Απόλλων… NONSTOP, διπλό με Φακούντο! (φώτος)

Γαλάζιο το ντέρμπι στο ΓΣΠ! Ο Απόλλωνας επικράτησε της Ομόνοιας με 2-0 πετυχαίνοντας σπουδαία νίκη σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Δύο γκολ από τον Φακούντο Περέιρα ο οποίος στο 25΄και στο 72΄διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. ΧΑΜΕΝΟ πέναλτι για την Ομόνοια με τον Ματ στο 63΄. Αγωνία για Μπρου στον Απόλλωνα. Ο ποδοσφαιριστής των γαλάζιων με πρόβλημα στο γόνατο, αντικαταστάθηκε από τον Στυλιανού στο 44ο λεπτό. Ο Απόλλωνας έφτασε στους 12 βαθμούς, στους 6 έμεινε η Ομόνοια.

Σέντρα στο παιχνίδι...

1’ Πρώτο σουτ από Μόντες μπλόκαρε εύκολα ο Βάλε

4’ Ο Σκέμπρι βγήκε σε τετ-α-τετ όμως το πλασέ του ήταν απελπιστικά άστοχο!

**Ένα πρόβλημα του Σαρδινέρο κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης ανάγκασε τον Σωφρόνη Αυγουστή να βάλει τον Περέιρα στην θέση του.

11΄Σέντρα από τον Τζαϊλσον, δεν πρόλαβε ο Ματ.

21’ Σέντρα του Τζαϊλσον από τα δεξιά, ο Ματ έπιασε την κεφαλιά με τον Βάλε να μπλοκάρει εύκολα

25΄ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα από τον Περέιρα. Σέντρα από τον Βασιλείου, κεφαλιά από τον Περέιρα, 0-1 στο ΓΣΠ.

29΄ Σουτ του Τζαϊλσον μπλοκάρει εύκολα ο Βάλε

36’ Δυνατό σουτ του Άλεξ Σοάρες από το ύψος της περιοχής η μπάλα ψηλά άουτ. Εντείνει την πίεση η Ομόνοια για την ισοφάριση...

40’ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με τον Απόλλωνα να έχει τα τελευταία λεπτά την κυκλοφορία.

44' Συρτό σουτ από τον Μόντες, η μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

**Ο Κέβιν Μπρου αντικαταστάθηκε από τον Μάριο Στυλιανού στο 45ο λεπτό. Ο Μπρου βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου με πρόβλημα στο γόνατο. Ο Στυλιανού πήρε θέση στα στόπερ...

Ημίχρονο στο ματς

Σχόλιο: Ισορροπημένο το ματς, με τον Απόλλωνα να είναι πιο επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και την Ομόνοια να ξεκινά δυνατά και να δημιουργεί κι αυτή μερικές φάσεις. Τελικά την ουσία την είχε ο Απόλλωνας με το γκολ του Φακούντο Περέιρα.

Ξεκίνησε το 2ο μέρος

48’ Ο Ζίβετς μετά από ωραία προσπάθεια έπιασε το δυνατό σουτ, η μπάλα όμως κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

52’ Όμορφη προσπάθεια του Ζίβετς που έφερε άλλη πνοή στην Ομόνοια. Έβγαλε όμορφη πάσα στον Τζαϊλσον, όμως το γύρισμα του Βραζιλιάνου ήταν απελπιστικά άστοχο.

56΄ Προσπαθεί να απειλήσει με πλαγιοκοπήσεις χωρίς όμως αποτέλεσμα η Ομόνοια με την άμυνα του Απόλλωνα να καθαρίζει τις φάσεις. Από την πλευρά του ο Απόλλωνας αλλάζει συνεχώς την μπάλα από τη μία μεριά του γηπέδου στην άλλη και έχει πιο ορθόδοξη ανάπτυξη όταν επιτίθεται.

58’ Ωραία πλαγιοκόπηση από τον Βασιλείου όμως το γύρισμα του πέρασε παράλληλα και έξω.

62΄Πέναλτι για την Ομόνοια! Το κέρδισε ο Ματ από τον Ρομπέρζ.

63΄Χαμένο πέναλτι για την Ομόνοια, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα στην εκτέλεση του Ματ!

67’ Αυξάνει την πίεση η Ομόνοια όμως οι μπαλιές στην περιοχή είναι άστοχες.

68΄ Μέσα ο Άλμπιν, έξω ο Ραμίρεζ

72' ΓΚΟΛ 2-0 για τον Απόλλωνα με τον Φακούντο Περέιρα που σκόραρε με κοντινή κεφαλιά! Ο Πέδρο έβγαλε εξαιρετική μπαλιά από τα δεξιά και ο Περέιρα κρέμασε με κεφαλιά τον Μεχίας.

76' Επικίνδυνο σουτ του Καραγιόλ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

79΄ Καλή κυκλοφορία από τον Απόλλωνα, η Ομόνοια έχει επηρεαστεί ψυχολογικά από το χαμένο πέναλτι και το δεύτερο γκολ

82’ Μόντες εκτός μέσα ο Μανρίκε

83’ Κυκλοφορεί την μπάλα εκτός περιοχής η Ομόνοια όμως όλες οι μπαλιές είναι κακές και εξουδετερώνονται με ευκολία από τους φιλοξενούμενους.

90΄Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις...

ΤΕΛΟΣ… Ο Απόλλωνας διατήρησε μαεστρικά στην άμυνα το προβάδισμα του ειδικά μετά το χαμένο πέναλτι της Ομόνοιας. Έπειτα και από το 2-0 η Ομόνοια δεν αντέδρασε καθόλου και δίκαια γνώρισε την ήττα από τους κυανόλευκους.

Ομόνοια: Μεχίας, Αλεξ Σοάρες, Τζαίλσον, Λόρα (46΄Ζίβετς) Ζόρντι Γκόμεθ, Μόντες (82΄Μανρίκε) Λόπεθ, Ραμίρεζ (69΄Αλμπίν) Βύντρα, Ντάρμπισαιρ, Πρτσε

Απόλλων: Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Μπρου (45΄Στυλιανού) Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Περέιρα , Παπουλής, Σκέμπρι (60΄Καραγιόλ) Μάγκλιτσα (74΄Ζελάγια)

Κίτρινες: Λόπεθ/Ρομπέρζ, Καραγιόλ, Μάρκοβιτς

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Ψευδιώτης Κώστας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Ξάνθου Ανδρέας