ΔΥΟ στα ΔΥΟ με ΜΑΤ! (Φώτος)

Έστω και δύσκολα και χωρίς να εντυπωσιάσει, η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 της ΕΝΠ και έκανε το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα. Με το ίδιο σκορ όπως και κόντρα στην Αλκή, η ομάδα του Χουάν Κάρλος Ολίβα έφτασε στην νίκη και έχει το απόλυτο ενώ οι "βυσσινί" γνώρισαν την δεύτερη τους ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια. Το γκολ της νίκης, ο Ματ Ντάρμπισαϊρ στα μέσα του πρώτου μέρους. Με δέκα ολοκλήρωσε Ένωση αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στιες καθυστερήσεις ο Αμπαρτζουμιάν.

-3' Σκοράρει η ΕΝΠ με τον Μαϊσουράντζε, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζάρατε αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

-6' Ωραία ενέργεια από την Κουμή, ο Πίττας δεν μπόρεσε να σκοράρει από καλή θέση.

-10' Πιο δυνατά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι. Η Ομόνοια προσπαθεί να κρατήσει μπάλα και να βρει ρυθμό.

-17' Νέα καλή προσπάθεια για την ΕΝΠ, με το σουτ του Πίττα να μπλοκάρει ο Μεχίας.

-18' Πρώτη απειλή από πλευράς Ομόνοιας, με το σουτ του Σοάρες να φεύγει λίγο έξω.

-25' ΓΚΟΛ και 1-0 για την Ομόνοια! Χωρίς να γίνει πιεστική, η Ομόνοια έφτασε στο γκολ! Ο Ζίβετς έκλεψε την μπάλα και έδωσε την ασίστ στον Ντάρμπισαϊρ, ο οποίος νίκησε τον Κλέιμαν. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.

-27' Μεγάλη ευκαρία για την Ομόνοια μετά από σέντρα του Μόντες και κεφαλιά του Ζίβετς, η μπάλα λίγο έξω.

-29' Μετά το γκολ, πλήρης η κυριαρχία της Ομόνοιας. Κεφαλιά του Ματ και δύσκολη επέμβαση Κλέιμαν, σουτ του Ραμίρεζ και διώξιμο πάνω στην γραμμή από τον Ολίβα και νέο σουτ, αυτή την φορά από τον Γκόμεθ και επέμβαση του Κλέιμαν που έδιωξε σε κόρνερ.

-35' Καμία αντίδραση από πλευράς ΕΝΠ μετά το γκολ της Ομόνοιας.

-39' Σουτ του Μόντες, διώχνει ο Κλέιμαν.

-Τέλος ημιχρόνου, στο 1-0.

-Χωρίς αλλαγή οι δύο ομάδες.

-52' Πρώτο σουτ στο β' μέρος με τον Πίττα, μαζεύει σταθερά ο Μεχίας.

-54' Αδύναμη η κεφαλιά του Ραμίρεζ.

-60' Μέτριος ο ρυθμός, χωρίς φάσεις στο πρώτο τέταρτο του β' μέρους.

-61' Πρώτη αλλαγή στο ματς, Εντρένα αντί Ραμίρεζ για την Ομόνοια.

-66' Έμμεσο για την Ομόνοια. Ο Ματ το εκτέλεσε, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Σοάρες αλλά ήταν άστοχος.

-72' Πρώτη αλλαγή για την ΕΝΠ. Κουμής έξω, Ουντότζι μέσα.

-78' Αναγκαστική αλλαγή για την ΕΝΠ. Κολοκούδιας αντί Ρασμούσεν.

-79' Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση. Κόρνερ ο Ζάρατε, κεφαλιά του Ουντότζι η μπάλα λίγο έξω.

-80' Τεράστια ευκαιρία και για την Ομόνοια. Γύρισμα του Ζίβετς πλασέ ο Εντρένα που απέκρουσε ο Κλέιμαν και σε δεύτερο χρόνο σουτ του Σοάρες κόντραρε σε σώματα.

-83' Νέα ωραία προσπάθεια του Εντρένα από τα δεξιά, πάσαρε στον Σοάρες του οποίου το σουτ αποκρούστηκε από τον Κλέιμαν εντυπωσιακά.

-88' Καλό σουτ του Μαϊσουράντζε, η μπάλα λίγο έξω.

-89' Λόρα αντί Ζίβετς και Ελευθερίου αντί Μέρτακκα.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Αναγκαστική αλλαγή. Μανρίκε αντί Τζαΐλσον.

-90'+5 Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για Αμπαρτζουμιάν.

-90'+5 Ζητά πέναλτι η ΕΝΠ για σπρώξιμο στον Ουντότζι, τίποτα λέει ο διαιτητής.

-Τέλος αγώνα, 1-0 η Ομόνοια.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Σοάρες, Τζαΐλσον (90+3'Μανρίκε), Γκόμεθ, Μόντες, Λόπεζ, Ζίβετς (89'Λόρα), Ραμίρεζ (61' Εντρένα), Βύντρα, Ντάρμπισαϊρ, Πρτσε.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Σερμπάκοφ, Κουμής (72'Ουντότζι) , Ζάρατε, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Μέρτακκας (89'Ελευθερίου), Ρασμούσεν (79'Κολοκούδιας), Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Πίττας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λόπεζ, Σοάρες/

ΚΟΚΚΙΝΗ: Αμπαρτζουμιάν (2η κίτρινη).

Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Βίκτωρος Σωτήρης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος