Τεσσάρα με δίδυμο... ΦΩΤΙΑ! (Φώτος)

Κυριαρχώντας απόλυτα από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, η Ανόρθωση επικράτησε άνετα του Ερμή με 4-0 σε παιχνίδι για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Τα δύο πρώτα γκολ σημειώθηκαν στο α' μέρος με Ράγιος στο 19' και Ντούρις στο 42' και τα άλλα δύο στην επανάληψη με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ντούρις στο 59' και Ράγιος στο 70'. Με την νίκη της η Ανόρθωση ανέβηκε στους 53 βαθμούς και ανέβηκε ξανά στην 3η θέση, αφήνοντας στην 4η και ένα βαθμό πιο πίσω την ΑΕΚ.

Διαβάστε το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Ξεκίνησε ο αγώνας.

-Κατοχή μπάλας η Ανόρθωση στο πρώτο πεντάλεπτο. Πιέζει για γρήγορο γκολ κυρίως από τα άκρα με Καρλίτος - Σισέ..

-Δεκάλεπτο στο παιχνίδι, με την Ανόρθωση να έχει την υπεροχή αλλά χωρίς κάποια μεγάλη φάση.

-11' Πρώτη καλή στιγμή για την Ανόρθωση, από εκτέλεση φάουλ του Ράγιος. Η μπάλα... έσκασε στην περιοχή και δεν πρόλαβε ο Καρλίτος να την σπρώξει στα δίκτυα από κοντά. Ως μη γενόμενη η φάση, αφού υποδείχθηκε σωστά οφσάιντ.

-15' Στημένη φάση για τον Ερμή. Το φάουλ του Μοντέιρο περνά ανεκμετάλλευτο.

-18' Κεφαλιά του Βίκτορ από καλή θέση μερά από κόρνερ του Ράγιος, άστοχη.

-19' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Σκόρερ ο Ράγιος. Ασυνεννοησία στην άμυνα του Ερμή, το εκμεταλλεύτηκε ο Ισπανός που με ωραίο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Αραμπατζή για το 1-0.

-22' Καλό σουτ του Αρτάμπε, διώχνει ο Αρούς.

-26' Σουτ στην κίνηση από τον Μοντέιρο, η μπάλα είχε πορεία προς την εστία του Αρούς αλλά κόντραρε σε αμυντικό.

-28' Τρίτη τελική σε έξι λεπτά για τον Ερμή. Αυτή την φορά με τον Εμεγκάρα, όμως το σουτ του από καλή θέση έφυγε ψηλά.

-30' Νόσα και Καρλίτος συνεργάστηκαν ωραία όμως το τελείωμα του τελευταίου δεν ήταν καλό.

-32' Κίτρινη στον Καρλίτος για φάουλ στον Εμεγκάρα.

-36' Επικίνδυνο γύρισμα του Μοντέιρο από δεξιά, μπλοκάρει σταθερά ο Αρούς.

-39' Αδύναμο το πλασέ του Ντούρις, μαζεύει εύκολα ο Αραμπατζής.

-42' ΓΚΟΛ και 2-0 με τον Ντούρις! Μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ερμή, ο Ιμερέκοφ δεν μπόρεσε να διώξει σωστά, ο Ντούρις βγήκε... φάτσα με τον Αραμπατζή, τον πέρασε εύκολα και με πλασέ από πλάγια και αριστερά εντός περιοχής σκόραρε για το 2-0 υπέρ της Ανόρθωσης.

-Τέλος ημιχρόνου, Ανόρθωση - Ερμής 2-0.

-'Εναρξη β' μέρους.

-Με μια αλλαγή ξεκινά ο Ερμής. Τσούμου αντί Κυπριανού για την ομάδα του Κώστα Καϊάφα.

-49' Φοβερή ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Ράγιος πέρασε μια... μαγική κάθετη πάσα, ο Καρλίτος μόνος απέναντι στον Αραμπατζή αλλά πλάσαρε στα πόδια του Ελλαδίτη γκολκίπερ.

-52' Νέα προσπάθεια του Καρλίτος, αυτή την φορά από αριστερά με δυνατό σουτ και την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

-55' Κίτρινη στον Αρτάμπε για διαμαρτυρία.

-56' Ατομική προσπάθεια και γύρισμα του Νόσα, δύσκολα ο Αραμπατζής.

-56' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Αράζ αντί Σισέ.

-57' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση! Πάσα του Πράνιτς, από κοντά ο Ράγιος δεν μπόρεσε να σκοράρει για δεύτερη φορά.

-58' Σειρά του Μοντέιρο να απελήσει. Ωραίο σουτ του Πορτογάλου αλλά η μπάλα έξω.

-59' Τρίτο γκολ για την Ανόρθωση, ξανά με τον Ντούρις! Ο Ράγιος πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Αράζ, αυτός πέρασε και τον Αραμπατζή, από πλάγια θέση πλάσαρε στο δοκάρι αλλά ο Ντούρις ακολούθησε την φάση και από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα για το 3-0!

-60' Αλλαγή για τον Ερμή. Πούνας αντί Μπάουμαν.

-65' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Κοφί αντί Καρλίτος και για τον Ερμή Λίλλης αντί Ιμερέκοφ.

-67' Κοντά στο χατ τρικ ο Ντούρις, όμως το πλασέ του πέρασε λίγο έξω.

-70' ΓΚΟΛ! Σαν σε προπόνηση η Ανόρθωση, 4-0 με τον Ράγιος! Αυτή την φορά ο Ντούρις ήταν ο δημιουργός που έδωσε έτοιμο γκολ στον Ισπανό, που δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει σε κενή εστία.

-72' Απειλεί ξανά ο Μοντέιρο, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Αρούς.

-73' Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Καμαρά αντί Πράνιτς.

-78' Αδύναμο το πλασέ του Καμαρά, εύκολα μαζεύει ο Αραμπατζής.

-80' Ωραίο σουτ του Νόσα, δύσκολα ο Αραμπατζής σε κόρνερ.

- Τυπικής διαδικασίας τα επόμενα λεπτά...

- Τέλος αγώνα, Ανόρθωση - Ερμής 4-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Στρούνα, Βίκτορ, Σίλντενφελντ, Πράνιτς (73'Καμαρά), Γκάντσεφ, Νόσα, Ράγιος, Καρλίτος (60'Κοφί), Σισέ (56'Αράζ), Ντούρις.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ψάλτης, Μπάουμαν (60'Πούνας), Νταμσέφσκι, Κυπριανού (46'Τσούμου), Ιμερέκοφ (65'Λίλλης), Ταραλίδης, Αρτάμπε, Κωνσταντίνου, Μοντέιρο, Εμεγκάρα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρλίτος - Αρτάμπε.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κώστας Ψευδιώτης με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Αριστείδη Χρίστου.

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy»