', 73' πέναλτι) έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο. Η Αγία Νάπα μείωσε στο 84' με τον Στογιανόφ,  για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Τσούρτζουριτς στο 92'. Αυτή είναι η πρώτη νίκη και οι πρώτοι βαθμοί για την ομάδα της Αμμοχώστου ενώ το σύνολο του κοσμού παραμένει κολλημένο στους μηδέν...

Το "φιλμ" του αγώνα

- Πρώτο σφύριγμα

- 4' Κλασική ευκαιρία για τους γηπεδούχους σε τετ-α-τετ του Στογιάνοφ, ο Στέινμπορς βγάζει την απόκρουση

- Καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα, πιο επιθετική η Αγία Νάπα στο πρώτο 10λεπτο

- 13' Σουτ από τον Παύλου, πάει έξω

- 21' Σουτ του Φούσκο από το ύψος της περιοχής, λίγο άστοχο

- 32' Κεφαλιά του Παύλου από κοντά, πάνω στον Κίττο

- 35' Mακρινό σουτ του Ίμπσον, δύσκολα ο Στέινμπορς και στο "ριμπάουντ" ο Μγκόυνι σουτάρει έξω

- Τέλος ημιχρόνου

- 58' Η Νέα Σαλαμίνα ανοίγει το σκορ με το Μακρίεφ, που πέρασε και τον Κίττο και έκανε το 0-1

- Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος

- 72' Δυνατό σουτ από τον Κούσουλο, η μπάλα πάει στο δοκάρι

- 73' Ο Μακρίεφ κερδίζει πέναλτι και εκτελεί ο ίδιος για το 0-2

- 80' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ξαναμπούνε στο ματς, όμως ο Στέινμπορς λέει όχι στο σουτ του Άντολεκ

- 84' Μειώνει η Αγία Νάπα με τον Στογιάνοφ, μετά από λάθος στην άμυνα της Σαλαμίνας

- 92' Ακόμα ένα γκολ για τους ερυθρόλευκους, με τον Τσούρτζουριτς

- Τέλος αγώνα

Αγία Νάπα: Κίττος, Μέρτακκας, Φίλγκεϊτ, Μαρκόφσκι, Αντωνίου, Λαμπρόπουλος (59' Κατσής), Φούσκο, Λόβρεσιτς (70' Γεωργίου), Ίμπσον, Μγκούνι (63' Άντολεκ), Στογιάνοφ

Νέα Σαλαμίνα: Στέινμπορς, Τσίνα, Τσιγκουίνι, Ζάρκοβιτς, Άντιτς, Σκοπελίτης, Κούσουλος (79' Μπεμπά), Τσούρτζουριτς, Παύλου (62' Πεδρίτο), Ατόρνο (46' Μάρτσεφ), Μακρίεφ

Κίτρινες: Κίττος Σκοπελίτης

* Διαιτητής ήταν ο Νικόλας Νεοκλέους. Βοηθοί οι Μιχάλης Μαρίνου - Παύλος Γεωργίου, τέταρτος ο Λούκας Σωτηρίου και παρατηρητής ο Μιχάλης Αργυρού.