ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ο Πίττας και πρώτη νίκη (φώτος)

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΕΝΠ η οποία επικράτησε του Ερμή εντός έδρας με 2-0. Κορυφαίος ο Πίττας για τους “βυσσινί” ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό. Το 2-0 ο Ρασμούσεν από το σημείο του πέναλτι στο 58ο λεπτό. Το www.kerkida.net ήταν στο Τάσος Μάρκου. Διαβάστε την εξέλιξη του αγώνα.

Έναρξη αγώνα...

3΄Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τους γηπεδούχους με τον Μουλαζίμη να βρίσκει κάθετα τον Ρασμούσεν ωστόσο ο Αραμπατζής βγήκε και μπλόκαρε.

5΄Ο Γεωργίου κάνει το σουτ έξω από την περιοχή ωστόσο η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

8΄Ισορροπημένο το ματς μέχρι στιγμής με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν το ρυθμό τους.

Εικοσάλεπτο στο ματς. Παιχνίδι κέντρου, με αργό τέμπο και χωρίς κάποια μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

32΄Σουτ από τον Ντεβέσα, η μπάλα δίπλα από την εστία του τερματοφύλακα της Ένωσης.

40΄Καλή φάση για την Ένωση με τον Ολίβα. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων εντός της περιοχής και με πλάτη στο τέρμα, γύρισε ωραία το κορμί του, έκανε το σουτ όμως ο Αραμπατζής μπλόκαρε.

41΄Σουτ από τον Ψάλτη, πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.

45΄Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

Τέλος στο πρώτο μέρος, 0-0

Κάκιστο θέαμα στο πρώτο μέρος. 1-2 προϋποθέσεις για κάθε ομάδα και καμία κλασική ευκαιρία, απόλυτα δίκαιο το 0-0.

Σέντρα στο 2ο μέρος

48΄ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Πίττα, 1-0! Ο Κύπριος φορ μπήκε από πλάγια μέσα στην περιοχή του Αραμπατζή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

55΄Πολύ δυνατό σουτ από τον Ζάρατε έξω από την περιοχή, δύσκολα σε κόρνερ ο Αραμπατζής.

57΄Πέναλτι για την ΕΝΠ. Το κέρδισε ο Ολίβα από τον Κουατσίκα.

58΄ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ, 2-0. Εύστοχος από την άσπρη βούλα ο Ρασμούσεν.

**Άλλη ομαδα η ΕΝΠ στο ξεκίνημα της επανάληψης. Μέσα σε ένα τέταρτο κυριάρχησε πλήρως και σκόραρε δις με Πίττα και Ρασμούσεν, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα.

68΄Σουτ από τον Ζάρατε, μπλόκαρε ο Αραμπατζής.

75΄Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ερμή. Γύρισμα του Ντε Μέλο από δεξιά στην καρδιά της περιοχής, ο Μαύρου στην κενή εστία, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.

83΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντεβέσα, πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν η μπάλα.

87΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκουλόν, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Κλέιμαν.

90' Τρία τα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90΄+2 Σουτ από τον Κατσιατή, μάζεψε ο Κλέιμαν.

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Σιερμπάκοφ (83΄Ουντόζι) Ζάρατε, Κοσμάς (77΄Φράγκος) Ολίβα, Μέρτακκας, Ρασμούσεν (79΄Κολοκούδιας) Κυριάκου, Μαϊσουράτζε, Πίττας

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Γκουλόν, Μαρτίνιουκ (62΄Μαύρου) Ντεβέσα, Κιπιάνι (62΄Ντε Μέλο) Εσόμπρε, Ψάλτης, Φυλακτού, Εμπαλό, Γεωργίου (46΄Κατσιατής) Κουατσίκα

Κίτρινες: Κλέιμαν, Ολίβα, Φράγκος/Εμπαλό, Γκουλόν

**Ο Εμπαλό συμπλήρωσε κάρτες και δεν υπολογίζεται για τον αγώνα του Ερμή με την ΑΕΚ.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Λεόντιο Τράττου, με βοηθούς τους Κυριάκο Κυριάκου και Ευαγόρα Ευαγόρου.