Τρίτο τρίποντο, δεύτερη πεντάρα και τώρα Μαρσέιγ (φώτος)

Όπως αναμενόταν, ο Απόλλωνας είχε εύκολο έργο απέναντι στην αποδεκατισμένη ΕΝΠ. Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής κέρδισε με 5-0, με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ (Καραγιόλ, Περέιρα, Μπρού 2, Παπουλής). Καθάρισε νωρίς η ομάδα του Σωφρόνη - που έκανε το 3Χ3 στο πρωτάθλημα - και είχε την ευκαιρία να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει Μαρσέιγ. Δεύτερη πεντάρα μετά το 5-1 επί της Πάφου. Το www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο...

Η εξέλιξη του αγώνα

-Πρώτο σφύριγμα στην αναμέτρηση

-1' Ο Κλέιμαν απέκρουσε δύσκολα σουτ του Στυλιανού και στην συνέχεια η άμυνα της ΕΝΠ έδιωξε και έβαλε τέλος στην αναστάτωση που επικράτησε στην περιοχή της με το ξεκίνημα

-6′ Ο Περέιρα μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Κλέιμαν, κεφαλιά του Μάγκλιτσα στην συνέχεια, έτοιμος ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ

-9' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, η κοντινή κεφαλιά του Περέιρα πάει έξω

-10' Άστοχη κεφαλιά απ' τον Μάγκλιτσα, νέα τελική για τον Απόλλωνα

-18' Νέα ευκαιρία για την ομάδα του Σωφρόνη, ο Κλέιμαν έχει την απάντηση στο πλασέ του Παπουλή

-19' Κίτρινη στον Στυλιανού

-20' Καλό, συρτό σουτ από τον Φράγκο. Έτοιμος ο Βάλε

-27' ΓΚΟΛ 1-0 για τον Απόλλωνα που εξαργυρώνει την πίεσή του. Σκόρερ ο Καραγιόλ με μακρινό σουτ. Εξαιρετικό γκολ από τον ακραίο της Λεμεσιανής ομάδας! (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

-31' Δεύτερο ΓΚΟΛ σε τέσσερα λεπτά για τους γηπεδούχους. Σκόρερ ο Περέιρα με κοντινή προβολή μετά από ασίστ του Μάγκλιτσα (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

-33' Κίτρινη στον Κοσμά

-40' ΓΚΟΛ, καθαρίζει ο Απόλλωνας, 3-0 με σουτ του Μπρού εκτός περιοχής  (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

-45+1' Αγγίζει το τέταρτο γκολ με τον Μάγκλιστα η Λεμεσιανή ομάδα, σώζει ο Κλέιμαν

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Επιθετικός μονόλογος για τους γαλάζιους κόντρα στην αποδεκατισμένη ΕΝΠ. Πίεση από το ξεκίνημα, ουσία με τρία γκολ σε 13 λεπτά και το μυαλό... σιγά-σιγά πάει στο ματς με την Μαρσέιγ

-49' ΓΚΟΛ 4-0, ξανά με τον Μπρού με απευθείας φάουλ (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

-51' Ευκαιρία για πέμπτο γκολ, έτοιμος ο Κλέιμαν που θα νικήσει τον Σκέμπρι

-60' Άλλη μια ευκαιρία με τον Μαλτέζο, άστοχος απέναντι απ' τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ

-64' Κίτρινη στον Κουμή

-68' Δοκάρι με τον Καραγιόλ μετά από πλασέ!

-74' Άστοχο σουτ από τον Μάγκλιτσα

-79' Πέμπτο ΓΚΟΛ για την ομάδα του Σωφρόνη, με σκόρερ τον Παπουλή αυτή την φορά. Ο Μάγκλιτσα την ασίστ  (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

Απόλλων: Βάλε, Στυλιανού, Μπρού, Ρομπέρζ, Σουμά, Σακέτι (46' Ουεντραόγκο), Μάρκοβιτς (46' Σκέμπρι), Παπουλής, Καραγιόλ, Περέιρα (63' Ψύχας), Μάγκλιτσα

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Κοσμά, Ολίβα, Μέρτακκας, Νικολάου, Κουμής, Φράγκος (77' Θ. Κολοκούδιας), Ζάρατε (66' Ελευθερίου), Παύλου (87' Ξιούρος), Ουντότζι, Κολοκούδιας

Κίτρινες: Στυλιανού / Κοσμά