ΠΡΩΤΟ τρίποντο με Πρτσε! (φώτος)

Με γκολ του Φράνιο Πρτσέ στο 43ο λεπτό με κεφαλιά, η Ομόνοια επικράτησε 1-0 της Αλκής στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κατακτώντας τους τρεις πρώτους της βαθμούς. Καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης οι πράσινοι του Ολίβα. Αποχώρησε τραυματίας στο πρώτο μέρος ο Δημήτρης Χριστοφή. Το παιχνίδι άρχισε με 15λεπτη καθυστέρηση λόγω του ότι αρκετός κόσμος των πρασίνων ήταν έξω από το γήπεδο προκειμένου να βγάλει κάρτα φιλάθλου.

-Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή εις μνήμη του Νίκου Τσιαλή, ο οποίος ήταν  παλαίμαχους ποδοσφαιριστής και μέλος του Δ.Σ της Ομόνοιας.

1΄Ξεκίνησε το παιχνίδι...

Μπήκε δυνατά η Ομόνοια στο παιχνίδι. Δημιούργησε την πρώτη φάση στο 4΄ με την κεφαλιά του Ραμίρες να καταλήγει άουτ.

8’ Μακρινό σουτ επιχείρησε ο Χριστοφή μετά από ωραία προσπάθεια του Μόντες, η μπάλα άουτ.

9΄ Από τα πλάγια, μπαλιά του Χριστοφή προλαβαίνει ο Πάρντο, πριν τον Ντάρμπισάιαρ.

11΄Σουτ από τον Γκόμεθ, η μπάλα έξω.

18΄Ζητά πέναλτι η Ομόνοια για σπρώξιμο του Φλόρες στον Ματ Ντάρμπισαϊαρ. Ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε να συνεχιστεί το ματς.

21΄Απευθείας εκτέλεση από τον Χριστοφή, λίγο έξω η μπάλα. Καλή φάση για την Ομόνοια από στημένο.

- Η Αλκή προπαθεί τα τελευταία λεπτά να κυκλοφορήσει και μπορεί να γίνει επικίνδυνη όταν φτάνει κοντά στην περιοχή.

27΄ Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια, εκτός ο Χριστοφή, μέσα ο Ζίβετς

29΄ Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Ντάρμπισαϊαρ. Ο Άγγλος είδε εκτός θέσης τον Πάρντο και με σουτ από το κέντρο, είδε την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

32΄Πρώτο σουτ για την Αλκή με τον Κυπριανού. Μπλόκαρε ο Μεχίας.

37΄Οι γηπεδούχοι έχουν τον έλεγχο χωρίς πάντως να φτιάχνουν τις μεγάλες φάσεις. Πεσμένος ο ρυθμός του ματς.

39’ Κεφαλιά πάσα του Ματ στο Ζίβετς, ο δεύτερος έκανε το σουτ όμως ο Πάρντο απέκρουσε.

42’ Σέντρα του Τζαΐλσον, ο Ραμίρεζ έκανε το πλασέ με τον Πάρντο να κάνει φοβερή απόκρουση

43' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια. Εκτέλεση κόρνερ από Λόπεθ κεφαλιά ο Πρτσε, η μπάλα στα δίκτυα.

45΄Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

Σχόλιο ημιχρόνου: Δίκαιο το προβάδισμα της Ομόνοιας, που είχε τον έλεγχο σε όλο το παιχνίδι, δημιουργώντας ανά διαστήματα καλές ευκαιρίες. Η Αλκή είχε ελάχιστες προσπάθειες αλλά κατάφερε να ηρεμήσει τον ρυθμό του αγώνα για αρκετό διάστημα. Τελικά η Ομόνοια πάτησε γκάζι προς το τέλος του πρώτου μέρους και δικαιώθηκε με τη φοβερή κεφαλιά του Πρτσε!

Σέντρα στο 2ο μέρος

47΄ Σουτ του Σταύρου από καλή θέση, άστοχο.

49’ Νέα καλή φάση για την Αλκή με τον Σταρόκιν από τα αριστερά να σουτάρει, αποκρούει ο Μεχίας σε κόρνερ.

54’ Μακρινό σουτ του Μόντες, εύκολα ο Πάρντο.

58’ Μπαλιά του Ζίβετς από τα αριστερά, κεφαλιά του Μόντες από καλή θέση μόλις έξω.

68΄ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με την Ομόνοια να έχει τον κυκλοφορία. Η Αλκή από την πλευρά της προσπαθεί να ανέβει μέτρα όμως δεν μπορεί να γίνει επικίνδυνη αφού οι πράσινοι μαρκάρουν ψηλά.

73’ Κακό γύρισμα από την άμυνα στον Πάρντο, ο Ματ πήγε να κλέψει την μπάλα όμως δεν τα κατάφερε, αφού έκανε φάουλ σε αμυντικό της Αλκής.

75’ H Ομόνοια προσπαθεί να βρει διαδρόμους και για δεύτερο γκολ. Αν και δεν κινδυνεύει, το 1-0 είναι εύθραυστο αποτέλεσμα.

89’ Σουτ του Εντρένα, πολύ ψηλά άουτ

90΄Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις...

94΄ Επικίνδυνη φάση για την Αλκή, και ο Πάρντο μπροστά, τελικά διώχνει ο Κούσουλος με κεφαλιά.

ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Βύντρα, Πρτσε, Τζαϊλσον (58' Κούσουλος), Λόπεζ, Γκόμεθ, Σοάρες, Μόντες, Ραμίρεθ (72΄Εντρένα), Χριστοφή (27΄Ζίβετς), Ντάρμπισαϊρ

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Θεοχάρους, Σταύρου, Γκαντάτσια, Μαλρόν (77΄Μπελαμεϊρί), Τραϊτσέφσκι, Ακόστα (62΄Σπόλιαριτς) Κυπριανού (46΄Χαραλάμπους), Λοϊζίδης, Φλόρες, Σταρόκιν

Κίτρινες: -/Τραϊτσέφσκι, Χαραλάμπους

Διαιτητής: Ψευδιώτης Κώστας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μιχαηλίδης Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος
Παρατηρητής Διαιτησίας:Ιωάννου Μιχάλης