ΔΙΠΛΟ... ανάσα / Στην Β’ Κατηγορία ο Άρης! (φώτος)

Μετά από τρία χρόνια παρουσίας στην πρώτη κατηγορία ο Άρης υποβιβάζεται ανεξάρτητα του τι θα γίνει στην αυλαία της κανονικής διάρκειας αφού δέχθηκε εντός έδρας την ήττα με 1-0 από τον Ολυμπιακό.  Σκόρερ του Γκολ παραμονής ο Τόρες στο 63΄.

Με τη νίκη τους αυτή οι μαυροπράσινοι έφτασαν τους 20 βαθμούς και πλέον έχουν τη δυνατότητα να παλέψουν για την οριστική παραμονή στα μπαράζ που ακολουθούν.

Στο αγωνιστικό μέρος, όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν νευρικό με αρκετές φάσεις και κίτρινες κάρτες.

-EΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

4’ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ του Ολυμπιακού. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάστρο η μπάλα έσκασε στην περιοχή κτύπησε στον Χριστοφίδη και έπειτα ο Σωτηρίου από κοντά την έστειλε στα δίκτυα. Διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε επιθετικό φάουλ του Χριστοφίδη και το ακύρωσε.

6'  Άστοχο σουτ του Μαραγκουδάκη.

-Δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες ψάχνουν το γρήγορο γκολ ώστε να θέσουν τις βάσεις για νίκη.

10' Μετά από εκτέλεση κόρνερ και διώξιμο σε πρώτο χρόνο της άμυνας του Άρη, σε νέο γέμισμα ο Σωτηρίου δεν μπόρεσε να κάνει το τέλειωμα όπως ήθελε και ο Νουρεντινόφσκι μπλόκαρε την μπάλα. Έτσι έκανε φτερά η ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.

27' Μέτριο πλέον το παιχνίδι δίχως κάτι το αξιόλογο. Εμφανές το άγχος στις κινήσεις των δύο ομάδων.

33' Οι δύο προπονητές με εσωτερικές μετακινήσεις θέσεων προσπαθούν να κάνουν πιο ευέλικτες τις ομάδες τους και έτσι να φανούν πιο απειλητικές.

Σχόλιο: Οι φιλοξενούμενοι επιτίθενται με μεγαλύτερη συχνότητα έχοντας αρκετές επιθετικές προσπάθειες σε σχέση με τον Άρη που δείχνει πιο ακίνδυνος. Εφτά κερδισμένα κόρνερ συνολικά για τις δύο ομάδες.

42' Καλή στιγμή για τον Άρη όταν μετά από σέντρα του Ευσταθίου ο Μαραγκουδάκης έκανε το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων. 46%-54% η κατοχή...

-ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 0-0

49' Χωρίς καμία αξίόλογη φάση ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

51' Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να ελέγχει το παιχνίδι δείχνοντας ότι είναι πιο κοντά στο να πετύχει το λυτρωτικό γκολ.

55’ Γκολ πέτυχε ο Ολυμπιακός με τον Τριμπό ωστόσο έγκαιρα υποδείχθηκε το οφσάιντ. Άρα ως μη γενόμενη φάση.

61’ Ευκαιρία για τον Άρη. Μετά από κόντρα αντεπίθεση από δεξιά ο Μουλόπουλος βρήκε τον Εγγλέζου που έκανε το σουτ όμως η μπάλα κάπου κόντρα και έφυγε σε κόρνερ.

63' 0-1 ο Ολυμπιακός με Τόρες.Με κάθετη πάσα ο Μιγκελίτο με έξυπνη ασίστ έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Άρη και ο Τόρες   με πλασέ στη κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1.

65' Αν μείνει αυτό το αποτέλεσμα ο Άρης αποχαιρετά την κατηγορία ανεξάρητα του τι θα γίνει στην αυλαία. Αναγκαστικά πλέον πρέπει να επιτεθεί.

70' Το γκολ έφερε νεύρα στους ποδοσφαιριστές του Άρη. Υπέπεσαν σε αρκετά δυνατά φάουλ και ο διαιτητής μοίρασε αρκετές κίτρινες κάρτες. Εφτά στο σύνολο έχουν οι γηπεδούχοι.

79' Καλό σουτ του Ιονίτα. Σωστά τοποθετημένος Χίντι απόκρουσε την μπάλα. Αυτή ήταν η καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων μετά το γκολ που δέχθηκαν.

82' Βιάζεται ο Άρης και τα δίνει όλα στην επίθεση για την ισοφάριση.

83' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη για την ισοφάριση σε κεφαλιά του Κούσα. Ο Χίντι έδιωξε εντυπωσιακά και κράτησε τον Ολυμπιακό.

85' Μεγάλη αγωνία στα τελευταία λεπτά αφού κρίνεται η υπόθεση παραμονή.

86' Νέα καλή στιγμή για τον Άρη με τον Γιούσεφ όμως ο Σωτηρίου έβαλε την κόντρα και δεν τον άφησε να κάνει το τέλειωμα όπως θα ήθελε.

87’ Απίστευτη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Πάγκαλος σε κακή έξοδο του Χίντι δεν μπόρεσε να σκοράρει προ κενής εστίας.

89' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να κλειδώσει τη νίκη. Με τον Άρη όλο μπροστά σε κόντρα αντεπίθεση ο Μιγκελίτο μόνος δεν μπόρεσε νικήσει τον Νουρεντινόφσκι.

-Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

93' Πέντε λεπτά πριν τη νίκη παραμονή Ολυμπιακός. Πέντε λεπτά πριν τον υποβιβασμό ο Άρης.

94' Κόρνερ ο Άρης. Ολοι οι ποδοσφαιριστές στην άμυνα του Ολυμπιακού. Μάχες στην περιοχή.

95' Νέα ευκαιρία για τον Άρη σε σουτ του Γιούσεφ. Πολιορκεί την άμυνα του Ολυμπιακού.

96' Ένα λεπτό ακόμα.

97' Τελευταία προσπάθεια του Άρη για το γκολ.

97' Τελειώνουν οι ελπίδες του Άρη.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: 0-1 νίκη για τον Ολυμπιακό που παραμένει στην κατηγορία και θα παλέψει στα μπαράζ. Υποβιβασμός για τον Άρη.

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόφκσι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης, Μαραγκουδάκης, Ντομπάροβ, Εγγλέζου (81' Φράγκος), Πάγκαλος, Μαμμίδης (76' Ιονίτα), Κούσας, Ταπόκο (58' Γιούσεφ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Χίντι, Πολυκάρπου, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο, Χριστοφίδης (51' Παχίπης), Σωτηρίου, Ζιαμπάρης, Τριμπό (59' Σαμάρας), Πολίτσι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ευσταθίου, Κούσας, Εγγλέζου, Μαμμίδης, Παχίπης, Μαραγκουδάκης, Πάγκαλος / Πολίτσι, Τριμπό, Σωτηρίου, Τόρες

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Τιμόθεος Χριστοφή, με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Μάριο Καλογήρου.

**Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου οι δύο ομάδες έμειναν στο άγονο 0-0.

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy»