Με το... ΔΕΞΙ στην μετά - Μπαλταζάρ εποχή (Φώτος)

Σκοράροντας σε... καίρια σημεία, το ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 3-2 στο "Αμμόχωστος", ξεκινώντας με το δεξί την μετά - Μπαλταζάρ εποχή. Οι "γαλαζοκίτρινοι" σκόραραν στο 2' με τον Ρέζα, στο 45+4' με πέναλτι του Μοράις και στο 83' με τον Σόουζα, αφού προηγουμένως στο 80' ο Ελουντού μείωσε σε 2-1 και έδωσε προσωρινά νέο ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 3-2 με τον Κίνγκσλεϊ στο 94'.

-2' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ρέζα! Μετά από λάθος στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας, ο Εφραίμ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Ρέζα που νίκησε τον Βεσελόφσκι για το 1-0!

-8' Πιο δυνατά ξεκίνησε το ΑΠΟΕΛ, σκόραρε νωρίς και ανάγκασε την Νέα Σαλαμίνα να ανέβει μέτρα στο γήπεδο.

-14' Εκτέλεσε φάουλ ο Εφραίμ, κεφαλιά ο Ντε Βινσέντι αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-16' Κίτρινη στον Μοράις για φάουλ στον Μαργκάσα.

-20' Εικοσάλεπτο στο παιχνίδι, με μοναδική καλή στιγμή το γκολ του Ρέζα στο 2'. Δεν μπόρεσε να ανιδράσει η Νέα Σαλαμίνα...

-20' Πρώτη απειλή για τους γηπεδούχους. Λάθος του Ρέζα, αντεπίθεση με τον Ελουντού που έκανε το σουτ αλλά μάζεψε σταθερά ο Βάτερμαν.

-23' Διαγώνια κίνηση του Ρέζα από δεξιά και δυνατό σουτ με το αριστερό, η μπάλα ψηλά έξω.

-29' Γρήγορη κίνηση του Τάμαρι από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα αλλά δεν πρόλαβε κάποιος συμπαίκτης του.

-31' Εξαιρετική ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα από αριστερά, ο Κίνγκσλεϊ κατέβασε με το κεφάλι στον Τιάγκο που έκανε το πλασέ στην κίνηση από κοντά αλλά ο Βάτερμαν έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

-38' Από το 30' και μετά, κρατά περισσότερο μπάλα η Νέα Σαλαμίνα και γυροφέρνει έξω από τα καρέ του ΑΠΟΕΛ.

-42' Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι.

45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-45+3' Κερδίζει πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε σπρώξιμο του Ντομίνγκεζ στον Τάμαρι.

-45+4' ΓΚΟΛ! Εκτελεί εύστοχα ο Μοράις για το 2-0 για το ΑΠΟΕΛ!

-48' Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο τραυματίας Εφραίμ, στην θέση του ο Σόουζα.

-54' Κλασική ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα, με τον Κίνγκσλεϊ να κάνει την κεφαλιά μόνος απέναντι στον Βάτερμαν, αλλά να μην βρίσκει στόχο.

-55' Ξανά απειλητικός ο Κίνγκσλεϊ, μόνος απέναντι στον Βάτερμαν μπερδεύτηκε, ολιγώρησε και έχασε την ευκαιρία.

-57' Κίτρινη ο Γκολομπάρτ.

-59' Πιέζουν οι γηπεδούχοι, έφτιαξαν αρκετές προϋποθέσεις και κέρδισαν στημένα τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

-63' Κίτρινη στον Παύλου.

-66' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ντελατόρε αντί Ρέζα.

-71' Πρώτη αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Φραγκέσκου αντί Ντομίνγκεζ.

-72' Καλή φάση για τους γηπεδούχους. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η κεφαλιά του Γκολομπάρτ έφυγε λίγο έξω.

-73' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές ο Κωστή. Μερκής αντι - Καρλάο.

78' Δυνατό σουτ του Μαργκάσα, η μπάλα λίγο έξω.

-79' Δεύτερη αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Κωστή αντί Μαργκάσα.

-80' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Ελουντού! Μετά από κλέψιμο στο κέντρο και αντεπίθεση από αριστερά, ο Νορ έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Ελουντού με προβολή νίκησε τον Βάτερμαν μειώνοντας σε 2-1! Από τις επαναληπτικές προβολές φάνηκε ότι ο σκόρερ ήταν λίγο πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό.

-83' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ που απαντά άμεσα! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ και άστοχη έξοδο του Βεσελόφσκι, ο Σόουζα με το... στήθος έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα σε κενή εστία για το 3-1!

-87' Ο Κωστή έδωσε στον Ελουντού που έκανε το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-90+4' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα! Σέντρα του Ελουντού από δεξιά, κεφαλιά του Κίνγκσλεϊ για το 3-2.

-ΤΕΛΟΣ αγώνα, νίκη για το ΑΠΟΕΛ με 3-2.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Μιντίκκης, Ντομίνγκεζ, Κορέια, Νορ, Μαργκάσα, Παύλου, Τιάγκο, Ελουντού, Κίνγκσλεϊ.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Βούρος, Καρλάο (73'Μερκής), Ιωάννου, Μοράις, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Εφραίμ (48'Σόουζα), Αλ Τάμαρι, Ρέζα (66'Ντελατόρε ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκολομπάρτ, Παύλου - Μοράις, Ντε Βινσέντι.

Διαιτητής: Αναστασίου Γιάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ