Άλμα με Ράνο και Μπόνιφεϊς (φώτος)

Με σκόρερ τους Ράνο και Μπόνιφεϊς σε κάθε ημίχρονο αντίστοιχα, ο Άρης πέτυχε σημαντική νίκη επί του Εθνικού με 2-0 και έκανε βαθμολογικό άλμα αφού από την 10η θέση που ήταν πριν το ματς, ανέβηκε στην 7η και κοιτάζει ακόμα και την εξάδα. Χαμένο πέναλτι στο 86' και με το σκορ στο 1-1 είχαν οι φιλοξενούμενοι. Πολύ καλό το πρώτο μέρος με αρκετές φάσεις, λίγα πράγματα στην "επανάληψη" που πρόσφερε συγκινήσεις μόνο στα τελευταία λεπτά.

Η εξέλιξη...

- Πρώτο σφύριγμα

- 6' Σουτ του Ηλία, σε κόρνερ ο Νουρεντινόφσκι

- 13' O Kυριάκου ζητά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Νουρεντινόφσκι, ο Γιάννης Αναστασίου δείχνει να συνεχιστεί. Φαίνεται να υπάρχει ανατροπή

- 15' Κεφαλιά του Μαραγκουδάκη μόλις έξω

- 30' Μέτριο το παιχνίδι μέχρι στιγμής, με λίγες φάσεις

- 32' Σουτ του Πιντσέλι από το ύψος της περιοχής, έτοιμος ο Νουρεντινόφσκι

- 34' Πλασέ του Μαραγκουδάκη στην κίνηση, για λίγο άστοχο

- 38' Διαγώνιο σουτ του Ντε Πάουλα, ξανά έτοιμος ο τερματοφύλακας του Άρη

- 40' ΓΚΟΛ... Ο Μαραγκουδάκης κερδίζει πέναλτι απ' τον Ατάντα. Ο αμυντικός του Εθνικού έβαλε το χέρι στο ώμο του αντιπάλου και ο διαιτητής σφύριξε την παράβαση. Εκτέλεσε ο Ράνος και έκανε το 1-0

- 45' Ο Ντε Πάουλα σκοράρει από κοντά αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ. Ο Ατάντα που έκανε την κεφαλιά-πάσα ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης όταν έγινε το γέμισμα στην περιοχή

- 60' Λίγα πράγματα μέχρι στιγμής στο δεύτερο μέρος, χωρίς φάσεις

- 75' Ο Άρης αμύνεται, ο Εθνικός προσπαθεί αλλά δεν μπορεί και το δεύτερο ημίχρονο είναι τραγικό από πλευράς θεάματος

- 86' Xαμένο πέναλτι για τον Εθνικό. Ο Σ. Γκριγκαλασβίλι το κέρδισε απ' τον Μαραγκουδάκη αλλά ο Πιντσέλι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι

- 92' ΓΚΟΛ 2-0 οι γηπεδούχοι με πλασέ του Μπόνιφεϊς από πλάγια αριστερά

- Τέλος αγώνα

Άρης: Νουρεντινόφσκι, Μποργκ, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Οζίας, Ράντι (89' Πρεντέσκου), Παναγή, Κυριάκου, Μαραγκουδάκης, Κύπρου (56' Γκούμπερατς), Ράνος (70' Μπόνιφεϊς)

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Κυριάκου, Ατάντα, Ιάκομπ, Αράμπαλ, Ντε Βρίσε, Πράκερ (74' Ε.Γκριγκαλασβίλι), Πιντσέλι, Παγές, Ντε Πάουλα (59' Μπαραμπάτζε), Ηλία (68' Σ.Γκριγκαλασβίλι)

Κίτρινες: Οζίας, ΡάντιΑτάντα, Ιάκομπ (10η), Ντε Πάουλα

- Στα πέντε γκολ ανέβηκε ο Μάθιου Μπόνιφεϊς.

- Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ράνο.

- Πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος για τον Κώστα Καϊάφα στον πάγκο του Άρη.

- Διαιτητής ήταν ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου - Στέλιο Νικήτα, τέταρτο τον Κυριάκο Κυριάκου και παρατηρητή τον Ανδρέα Δημητρίου.