Πήρε το ντέρμπι... και πάει για το όνειρο! (φώτος)

Το ΑΠΟΕΛ πέτυχε τον πρώτο στόχο της βδομάδας που ήταν να κερδίσει την ΑΕΛ και τώρα πάει για τον δεύτερο, με όνειρο την πρόκριση επί της Αθλέτικ. Η ομάδα του Κρίστιανσεν με γκολ από Βινίσιους, Μοράις και Ντε Καμάργκο έφτασε στο 3-0 και είναι στο +6 από τον δεύτερο Απόλλωνα. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

Μια κλασική, ένα γκολ

Κακό το θέαμα το πρώτο μέρος, που είχε ελάχιστες φάσεις και πήγε περισσότερο στην δύναμη. Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι είχαν ελαφρώς την κατοχή και πιο ψηλά τις γραμμές τους, θέλοντας να αναλάβουν την επιθετική πρωτοβουλία. Τα πρώτα 20 λεπτά έφυγαν χωρίς φάσεις, πέρα από 1-2 ανούσιες προσπάθειες από κάθε ομάδα.

Η πάροδος του χρόνου δεν άλλαξε κάτι, με το ΑΠΟΕΛ να συνεχίζει να έχει ελαφρώς την υπεροχή και να ψάχνει το γκολ. Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα είναι πως η πρώτη κλασική ευκαιρία ήρθε στο 34ο λεπτό και έφερε και το 1-0: Ο Βάντερ γέμισε με κόρνερ και ο Βινίσιους με εξ επαφής κεφαλιά έκανε το 1-0! Πολύ λίγα πράγματα και μετά το γκολ... Στην μοναδική φάση, η ΑΕΛ στο 44' είχε καλή στιγμή με τον Αστίθ να κόβει την κεφαλιά του Αρουαμπαρένα, προ του Λαφράνς.

Λάθος και τέλος

Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και με την επανέναρξη... Μέχρι το 60' κάκιστο το θέαμα, ελάχιστο ρίσκο απ' τις δυο ομάδες και το ΑΠΟΕΛ να είναι πιο επιθετικό και να ψάχνει ένα δεύτερο γκολ. Βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί, ο Πάμπος Χριστοδούλου σταδιακά άρχισε τις αλλαγές και έδωσε εντολές για περισσότερο ρίσκο. Στο 67' οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή με γέμισμα του Γεωργιάδη, όμως ο Αρουαμπαρένα από κοντά δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε άλλη μια τελική, με τον Μέσκα να σουτάρει άστοχα εντός περιοχής ενώ στο 77' το σουτ του Γεωργιάδη πήγε ψηλά.

Εκεί που η ΑΕΛ προσπαθούσε, τελικά όλα κρίθηκαν στο 78'... Μετά από τραγικό λάθος του Λαφράνς που πήγε να γυρίσει στον Ρομό, ο Βάντερ έκλεψε, έδωσε στον Μοράις και αυτός σε κενή εστία πέτυχε ένα πανεύκολο γκολ για το 2-0.

Ελάχιστα πράγματα στην συνέχεια και απλώς στις καθυστερήσεις άλλαξε το τελικό σκορ... Στο 91' το ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρόμο στον Ντε Καμάργκο μετά από πάσα του Εμπεσίλιο. Το εκτέλεσε ο Βραζιλιάνος και έκανε το 3-0.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Αρτυματάς, Μερκής, Αστίθ, Ιωάννου, Μοράις, Βινίσιους (85' Εμπεσίλιο), Κάνιας, Βάντερ (80' Γιαννιώτας), Αλωνεύτης (72' Μπαράλ), Ντε Καμάργκο

ΑΕΛ: Ρόμο, Αϊρόσα, Λαφράνς (81' Μιτρέα), Σοάρες, Φορτούνα, Νικολάου, Σαβανέ (70' Σάσι), Μπλάνκο (59' Γεωργιάδης), Μέσκα, Πίτι, Αρουαμπαρένα

Κίτρινες: Βινίσιους, Μερκής / Λαφράνς, Αϊρόσα, Πίτι, Ρόμο