ΠΡΑΣΙΝΗ ανατροπή και νίκη στην πρόβα τζενεράλε (Φώτος/βίντεο)

Νίκη 2-1 με ανατροπή πέτυχε η Ομόνοια κόντρα στον Ερμή στο ΓΣΖ, στο τελευταίο της φιλικό, μια βδομάδα πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι φτεροπόδαροι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν μόλις στο 4΄με μακρινό σουτ του Ντεβεσά. Το τριφύλλι άμεσα έβαλε πίεση προς την εστία του Ερμή και στο 15΄ισοφάρισε όταν μετά από σέντρα του Τζαϊλσον και φάση διαρκείας στην περιοχή ο Πρετσέ σκόραρε στην επαναφορά με κεφαλιά.

Εννιά λεπτά αργότερα ο Μόντες με ωραία προσπάθεια και σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Αραμπατζή για το 2-1. Στο δεύτερο μέρος ο Ολίβα πραγματοποίησε 8 αλλαγές, με τον Τζόρντι Γκόμεθ να πραγματοποιεί ντεμπούτο.

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, ειδικά στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Ο Ματ Ντάρμπισάιαρ αγωνίστηκε για 76 λεπτά δείχνοντας να είναι σε καλή κατάσταση ενώ ο Μεχίας πραγματοποίησε κρίσιμες επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε. Στη δράση επέστρεψε και ο Γκαφούρ που αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος.

Το kerkida.net σας μετέφερε live την εξέλιξη:

- Έναρξη της αναμέτρησης

-3 Μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάρμπισάιαρ να αστοχεί από κοντά μετά από πάσα του Ραμίρες

-4' ΓΚΟΛ 1-0 για τον Ερμή με μακρινό σουτ του Ντεβεσά που νίκησε τον Μεχίας

-8' Σουτ από τον Βολκόφ η μπάλα άουτ

11' Προσπάθεια από τον Τζαϊλσον με τον Αραμπατζή να αποκρούει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Βύντρα βρέθηκε μόνος αλλά έκανε κακό τελείωμα

15' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-1: Σέντρα του Τζαϊλσον στο δεύτερο δοκάρι, ο Ραμίρεζ κατέβασε με το κεφάλι στον Ενρίκεζ ο οποίος σημάδεψε με πλασέ το δοκάρι και ο Πρετσέ σκόραρε στην επαναφορά με κεφαλιά

21' Μετά από κόρνερ η Ομόνοια χάνει ευκαιρία με την κεφαλιά του Ενρίκε να καταλήγει μόλις άουτ

24' ΓΚΟΛ 2-1 για την Ομόνοια. Ωραία προσπάθεια και μακρινό σουτ του Μόντες που δίνει προβάδισμα στους πράσινους!

Μετά το γκολ που δέχθηκε η Ομόνοια είχε τον έλεγχο, δημιουργούσε φάσεις και δίκαια προηγείται στο σκορ

33' Δυνατή προβολή του Κεϊτά στον Βύντρα, με τον Ελλαδίτη να μένει για λίγο στο έδαφος όμως τελικά να μην αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό

36΄Μακρινό σουτ του Πουτζιουρή, ο Μεχίας λέει όχι με ωραία επέμβαση σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης είχαμε άστοχη έξοδο του κίπερ των πρασίνων όμως η κεφαλιά του Μαλόμ κατέληξε άουτ.

- Καλύτερος ο Ερμής στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου

43' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με τον Ερμή να έχει τον έλεγχο

45' Διπλη εντυπωσιακή επέμβαση του Μεχίας σε σουτ του Κεϊτά και στη συνέχεια του Ντεβεσά

- Ημίχρονο στην αναμέτρηση

- Έναρξη δεύτερου μέρους

46': Πέντε αλλαγές με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου για την Ομόνοια: Μανρίκε, Γκαφούρ, Γκόμεθ, Ζίβετς και Εντρένα, στις θέσεις των Λόπες, Βύντρα, Ενρίκεζ, Χριστοφή και Ραμίρεζ.

- Ντεμπούτο για τον Γιόρντι Γκόμεθ, που υπέγραψε χθες το συμβόλαιό του με την Ομόνοια

52' Σουτ του Μόντες μπλοκάρει ο Αραμπατζής

54' Σουτ του Κατσιατή ο Μεχίας αποκρούει εντυπωσιακά!

- Ισορρόπησε στα τελευταία λεπτά ο Ερμής, αργός ο ρυθμός του αγώνα χωρίς φάσεις.

65': Μακρινό δυνατό σουτ του Γκόμεθ, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Αραμπατζή

66': ΑΛΛΑΓΗ για την Ομόνοια: Τζαρσίνιο στη θέση του Μόντες

72' 7η ΑΛΛΑΓΗ για την Ομόνοια: Ο Πρτσέ πέρασε εκτός και στη θέση του μπήκε ο Κούσουλος

74' Μακρινό σουτ του Ντάρμπισάιρ μπλοκάρει ο κίπερ του Ερμή

76': Όγδοη και τελευταία αλλαγή για την Ομόνοια, Γκρίνιτς στη θέση του Νταρπισάιαρ

79' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, ο Ζίβετς μόνος στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε να σκοράρει με προβολή.

85' Ωραία προσπάθεια του Εντρένα από τα αριστερά, ο οποίος πάσαρε προς τον Γκρίνιτς που για λίγο δεν πρόλαβε.

Ενδεκάδες:

Ερμής: Αραμπατζής, Βολκόφ, Μαλόν, Ταραλίδης, Ψάλτης, Πουτζιουρής, Φυλακτού, Ντεβεσά, Κατσιατής, Κιπιάνι, Κειτά. Στο δεύτερο ημίχρονο πήραν χρόνο συμμετοχής οι Μαρτίνιουκ, Εσομπέ, Κουατσίκα, Εμπαλό, Χριστοδούλου και Συλβέστρου.

Ομόνοια: Μεχίας, Πρέτσε (72’ Κούσουλος), Βύντρα (46’ Γκαφούρ), Λόπεζ (46’ Μανρίκε), Τζαϊλσον, Άλεξ, Ενρίκεζ (46’ Γόμεθ), Μόντες (66’ Τζαρσίνιο), Χριστοφή (46’ Ζίβετς), Ραμίρεζ (46’ Εντρένα), Νταρπισάιαρ (76’ Γκρίνιτς)

Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου (Μάριος Καλογήρου, Νίκος Καλησπέρας)