Τζίμης και Κλέιτον "καθάρισαν" σε 5 λεπτά (φώτος)

Με δυο γκολ από Χριστοφή και Κλέιτον μέσα σε πέντε λεπτά - στο δεύτερο μέρος - η Ομόνοια κέρδισε με 2-0 την ΑΕΖ και πάει με καλή ψυχολογία στα μαζεμένα ντέρμπι σε πρωτάθλημα και κύπελλο. To www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

Λίγες φάσεις, δοκάρι η ΑΕΖ

Η Ομόνοια ξεκίνησε καλά, είχε κάποιες καλές στιγμές όμως σταδικά η ΑΕΖ... αναθάρρησε και έβαλε δύσκολα στους πράσινους. Όπως αναμενόταν, οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι στο ξεκίνημα και στα πρώτα 10 λεπτά είχαν δυο καλές στιγμές: Πρώτα στο 3' με τον Σέρινταν να σουτάρει λίγο έξω και έπειτα στο 7' με τον Κλέιτον να προτιμά την πάσα και τον Φελισιέν να προλαβαίνει πριν την γραμμή. Η συνέχεια δεν άλλαξε κάτι αφού η Ομόνοια είχε την κατοχή και έψαχνε τους χώρους για να ανοίξει το σκορ. Το μισάωρο "έκλεισε" χωρίς την κλασική ευκαιρία, με τον Κύπρου στο 24' να δοκιμάζει το σουτ και τον Σωφρονίου να αποκρούει ενώ στο 26' ο Σέρινταν πλάσαρε έξω. Σταδιακά, όμως, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βελτιώνονται και να κρατάνε μακριά απ' την εστία τους, την ομάδα του Κάρβερ η οποία δεν μπορούσε να λειτουργήσει όπως ήθελε. Μάλιστα η ΑΕΖ στο είχε και την πρώτη της ευκαιρία - η οποία ήταν η μεγαλύτερη στο πρώτο μέρος - με την κεφαλιά του Μαμμίδη να πηγαίνει στο δοκάρι!

Όλο το ζουμί... 55' με 60'

Με την επανέναρξη η Ομόνοια μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στο γκολ και δεν χρειάστηκε να περιμένει πολύ για να τα καταφέρει. Αφού στο 50' και στο 54' ζήτησαν τέσσερις φορές πέναλτι για χέρια, οι πράσινοι στο 55' έφτασαν στο γκολ, με κοντινή κεφαλιά του Χριστοφή. Έτσι έφεραν το ματς στα μέτρα τους και στο 60' "καθάρισαν" με τον Κλέιτον να πλασάρει για το 2-0.

Απ' εκεί και πέρα οι δυο ομάδες κατέβασαν τον ρυθμό. Οι γηπεδούχοι χωρίς να δυσκολεύονται προστάτεψαν το προβάδισμα και έψαξαν και τρίτο γκολ... Στο 81' είχαν διπλή ευκαιρία με τον Σωφρονίου να λέει "όχι" σε Σοϊλέδη και Ρουσιά, όπως και στο 84' στον Χριστοφή. Στις καθυστερήσεις ήταν η σειρά του Ρουσιά που είχε την ατυχία να δει το σουτ του να πηγαίνει στο δοκάρι.

Ομόνοια: Kρέσιτς, Παναγιώτου (62' Σοϊλέδης), Καρλίτος, Άρνασον (43' Βύντρα), Νασιμέντο, Μπρέβελντ, Αζίζ, Κλέιτον, Χριστοφή, Κύπρου (72' Ρουσιάς), Σέρινταν

ΑΕΖ: Σωφρονίου, Στυλιανού (84' Ιακώβου), Μαμμίδης, Σκόπλιακ, Φελισιέν, Κατσής, Ποζίνκοβιτς (72' Παρασκευά), Στογιάνοφ, Παναγιώτου (46' Σ.Παναγιώτου), Σεμέδο, Τσιμότζι

Κίτρινες: - / Μαμμίδης

Ενδιαφέρουν

- Τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Κλέιτον.

- Τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Δημήτρη Χριστοφή.

- Αναγκαστική η αλλαγή του Άρνασον με τον Βύντρα.

- Διαιτητής ήταν ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης, με βοηθούς τους Νίκο Εγγλέζου - Γιώργο Σάββα, 4ος ο Ανδρέας Ορθοδόξου και παρατηρητής ο Μιχάλης Παπαβαρνάβα.