(X)αμένος... ο Εθνικός (δηλώσεις/φώτος)

Άρης και Εθνικός συνθηκολόγησαν στο 2-2 το απόγευμα της Κυριακής και οι ελπίδες για την ομάδα της Άχνας μειώθηκαν ακόμα περισσότερο αφού ισόπαλο τελείωσε και το Πάφος - ΑΕΛ. Η ομάδα του Ντόνσιτς κρατούσε το τρίποντο μέχρι το 92', όταν ο Μπόνιφεϊς διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Χαμένο πέναλτι είχαν οι γηπεδούχοι στο 86', οι οποίοι έπαιζαν με δέκα παίκτες απ' το 76'. Σότα Γκριγκαλασβίλι (17'), Ράνος (27') και Ατάντα (35') τα άλλα γκολ...

Η εξέλιξη...

- Πρώτο σφύριγμα στο παιχνίδι

- 8' Ένα φάουλ του Αουρέλιο πάει ψηλά

- 12' Μεγάλη ευκαιρία, ο Ε. Γκριγκαλασβίλι κάνει εξ επαφής την προβολή και ο Λοΐζου διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

- 17' ΓΚΟΛ... Με χτύπημα φάουλ ο Σ. Γκριγκαλασβίλι κάνει το 0-1

- 21' Κλασική ευκαιρία για τον Εθνικό, πλασέ του Πράκερ - έτοιμος ο Λοΐζου

- 27' ΓΚΟΛ 1-1... Ο Ράνος με ωραίο γύρισμα και κοντινό σουτ φέρνει το σκορ στα ίσα

- 30' Πλασέ του Μπόνιφεϊς, ο Μπογκατίνοφ βγαίνει έγκαιρα και του κλείνει το πεδίο

- 35' ΓΚΟΛ... Ο Ατάντα με κεφαλιά δίνει ξανά προβάδισμα στον Εθνικό. Την ώρα της σέντρας ο σκόρερ του Εθνικού ενδέχεται να ήταν για μερικά εκατοστά σε θέση οφσάιντ, δύσκολη φάση.

- 59' Σουτ του Ε. Γκριγκαλασβίλι λίγο έξω

- 62' Φάουλ του Αουρέλιο, σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ

- 76' Φάουλ του Χριστοφόρου στον Σ. Γκριγκαλασβίλι που έφευγε απέναντι στον Λοΐζου, ο αμυντικός του Άρη αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη

- ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Άρη στο 85', σε μαρκάρισμα του Σ. Γκριγκαλασβίλι στον Μαραγκουδάκη. Ο Αουρέλιο εκτελεί και στέλνει τη μπάλα ψηλά

- 92' ΓΚΟΛ... Ο Μπόνιφεϊς φεύγει κάθετα και με πλασέ κάνει το 2-2.

- 94' Σουτ του Ατάντα στην κίνηση, λίγο έξω.

- Τέλος αγώνα.

Άρης: Λοΐζου, Θεοφίλου, Ευσταθίου (62' Κυριάκου), Οζίας (70' Πούλπο), Χριστοφόρου, Αουρέλιο, Πρεντέσκου, Ράντι (25' Παχίπης), Μπόνιφεϊς, Μαραγκουδάκης, Ράνος

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Κυριάκου, Έβερτον, Ατάντα, Ιάκομπ, Αράμπαλ, Πράκερ, Ε. Γκριγκαλασβίλι (59' Μιράντα), Σ. Γκριγκαλασβίλι (87' Ηλία), Παγιές, Χατζηβασίλης (77' Πουτζιουρής)

Kίτρινες: Μαραγκουδάκης, Κυριάκου / Κυριάκου, Έβερτον, Ε. Γκριγκαλασβίλι

Κόκκινες: Χριστοφόρου / -

Ενδιαφέρουν

- Στο παιχνίδι "κόπηκαν" 66 εισιτήρια.

- Έβδομο γκολ στο πρωτάθλημα για το Μάθιου Μπόνιφεϊς.

- Τέταρτο γκολ για τον Γκανίου Ατάντα.

- Στα εφτά γκολ έφτασε ο Αντώνης Ράνος.

- Τρίτο γκολ για τον Σότα Γκριγκαλασβίλι.

- Διαιτητής ήταν ο Λούκας Σωτηρίου, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου - Μάριο Καλογήρου. Τέταρτος ο Δημήτρης Μασιάς και παρατηρητής ο Φρίξος Πέτρου.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΕΧΝΙΚΩΝ

Ντανίλο Ντόνσιτς: "Ήταν ένα παιχνίδι με πολλά συναισθήματα ειδικά για εμάς γιατί χρειαζόμασταν πολύ τους τρεις βαθμούς. Νομίζω ότι ξεκινήσαμε πολύ καλά, κάναμε κάποιες ευκαιρίες και βάλαμε το γκολ. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες με ένα δεύτερο γκολ. Είναι εμφανές πως ψυχολογικά υπάρχει πολλή πίεση. Ξέραμε πως η δύναμη του Άρη είναι στις αντεπιθέσεις και έτσι δεχθήκαμε δυο γκολ, με το δεύτερο να είναι στις καθυστερήσεις δυστυχώς. Είναι κρίμα, είμαστε πολύ άτυχοι αλλά η ζωή συνεχίζεται. Θα προσπαθήσουμε απέναντι στην Πάφο να μειώσουμε τη διαφορά, να δώσουμε ενδιαφέρον και να προσπαθήσουμε να σώσουμε τη σεζόν. Συγχαρητήρια στον Άρη για ένα δίκαιο και σωστό παιχνίδι".

Κώστας Καϊάφας: "Θα συμφωνήσω εν μέρη με το συνάδελφο. Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα, ειδικά στο πρώτο 15λεπτο και δίκαια δεχθήκαμε το γκολ. Όμως μετά την αλλαγή στο χώρο του κέντρου μπήκαμε σε ένα δικό μας ρυθμό, φτάσαμε στην ισοφάριση αλλά δυστυχώς δεχθήκαμε το 2-1 και μας πήρε από κάτω. Θέλαμε να διεκδικήσουμε κάτι περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός ήθελε να κρατήσει το σκορ. Παρά την κόκκινη κάρτα οι παίκτες μου δεν σταμάτησαν και θέλω να τους πω ένα μπράβο και παρά και το χαμένο πέναλτι. Θέλαμε το βαθμό και στο τέλος τον πήραμε".