"Χ"αρούμενη Σαλαμίνα, ΓΚΕΛΑ για ΑΕΚ (Φώτος)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο "Αμμόχωστος" ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι στο γκολ με τον Τολεμές, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και δεύτερο γκολ για να... κλειδώσουν την νίκη και οι γηπεδούχοι την... τιμώρησαν, σκοράροντας με τον Κίνγκσλεϊ για το 1-1.

-Έναρξη.

-To 3-4-3 της Νέας Σαλαμίνας: Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Βεσελόφσκι, τριάδα στα στόπερ οι Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου και Ντομίνγκεζ, δεξί μπακ - χαφ ο Μιντίκκης και αριστερό μπακ ο Κορέια. Αμυντικά χαφ οι Μαργκάσα και Κωστή, έξω δεξιά ο Ελουντού, έξω αριστερά ο Τιάγκο και στην κορυφή της επίθεσης ο Κίνγκσλεϊ.

-To 4-4-1-1 της ΑΕΚ: Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Τόνιο, δεξί μπακ ο Τρουγιόλς, αριστερό μπακ ο Ιωάννου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μοϊσόφ και Καταλά. Αμυντικά χαφ οι Λαράνα και Χέφελ, δεξί χαφ ο Ακοράν, αριστερό χαφ ο Τέτε, στην κορυφή της επίθεσης ο Τολεμές και λίγο πιο πίσω του ο Τρισκόφσκι.

-5' Πεντάλεπτο με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή, να αλλάζει πάσες αλλά να μην ολοκληρώνει κάποια προσπάθεια.

-8' Ο Τολεμές έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το σουτ από δύσκολη θέση αλλά ο Βεσελόφσκι δεν αιφνιδιάστηκε.

-15 Αργός ρυθμός, χωρίς φάσεις στο παιχνίδι πέραν του σουτ του Τολεμές στο 8'.

-20' Ωραία συνεργασία από αριστερά με Τέτε και Ιωάννου, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα, ο Τολεμές έστρωσε στον Τρισκόφσκι που ελίχθηκε ωραία και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό.

-21' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Φλοριάν Τολεμές! Ξανά η φάση από αριστερά, με τον Ιωάννου να σεντράρει ωραία και τον Γάλλο φορ να σκοράρει με ωραία κεφαλιά για το 0-1!

-24 Κερδίζει φαουλ σε καλό σημείο η ΑΕΚ, όμως η εκτέλεση του Χέφελ κόντραρε στο τείχος.

-30' Αρχίζουν να ανεβάζουν ρυθμό οι γηπεδούχοι, γίνονται πιο επιθετικοί.

-35' Κλασική ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα του Ελουντού, κατέβασμα του Κίνγκσλεϊ αλλά ο Τιάγκο από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.

-41' Ξανά την κατοχή η ΑΕΚ, με πολλές και κοντινές πάσες "ρίχνει" το τέμπο του αγώνα.

-45' Κίτρινη σε Ντομίνγκεζ για επικίνδυνο παίξιμο.

-Τέλος α' μέρους.

-Ξεκίνημα β' μερους.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Νουρ αντί Κωστή.

-50' Πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τρισκόφσκι να στέλνει την μπάλα ψηλά.

-58' Μακρινό σουτ του Τέτε, η μπάλα αρκετά έξω.

-58' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Την θέση του τραυματία Τρουγιόλς πήρε ο Γκονζάλες.

-64' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Κίνγκσλεϊ! Μετά από λάθος του Χέφελ, ο Κίνγκσλεϊ έγινε κάτοχος της μπάλας και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Τόνιο για το 1-1!

-66' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ με Ακοράν και Ιωάννου που δεν μπόρεσαν με σουτ εντός περιοχής να σκοράρουν.

-68' Κοντά στην ολική ανατροπή η Νέα Σαλαμίνα! Σέντρα του Γκολομπάρτ, κεφαλιά του Κίνγκλσέϊ από την μικρή περιοχή αλλά μπλόκαρε ο Τόνιο.

-70' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ασούμπρε αντί Τέτε.

-71' Γύρισμα του Ακοράν από δεξιά, δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή ο Τολεμές.

-76' Κίτρινη στον Ιωάννου.

-77' Ρισκάρει ο Ιραόλα. Μέσα ο Γκαρσία, έξω ο Καταλά.

-88' Δυνατό σουτ του Νουρ από μακριά, δύσκολα σε κόρνερ ο Τόνιο.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+4' Αζίζ αντί Ελουντού.

-90+5 Σικόρσκι αντί Κίνγκσλεϊ.

-Τέλος αγώνα, στο ισόπαλο 1-1.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Κίνγκλσέϊ (90+5' Σικόρσκι), Ντομίνγκεζ, Κωστή (46'Νουρ), Χριστοφόρου, Μαργκάσα, Τιάγκο, Μιντίκκης, Κορέια, Ελουντού (90+4' Αζίζ).

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς (58'Γκονζάλες), Μοϊσόφ, Καταλά (77'Γκαρσία), Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (70'Ασούμπρε), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Ιωάννου, Τολεμές.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντομίνγκεζ - Ιωάννου.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κώστας Ψευδιώτης με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Ανρέα Μιχαηλίδη. Τέταρτος ο Λεόντιος Τράττος.

**Δεύτερο παιχνίδι για την Νέα Σαλαμίνα. Στο πρώτο της, επικράτησε με 5-3 της ΕΝΠ στο Παραλίμνι.

**Πρώτο παιχνίδι στο πρωτάθλημα για την ΑΕΚ.

**Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 1-0.