Ερυθρόλευκη ανατροπή σ' ένα πεντάλεπτο! (φώτος)

Η Ανόρθωση προηγήθηκε με τον Ράγιος όμως η Νέα Σαλαμίνα είχε την ουσία στο τέλος και με δυο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά από Μακρίεφ και Μαάτσι, γύρισε το Αμμοχωστιανό ντέρμπι και κέρδισε με 2-1! Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο...

Επιθετική και ουσιαστική η "Κυρία"

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν έφερε κάτι φοβερό... Οι δυο ομάδες χωρίς ρίσκα προσπάθησαν να εφαρμόσουν το παιχνίδι τους, χωρίς οποιαδήποτε ευκαιρία, πέρα από 1-2 προϋποθέσεις που δεν κατέληξαν σε κάτι καλό. Σταδιακά η Ανόρθωση έλεγξε και στο 16' ήρθε η πρώτη ουσιαστική τελική προσπάθεια όταν μετά από κόρνερ, ο Αγκιλάρ έκανε την προβολή από δύσκολη θέση και η μπάλα πήγε στο κάθετο δοκάρι και έξω. Aπό την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους φάση στο 22' με σουτ του Μαάτσι από το ύψος της περιοχής, που κόντραρε και πήγε λίγο έξω.Τελικά η ανωτερότητα της ομάδας του Λέβι έφερε αποτέλεσμα στο 27' όταν ο Γκονσάλβες μπήκε από αριστερά στην περιοχή και γύρισε στον Ράγιος, ο οποίος με κοντινή λόμπα έγραψε το 0-1!

Mετά το γκολ δεν υπήρχαν πολλές φάσεις αφού η Νέα Σαλαμίνα αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα ενώ και η Ανόρθωση έψαχνε τους διαδρόμους προς την εστία του Βεσελόφσκι. Στο 43' ήρθε η επόμενη τελική, με τον Τσίνα πάνω στην γραμμή να απομακρύνει την κεφαλιά του Βίκτορ. Το ημίχρονο "έκλεισε" με τον Ράγιος να εκτελεί απευθείας το κόρνερ και τον Βεσελόφσκι να διώχνει δύσκολα. Προηγουμένως ο Τσαμπούρης κράτησε αντικανονικά τον Ίσμα ενώ του έβαλε και το χέρι στο πρόσωπο και ο διαιτητής θα μπορούσε να σφυρίξει πέναλτι. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Ίσμα αντέδρασε, έκανε κίνηση με το χέρι στο πρόσωπο του Τσαμπούρη και ο διαιτητής θα μπορούσε να τον αποβάλει με 2η κίτρινη.

Ευκαιρίες και ανατροπή σε 5 λεπτά

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην "επανάληψη" ήρθε στο 55' με εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ράγιος στον Οικονομίδη, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Βεσελόφσκι. Στο 59' ήταν η σειρά των ερυθρόλευκων, με τον Μαάτσι από το ύψος του πέναλτι να κάνει το σουτ και την μπάλα να "χαϊδεύει" το δοκάρι. Ακολούθησε ένα διάστημα χωρίς φάσεις αφού οι πολλές διακοπές στον αγώνα, έσπασαν τον ρυθμό. Μοναδικό αξιοσημείωτο οι δυο αναγκαστικές αλλαγές της Ανόρθωσης (βγήκαν Ράγιος-Σεχού) οι οποίες όπως φάνηκε άμεσα, επηρέασαν πολύ...

Η επόμενη ευκαιρία ήρθε στο 75' και έφερε και το γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα: Ο Μακρίεφ μετά από κακή κεφαλιά-απομάκρυνση του Αγκιλάρ, έπιασε στην κίνηση ένα πολύ δύσκολο σουτ και νίκησε τον Κόπριβετς για το 1-1. Το γκολ ανέβασε ψυχολογικά την ομάδα του Βεργέτη, που στο 80' έφτασε στην ολική ανατροπή, όταν ο Αμπελάιρας έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μαάτσι πιο ψηλά απ' όλους, σκόραρε με το κεφάλι!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν ανεβαίνοντας ψηλά όμως η πολύ βελτιωμένη και ψυχολογικά ανεβασμένη Σαλαμίνα, δεν είχε κανένα πρόβλημα να προστατέψει το σκορ και να φτάσει σε ένα σημαντικό τρίποντο.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Τσαμπούρης, Κούσουλος (79' Άντονιτς), Γκράσι, Τσίνα, Σκοπελίτης, Νεάγκου (64' Μπεμπέ), Αμπελάιρας, Κολοκούδιας (46' Τσούρτζουριτς), Μαάτσι, Μακρίεφ

Ανόρθωση: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Αγκιλάρ, Ερέρο, Ρέινα, Βίκτορ, Οικονομίδης (85' Κυριάκου), Σεχού (73' Πελέ), Ράγιος (67' Κολούνγκα), Γκονσάλβες, Καμπρέρα

Κίτρινες: Αμπελάιρας / Γκονσάλβες, Ρέινα

Ενδιαφέρουν

- Στα έξι γκολ ο Νασίρ Μαάτσι.

- Αναγκαστική η αλλαγή του Κούσουλου με τον Άντονιτς.

- Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ντίμιταρ Μακρίεφ.

- Αναγκαστική η αλλαγή του Σεχού με τον Πελέ.

- Αναγκαστική η αλλαγή του Ράγιος με τον Κολούνγκα.

- Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ρούμπεν Ράγιος.

- Διαιτητής ήταν ο Νεόφυτος Νεοφύτου, με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου - Χριστάκη Σπανό. Τέταρτος ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή και παρατηρητής ο Λοΐζος Λοΐζου.

Όλες οι πληροφορίες του αγώνα Νέα Σαλαμίνα - Ανόρθωση είναι σε προσφορά της Bet on Alfa