ΔΙΠΛΟ… ανάσας με τεσσάρα! (Φώτος)

Νίκη που δίνει σημαντική βαθμολογική ανάσα στην προσπάθειά του για παραμονή, πέτυχε ο Άρης που επικράτησε με 0-4 του Εθνικού Άχνας στο Δασάκι. Η ομάδα της Λεμεσού ανεβαίνει στους 16 βαθμούς, ένα λιγότερο από τον Ολυμπιακό ενώ ο Εθνικός μένει στους 8 και στην τελευταία θέση.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία επέβαλε την κυριαρχία της νωρίς στο πρώτο μέρος κάτι που απέδωσε καρπούς στο 32΄και στο 34’ με τον Μαραγκουδάκη που έδωσε στην ομάδα του σημαντικό προβάδισμα με 0-2. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι απείλησαν από την αρχή με στόχο να τελειώσουν το παιχνίδι και τα κατάφεραν στο 67’ με κεφαλιά του Κούσα που έγραψε το 0-3 ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ιονίτα στο 90’ με το 0-4.

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

- 4' Στα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση παρά μόνο ένα φάουλ του Παπαγεωργίου το οποίο μπλόκαρε ο Νουρεντινόσκι.

- 11' Λίγο αργότερα είχε και ο Άρης καλή φάση με τον Ταποκό να σουτάρει και τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει.

- 16' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη... Μετά από φάουλ του Φράγκου ο Μαραγκουδάκης έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι!

- 23' Νέα προσπάθεια για τον Άρη με τον Εγγλέζου να δοκιμάζει ένα γυριστό σουτ όμως να είναι άστοχος. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης επιχείρησε δυνατό σουτ με τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει σε κόρνερ

-32' ΓΚΟΛ 0-1 με Μαραγκουδάκη... Μετά από σουτ του Εγγλέζου και ασταθή απόκρουση του Μπογκατίνοφ, ο Μαραγκουδάκης σκόραρε με προβολή ανοίγοντας το σκορ για τον Άρη

-34' ΓΚΟΛ 0-2  ΞΑΝΑ με τον Μαραγκουδάκη... Πριν καλα-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο αρχηγός των πρασίνων έδωσε με κεφαλιά προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα της Λεμεσού.

- 42' Ο Άρης δεν άργησε να απειλήσει και για τρίτο γκολ με σουτ του Αζιζ και κεφαλιά του Μαραγκουδάκη, στις τελευταίες καλές φάσεις του πρώτου μέρους που βρήκε τους φιλοξενούμενους δίκαια μπροστά με 0-2.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

- 48'  Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε για τον Εθνικό με τον Κωνσταντίνου να σουτάρει και τον Νουρεντινόσκι να αποκρούει

- 53'  Καλή φάση και για τον Άρη με τον Εγγλέζου να πλασάρει στέλνοντας όμως την μπάλα ψηλά άουτ.

- 60'  Ευκαιρία για τον Άρη με δράστη ξανά τον Εγγλέζου που εκτέλεσε φάουλ αναγκάζοντας τον Μπογκατίνοφ σε φοβερή απόκρουση

- 67' ΓΚΟΛ 0-3 με τον Κούσα Ο Άρης τελειώσε ουσιαστικά το παιχνίδι με τον Κούσα να εκμεταλλεύεται το κόρνερ του Εγγλέζου στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα

- 90' ΓΚΟΛ 0-4 με τον Ιονίτα που σημείωσε το τέταρτο γκολ για την ομάδα του, σκοράροντας με πλασέ.

Οι ενδεκάδες:

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Ρόγκατς, Κκονέ(46΄ Κωνσταντίνου), Xαραλάμπους, Ηλία Κ.(46΄ Ανδρέου), Κουσιάππα, Ηλία Α., Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Αρέστη(65΄ Μούσιτς), Μελάς

Άρης: Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης, Φράγκος(75΄ Πάγκαλος), Μαραγκουδάκης, Ντρομπάροφ, Εγγλέζου(69΄ Γιούσεφ), Αζίζ(60΄ Ιονίτα), Κούσας,  Ταποκό

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / -

- Διαιτητής ορίστηκε ο Χρυσοβαλάντης Θεούλη με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Γιώργο Σάββα ενώ τέταρτος ορίστηκε ο Ανδρεάς Μ. Αργυρού και παρατηρητής ο Μάριος Τσαγγάρης

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Νίκος Παναγιώτου/Άρης: «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, πήραμε ένα σημαντικό τρίποντο. Από σήμερα ξεκινάμε μια νέα προσπάθεια. Από την πλευρά μας θα κάνουμε ότι είναι δυνατό για να εκπληρώσουμε τους στόχους μας».

Μιχάλης Σιεκερής/Εθνικός: «Ο Άρης έφθασε δίκαια στη νίκη. Είχε καλό ρυθμό το ματς. Η έκταση του σκορ αδικεί την ομάδα μας, παρόλο που ο Άρης νίκησε δίκαια. Τα παιδιά έδειξαν και σήμερα ότι κάνουν μια μεγάλη προσπάθεια και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Συνεχίζουμε τη δική μας προσπάθεια».

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy»